Решение по дело №1521/2020 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260178
Дата: 1 март 2021 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Николай Минчев Николов
Дело: 20203230101521
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 Град Добрич, 01.03.2021г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД – ДОБРИЧ, гражданска колегия, двадесети състав,  в публично заседание, проведено на двадесет и осми януари две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Николай Николов

при секретаря Христина Христова......... ………………………………………

разгледа докладваното от районния съдия гр. дело № 01521  по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпила е искова молба от „Ингбилд”ЕООД със седалище и адрес на управление: град Добрич, ул.”Захари Стоянов” № 5, вх.В, ет.1, ЕИК *********, представлявано от управителя В. Д. О., против „Мери-метал”ЕООД със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул.”Коматевско шосе” № 24, ЕИК *********, представлявано от управителя М. Й. Б., за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 2 300 лева, представляваща невъзстановена сума по развален договор за изработка, доставка и монтаж на СНС плазма стенд 2х4 комплект, за което е издадена ф-ра № 16 от 15.07.2019г., заедно със законната лихва върху вземането от датата на подаване на исковата молба – 13.07.2020г., до окончателното плащане.

Едновременно с предявяване на иска е поискано и обезпечаването му, което съдът е уважил с определение от 14.07.2020г., а впоследствие е постановил определение № 1741 от 20.07.2020г. за поправка на ОФГ.

В исковата молба се навеждат твърдения, че страните са сключили договор за изработка на СНС плазма стенд 2х4 комплект. Ищецът в качеството на възложител е заплатил авансово 4 800 лева с ДДС на 21.06.2019г. Впоследствие са заплатени на два пъти по 2 000 лева и 440 лева, а остатъкът по договорената цена да се заплати след приемане на работата. Въпреки опитите, машината не е заработила, поради което договорът бил развален през октомври 2019г. Възстановени са сумите от 2 440 лева и 2 500 лева или общо 4 940 лева. Невъзстановена е сумата от 2 300 лева, която се претендира по разваления договор.

В законоопределения срок не е представен писмен отговор.

От събраните по делото доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:

Видно от представените Проформа фактура № 5 от 19.06.2019г.; Ф-ра № 15 от 28.06.2019г.; Кредитно известие № 36 от 21.02.2020г.; Ф-ра № 16 от 15.07.2019г.; Кредитно известие № 32 от 30.01.2020г.; Извлечение по сметка в ОББ АД – 3 бр.; Дебитно известие № 17 от 19.08.2019г., ищцовото дружество е превело на ответното първоначално 4 800 лева, после още 2 000 лева и 440 лева. Впоследствие ответното дружество е върнало на ищцовото сумата от 2 440 лева, а после още 2 500 лева. В тази насока са и представените извлечения по сметка за периода 17.06.2019г. до 28.02.2020г.

От представената справка от НАП за регистрация по ДДС е видно, че ответното дружество е дерегистрирано от 10.10.2018г.

По делото са допуснати свидетелстки показания. Св.В. Д. О. е управител на ищцовото дружество. Заявява, че се е свързал с ответното дружество по обява в интернет. Уговорили цена от 8 000 лева, платили авансово, после крайната цена. Било одобрено мястото за поставяне на машината и че тя ще бъде изработена до 1 месец. След монтажа машината не проработила, тъй като софтуерът не се включвал, нямало движение на моторите. След като уговорката за доставянето и монтирането й била това да стане до юли 2019г., а до октомври това не се случило – масата не проработила, развалили договора. Взели си масата и върнали частично взетото преди това. Нямали са писмен договор.

Св.Д.В.О., син на управителя, работи в дружеството като заварчик, заявява, че той е щял да работи на процесната машина. Управителите се договорили по телефона за цена 8 000 лева, като от тяхна страна превели 50% авансово. Закъсняла първо доставката с два месеца, но се оказала неизправна – на софтуерно ниво, а един от контролерите изобщо не бил монтиран, впоследствие не успели да го направят, двигателите спирали преждевременно и не тръгвали, не можело да се поддържа определанат скорост, а оттам и дейностите не се изпълнявали. Поискали отстраняване на недостатъците, опитали, но не успели. Прекратили договора и се разбрали да върнат парите, взели си машината след разваляне на договора. Възстановили част от сумата, но останала невърната от нея над 2 000 лева.

Съдът приема, че спрямо свидетелските показания следва да се приложи чл.172 ГПК -  техните изявления се ползват с по-ниска степен на достоверност и се преценяват от съда с оглед на всички данни по делото, като се отчита възможната заинтересуваност на тези лица.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

С оглед становищата на страните и доказателствата по делото, съдът намира, че същите са били в облигационни отношения по силата на сключен договор за изработка, съгласно който ответното дружество е следвало да достави на ищцовото СНС плазма стенд 2х4 комплект. Тъй като машината се е оказала негодна за обикновеното предназначение, договорът е бил развален. Част от платената цена е била върната от изпълнителя. По делото не са налице данни за оспорване на претендираното вземане в размер на 2 300 лева.

Законът признава право на всяка от страните да развали договора, но ако насрещната страна виновно не изпълни свое задължение. В разглеждания правен спор  ищецът твърди, че е развалил едностранно договора  в хипотезата на чл.87, ал.2 ЗЗД, без да е нужно определяне на срок за изпълнение.

За да се претендира връщане на даденото при отпадане на основанието по чл.55, ал.1, пр.3 ЗЗД - поради разваляне на договора при неизпълнение, е необходимо ищецът да е установил, при условие на пълно главно доказване, надлежно упражнено право на разваляне на договора. Правното действие на волеизявлението за разваляне на договора може да настъпи само в случаите, когато са били налице законовите предпоставки на правото на изправната страна по чл.87 ЗЗД, а именно: виновно неизпълнение на задължението от страна на длъжника, за което последният носи отговорност и изправност на кредитора. Последният следва да е изпълнил насрещното си задължение или да е бил готов да изпълни и съответно да е предложил изпълнение, респ. да е оказал необходимото съдействие за реализиране на дължимата престация. Преобразуващото право да се развали договора в хипотезите на  чл.87, ал.1 и ал.2 ЗЗД се упражнява с едностранно волеизявление и при наличие на неизпълнение от страна на длъжника. Действително, в първата хипотеза възможността за разваляне на договора е обвързана с предоставяне от изправната страна на допълнителен /подходящ/ срок за изпълнение, с изрично предупреждение, че след изтичането на срока ще се счита, че договорът е развален. В разпоредбата на  чл.87, ал.2 ЗЗД са предвидени хипотези, при които кредиторът може да развали договора без отправяне на искане за изпълнение в подходящ срок. Става въпрос за безусловно изявление за разваляне на договора, което е приложимо при настъпила невъзможност за изпълнение, за която длъжникът носи отговорност, или при безполезност на изпълнението, настъпила в резултат на забава на длъжника, или когато е уговорено, че ще се изпълни в точно определено време /фикс сделки/.

В случая съдът приема, че ищцовото дружество е доказало по несъмнен начин, че е изправна страна по договора за изработка – превело е на ответното уговорената цена. Впоследствие е дало възможност на ответното дружество да изпълни своите задължения в срок, който надвишава с няколко месеца уговорения, но е последвало пълно неизпълнение – машината не е проработила. Налице са доказателства, че след изявлението за разваляне на договора ответното дружество е възстановило част от цената на машината, но не и цялата заплатена.

От показанията на свиделя В. О., управител на ищцовото дружество, както и на св.Д. О., син на управителя и служител в дружеството, чиито показания, преценени по реда на чл. 172 ГПК, съдът кредитира изцяло, като ги намира за последователни, житейски логични и непротиворечащи на останалия доказателствен материал, не се установи поемане на задължения от страна на ответника, които да са били изпълнени, респективно са породили потестативното право на ищеца да развали сключения с ответника договор.

С оглед на изложеното, следва да се приеме, че в разглеждания казус са настъпили последиците от разваляне на договора за изработка и искането на ищеца за реституция на даденото по него в размер на 2 300 лева, е основателно.

Предвид уважаване на главния иск до претендирания размер, подлежи на уважаване и акцесорния за претендираната законна лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба – 13.07.2020г., до окончателното плащане.

Предвид изхода на делото и на основание чл.78, ал.1 ГПК на ищеца са дължими разноските съобразно представения списък по чл.80 ГПК в размер на общо 498 лева – държавна такса за завеждане на иска в размер на 95 лева, адвокатско възнаграждение в размер на 335 лева и разходите по налагане на обезпечителна мярка в размер на 68 лева вр. т.5 от Тълкувателно решение № 6 от 06.11.2013г. по тълк.д. № 6/2012г. на ОСГТК на ВКС.

          

 

 

 

Водим от горното, съдът

 

Р         Е         Ш         И  :

 

ОСЪЖДА „Мери-метал”ЕООД със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул.”Коматевско шосе” № 24, ЕИК *********, представлявано от управителя М. Й. Б., ДА ЗАПЛАТИ на „Ингбилд”ЕООД със седалище и адрес на управление: град Добрич, ул.”Захари Стоянов” № 5, вх.В, ет.1, ЕИК *********, представлявано от управителя Венелин Денев Обретенов, на основание чл.55, ал.1, предл.трето ЗЗД,  сумите:

2 300 лева /две хиляди и триста/, представляваща невъзстановена сума по развален договор за изработка, доставка и монтаж на СНС плазма стенд 2х4 комплект, за което е издадена ф-ра № 16 от 15.07.2019г., заедно със законната лихва върху вземането от датата на подаване на исковата молба – 13.07.2020г., до окончателното плащане;

498 лева /четиристотин деветдесет и осем/, представляваща разноските по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Добрич в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                         

Районен съдия :