Решение по дело №11332/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261132
Дата: 10 ноември 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Радостина Владимирова Данаилова
Дело: 20201100511332
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………………………

 

гр. София

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГО, VІ състав, в закрито заседание, в състав:    

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

ЧЛЕНОВЕ:  ВЛАДИМИР ВЪЛКОВ

РАДОСТИНА ДАНАИЛОВА

                                                                                                                                   

като разгледа докладваното от съдия Данаилова частно гражданско дело № 11332/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.435 и сл. ГПК.

Образувано е по жалба с вх.№ 67715/02.10.2020 г. на длъжника по изпълнението Т.С. ЕАД  срещу  постановление  от 30.08.2020 г. на ЧСИ М.П. по изп. дело №20208510401491, с което е отказано намаляване размера на адвокатското възнаграждение на взискателя по изпълнителното дело до размера от 200 лв. и на таксата по т.26 ТТРЗЧСИ. Доводите в жалбата са, че единственото извършено от адвоката действие е по подаване на молбата за образуване на изпълнителното производство, поради което и не следва да се присъжда възнаграждение за други действия, като пропорционалната такса също се явява завишена.

Взискателят по делото е депозирал възражение, с което сочи, че разноските за възнаграждение са в минимален размер, съгласно действащата към образуване на изпълнителното дело Наредба за минималните адвокатскти възнаграждения, като освен образуване на делото, представляващият взискателя адвокат е извършвал и други действия, включително депозиране на становище по искания и жалби на длъжника във връзка с разноските.   

В мотивите на съдебния изпълнител се поддържа, че жалбата е неоснователна, тъй като взискателят е направил разноски и искане за присъждането им, като освен молбата за образуване на делото е направил и конкретно искане за изпълнителни действия, а претендираният размер е в рамките на минималното възнаграждение, като по делото няма извършено плащане на задълженията по изпълнителния лист, таксата по т.26 е определена въз основа на всички подлежащи на приндително събиране вземания на взискателя, включително разноските за издаване на изпълнителен лист.

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени представените доказателства, намира следното:

Съгласно чл. 435, ал. 2 ГПК длъжникът може да обжалва постановлението за глоба и насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението, отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка, определянето на трето лице за пазач при неспазване наизискванията на чл.470 ГПК, както и в случаите на чл.486, ал.2 ГПК, отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение, както и разноските по изпълнението. Жалбата се подава чрез съдебния изпълнител в едноседмичен срок от извършването на действието, съответно от деня на съобщението (чл. 436, ал. 1 ГПК).

Следователно жалбата е насочена срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител във връзка с разноските,  поради което и е  процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е  отчасти основателна по следните съображения:

Изпълнителното производство е образувано въз основа на изпълнителен лист,  издаден на 18.11.2019 г. по гр.д.№ 33697/2019г. на СРС, 43 състав, с който Т.С. ЕАД е осъдена да заплати на Е.Г.К.сумата от 52,70  лв. разноски по делотол

Молбата за образуване на изпълнителното производство е подадена на 18.08.2020 г. от адвокат В.С.с представено към нея пълномощно за  образуване и водене на изпълнително дело. С молбата  за образуване на изпълнително дело адвокат Симеонов е посочил като изпълнителни способи – запор върху движими вещи и дружествени дялове, възбрана на недивжим имоти, като е направил искане за присъждане на разноски в размер на 400 лв. За адвокатскто възнаграждение и 8,91 лв. разноски за снабдяване с изплнителен лист, каквито разноски се утановява да са направени от взискателя съгласно представени платежни нареждания.

На 18.08.2020 г. на длъжника е изпратена покана за доброволно изпълнение, връчена му на 21.08.2020 г., в която са посочени задълженията по изпълнителния лист, 408,91 лв. – „разноски по изпълнителното дело“, 139,39 лв. – „такси по Тарифата към ЗЧСИ “.

С възражение от 26.08.2020 г. длъжникът е поискал намаляване на адвокатското възнаграждение за взискателя до 200 лв. и намаляване на такса по т.26 ТТРЗЧСИ, като е оспорил и дължимостта на разноските за изпълнителен лист.

След становище на взискателя, съдебният изпълнител е отказал да намали разноските за адвокатския хонорар, като макар да не е взел отношение по отношение по останалие искания във връзка с другите разноски, съдът приема, че по същество е налице отказ за уважаването им.

Не се твърди нито установява длъжникът да е изпълнил задълженията си в срока за доброволно изпълнение, поради което и няма основание разноските за адвокатско възнграждение да се намаляват, тъй като взискателят е упълномощил адвокат за процесуално представителство не само за образуване на изпълнителното дело, а и за неговото водене, като с оглед поведението на длъжника, по делото вече са извършени от упълномощения адвокат и действия по депозиране на становище по възражение на длъжника за разноските, по подадената жалба срещу постановлението за разноски, а очевидно се налага представителство и във връзка с извършване на последващи действия по принудително събиране на вземанията, които не са платени от длъжника в срока за доброволно изпълнение. След като длъжникът не е изпълнил задължението си доброволно, нито в срока за доброволно изпълнение, следва да понесе разноските по изпълнението, включително разноските на взискателя за процесуално представителство по водене на изпълнителното дело, това възнаграждение е съобразено с минималния размер на възнагражденията, съобразно действащата към образуване на делото Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Основателна е жалбата в частта относно определената такса по т.26 ТТРЗЧСИ, тъй като по същество съдебният изпълнител изобщо не е посочил размер на същата, извън посочването на такси от 139,39 лв. в поканата за доброволно изпълнение, които и от мотивите му не става ясно, как са изчислени.

При определяне на дължимите такси по изпълнението, независимо дали са за сметка на взискател или на длъжника,  съдебният изпълнител е длъжен да посочи не само общия им размер, а и по отделно всяко задължение с посочване на основанието за начисляване на таксата  и нейния размер. Този извод следва пряко от разпоредбата на чл.79 ЗЧСИ, която разпоредба е обща, касае всички такси, предвижда връчване на сметката на „задълженото лице“, а не на взискателя. Същото важи и по отношение на разноските на взискателя, които се определят от съдебния изпълнител и по отношение на които намира приложение разпоредбата на чл.81 ГПК, която се намира в Част първа „Общи положения“ и се прилага и по отношение и на изпълнителния процес. 

Нещо повече, този извод следва и от предвидената законова възможност за обжалване на всеки акт на съдебния изпълнител, с който се определят разноски, като непосочването на основанието на отделните такси и разноски и техния размер пряко нарушава гарантираното право на защита на всяка страна в изпълнителния процес.

Следователно по жалбата на длъжника относно таксата по т.26 ТТРЗЧСИ следва да се отмени разпореждането от 30.08.2020 г. като се определи такса в дължимия размер от 46,16 лв.

Така мотивиран, съдът

 

РЕШИ:

ОТМЕНЯ постановление  от 30.08.2020 г. на ЧСИ М.П. по изп. дело №20208510401491 по отношение на таксата по т.26 ТТРЗЧСИ, като ОПРЕДЕЛЯ размер на същата от 46,16 лв.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Т.С. ЕАД в останалата част.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                     ЧЛЕНОВЕ: