Решение по дело №2416/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2237
Дата: 30 декември 2019 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20197040702416
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер       2237                             от 30.12.2019 г.                             град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на дванадесети декември две хиляди и  деветнадесета година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател: Лилия Александрова

 Членове: 1. Станимир Христов

                   2. Диана Ганева

 

при секретаря С. Х. и прокурор Андрей Червеняков като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 2416 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по чл. 63, ал.1 от ЗАНН, във връзка с глава ХІІ от АПК.

           Образувано е по касационна жалба на Л.Б.М. ***, ЕГН ********** против Решение №885/16.07.2019г., постановено по НАХД1928/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление №18-0769-006385/12.03.2019г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“. С наказателното постановление на М. за нарушение на чл. 5, ал.3,т.2  от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), на основание чл. 177, ал.1, т.4  от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв.

Касаторът оспорва решението с твърдения, че същото е незаконосъобразно, необосновано и неправилно поради липса на осъществено административно нарушение, като санкцията е несправедлива. Иска решението да бъде отменено, като бъде отменено и наказателното постановление.

В съдебно заседание – касаторът, редовно призован, се явява лично. Поддържа жалбата. Ангажира доказателства и пледира за отмяна на решението на първата инстанция, както и за отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касация не изразява становище по жалбата, не изпраща представител в съдебно заседание.

Прокурорът пледира за неоснователност на жалбата.

           Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от надлежна страна.

           Разгледана по същество е основателна.

           С наказателно постановление Л.М. е наказана за това, че на 01.12.2018г., около 09.10 часа, в гр.Бургас по ул.“Ал.Коджакафалията“  в  посока ул.“Захари Стоянов“ управлява собствения си лек автомобил „Фиат Брава“, с рег. № ЕВ 5129 АН, като същият е спрян от движение към датата 17.09.2018г.

За да постанови решението си, съдът е приел, че от формална страна обжалваното наказателно постановление съдържа всички изискуеми реквизити. Съдът е преценил, че нарушението е надлежно описано, като ясно са отразени дата, място и час, както и доказателствата, които го потвърждават. Обосновал е извод за съставомерност на констатираното деяние и правилно ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето, на соченото основание, с налагане на наказание, предвидено в съответната санкционна разпоредба.

Съгласно чл. 63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Съдът намира жалбата за основателна, като съображенията за това са следните:

АУАН и НП са издадени от компетентни органи. При съставянето на АУАН и при издаването на атакуваното НП, са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до порочност на административно-наказателното производство или до нарушаване на правото  на защита.

По същество обаче, не се доказа субективната страна на нарушението. Нарушението по чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП  ще е осъществено от субективна страна, само когато деецът е съзнавал или е можел да предположи, че управлява автомобил, който е спрян от движение. Няма доказателства или обективни факти, от които може да се направи безспорен извод, че М. е знаела, че управлявания от нея автомобил е спрян от движение. По преписката липсват каквито и да било доказателства, че жалбоподателят е управлявал превозно средство със знанието, че управлява такова МПС, което е спряно от движение и в този смисъл не се установява субективната страна на нарушението.

По делото е приложена ЗППАМ № 118-0769-002122/29.08.2018г., видно от която същата е издадена, тъй като „МПС се движи с незначителна техническа неизправност“. За да породи правното си действие една принудителна административна мярка следва да бъде сведена до знанието на адресата й, респективно същият да е информиран за спирането от движение на МПС. В конкретния случай, няма данни ЗППАМ № 118-0769-002122/29.08.2018г. да е връчена,  ако е обжалвана – какъв е резултата от обжалването. В представената справка за нарушител няма данни въпросната заповед да е изпратена за връчване, респективно какви са причините все още същата да не е връчена. Освен това няма данни, че е бил поставен стикер на предното стъкло на автомобила, удостоверяващ спирането от движение. Това е пропуск на контролния орган, тъй като съгласно чл. 40, ал. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства "На временно спрените от движение превозни средства се изземва част втора на свидетелството за регистрация и се поставя знак "Спрян от движение". Обстоятелството, че управляваният от жалбоподателя автомобил фигурира в информационната система  на контролните органи като спрян от движение, не представлява факт, обосноваващ сам по себе си извод, че деянието съдържа всички обективни и субективни признаци на административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН и осъществява както от обективна, така и от субективна страна състав на административно нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 2, във вр. с  чл. 177, ал. 1, т. 4 от ЗДвП. Това е така, доколкото по аргумент от чл. 7, ал. 1 от ЗАНН административното нарушение е деяние, което следва да е извършено виновно - умишлено, а в случая няма никакви доказателства жалбоподателят да е знаел, да е могъл да знае или да е длъжен да знае, че автомобилът, който е управлявал, е спрян от движение. Видно от съставения АУАН и издаденото НП липсват констатации в този смисъл, а нарушението е установено едва след извършване на справка.

В случая според съда субективната страна на нарушението по чл.177, ал.1 от ЗДвП не се доказа по безспорен начин. По тези съображения настоящият съдебен състав намира, че решение № 885/16.07.2019 г., постановено по НАХД №1928 по описа за 2019 г. на Районен съд - Бургас, е неправилно и като такова следва да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени наказателното постановление.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка  с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд Бургас, ХV състав,

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ решение № 885/16.07.2019г., постановено по НАХД №1928/2019 г.  по описа на Районен съд – Бургас и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-0769-006385/12.03.2019г., издадено от Началник група към ОДМВР Бургас, Сектор „Пътна полиция“.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                  

                                                                              

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                           

  2.