Решение по дело №233/2019 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 169
Дата: 8 август 2019 г. (в сила от 28 август 2019 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20195610200233
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 


                                               08.08.2019г.                    гр.Димитровград

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Димитровградският Районен Съд в публичното заседание на девети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: Иван Маринов

 

с участието на секретаря Таня Радичева и в присъствието на прокурора ......................., като разгледа докладваното от съдия Ив.Маринов АНД №233 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

      Производството е на основание чл.59 и следв. от ЗАНН.

 

                 ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ – Н.П.Т. ***, ЕГН **********, е депозирал жалба против Наказателно Постановление № 19-0254-000302/24.04.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград,  с което за това, че на 05.04.2019г. в 13:05 часа в гр.Димитровград управлявал по бул.“Димитър Благоев“- до ТИХ“Асен Златаров" в посока изток лек автомобил „БМВ 330 Д“ с per.№ ****, като отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълни предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, издаден е талон за медицинско изследване с номер 0058056, с което за виновното нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са му наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 2000лв., „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца и на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са му отнети общо 12 точки.

                Изложените в жалбата доводи могат да се определят като такива за незаконосъобразност на наказателното постановление, допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, неустановеност на описаното нарушение. Излага твърдения, че действително отказал тестването за употреба на наркотични вещества, но талон за медицинско изследване не му бил издаван и не бил отказвал такъв тип изследване. Моли да бъде изцяло отменено издаденото наказателно постановление.

    В съдебно заседание жалбоподателят поддържа жалбата си, счита, че описаното в АУАН и НП не отговаря на действителността, тъй като не бил уведомен за последствията, пледира за отмяна на наказателното постановление.

  ОТВЕТНИКА по жалбата- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпраща представител и не взема становище по депозираната жалба.

         Районна Прокуратура- Димитровград- редовно призовани, не изпраща представител и не взема становище по депозираната жалба.

С оглед представените по делото доказателства и събраните в съдебното заседание такива, съдът намира следното:

На 05.04.20197г. полицейските служители- св.Б.М. и св.Ж.Д. изпълнявал служебните си задължения по контрол над автомобилния транспорт. Около 13,05 часа същите забелязали приближаващ се лек автомобил по бул.“Димитър Благоев“- до ТИХ“Асен Златаров", движещ се в посока изток.

Подали сигнал и спрели за проверка автомобила, като при проверката установили, че автомобила е „БМВ 330 Д“ с рeг.№ **** и е управляван от настоящия жалбоподател Н.Т.. В същия автомобил пътували още две лица, като при проверка на документите, полицейските служители установили, че пътуващите в автомобила са криминално проявени, включително и за държане на наркотични вещества. При зададен въпрос, единият от пътниците заявил, че притежава и има наркотично вещество у себе си. Тогава полицейските служители уведомили водача Т., че ще бъде тестван за употреба на наркотични вещества, за което извикали друг служител на РУ-МВР-Димитровград- св.Д.С.. Последният след като дошъл на място, обяснил на водача Т., че ще бъде тестван за употреба на наркотични вещества, на което водача отказал. Така му бил издаден талон за медицинско изследване №0058056, връчен в 14,15 минути, за което е предоставен срок от 30 минути за явяване в ЦСМП-Димитровград за даване на кръвна проба за изследване. В самия талон за изследване водачът Т. описал, че отказва проверка, като се подписал на връченият му талон.

За констатираното нарушение, св.Д.С. съставил на водача Т. АУАН №187293/05.04.2019г., в който описал отказа на водача да бъде тестван с техническо средство за употреба на алкохол. Актът бил подписан от свидетелите Б.М. и Ж.Д., както и от жалбоподателя Н.Т.- без да посочва възражения. 

Въз основа на така съставения акт било издадено и предметното на делото наказателно постановление № 19-0254-000302/24.04.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което за виновното нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП на водача Т. са му наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 2000лв., „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца и на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са му отнети общо 12 точки.

Постановлението било връчено на жалбоподателя на 08.05.2019г.- видно от неразделна разписка към него, а жалбата против постановлението е подадена до Съда на 14.05.2019г. – т.е. в законоустановеният 7-дневен срок.

Горните факти се установяват от акт за установяване на административно нарушение №187293/05.04.2019г., НП № 19-0254-000302/24.04.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, показанията на актосъставителя Д.С., на свидетелите по установяване на нарушението и по съставянето на акта Б.М. и Ж.Д., които са кредитирани от съда по начин, описан по-долу, както и от останалите– приложени по адм.-наказателната преписка и приети като доказателства по делото документи.

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН. Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от ЗАНН, против издаденото наказателно постановление е подадена жалба пред компетентен за това съд, спазени са общите и специални изисквания на ЗАНН и НПК в тази насока, предвид което съдът разгледа жалбата по същество.

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

- При съставяне на акт за установяване на административно нарушение  №187293/05.04.2019г., като цяло са спазени изискванията на чл.42 от ЗАНН.

Съществено в случая е да се отбележи, че при съставянето на акта за установяване на административно нарушение е описано правилно извършеното от водача нарушение, като описанието на установените нарушения са достатъчно ясни и разбираеми.

Разпитаните по делото свидетели- полицейски служител и очевидци, са категорични в показанията си относно правно-релевантните факти по случая- а именно къде и кой е управлявал автомобила, реакциите на водача. Св.Б.М. и св.Ж.Д. са действали в рамките на служебните си правомощия, като и двамата са категорични, че жалб.Т. е управлявал автомобила и че същият е отказал да бъде тестван за евентуална употреба на наркотични вещества.  Същото се потвърждава и от св.Д.С., в чиито правомощия е да извърши такова тестване на водач на МПС с техническо средство. Т.е. тези трима свидетели освен в рамките на служебните си правомощия, са изпълнявали и служебните си задължения. Категорични са по отношение на  обстоятелството, че на жалб.Т. са били разяснени процедурите за тестване, които очевидно са били възприети, предвид факта, че водачът сде е възползвал от правото си да не желае тестване с техническо средство.

Съдът кредитира тези показания като обективни и непротиворечиви, като дадени от лица, които са възприели обстоятелствата в рамките на служебните си правомощия. В случая не се откриват данни, водещи до извод за преднамереност или недоброжелателност от страна на полицейските служители или някакви мотиви, които да накарат тези полицейски служители да възпроизведат обстановка, която не са възприели. Липсва дори и житейска логика същите да укрият от водача информация за това какво се предвижда като процедура или не. И тримата заявяват, че след като е налице тестване на един водач или отказ на същия да бъде тестван за употреба на наркотични вещества, задължително се издава талон за медицинско изследване, в който талон водачът може да опише приема или не приема показанията на техническото средство и пред когото стои възможността в предоставения срок да отидат до указаното им медицинско заведение, за да дадат кръв за изследване. Видно от представения талон за медицинско изследване, водачът Т. не само е подписал издаденият му талон, но дори е описал, че отказва да бъде тестван и отказва проверка. Последващите действия на полицейските служители са единствено да проверят в медицинското заведение дали има дадена кръв за изследване или не. Следва да се отбележи, че това е една възможност за всеки един водач- да бъде тестван с техническо средство, като е предвидена възможност да откаже такъв тест, както е налице възможността да даде кръв за изследване. Липсва задължение водачът да предприема каквито и да било действия, но недаването на кръвна проба или отказът да бъде тестван с техническо средство законодателят е обвързал с ангажиране на административно-наказателната отговорност на водача. В случая не се установи да има нарушения в процедурата по тестване на водача за употреба на наркотични вещества- не се спори, че същият е отказал тест с техническо средство, а относно възражението, че не му е бил даден талон за медицинско изследване, същото не се потвърди и дори напротив- опроверга се от представения такъв, подписан от самия жалбоподател. Следва също така да се подчертае, че решението дали да се тества с техническо средство или да се даде кръвна проба, е на самия водач и не е обвързано от мнението на неговите родители, приятели, познати и т.н.

Също така са без значение причините, поради които водачът отказва да му бъде извършена проверка- същите могат да са от най-различно естество, но разпоредбата на чл.174, ал.3 от ЗДвП не предвижда изключения или зависимости от различни обстоятелства. Релевантен е факта на отказ да бъде тестван водача за употреба на наркотични вещества, независимо от неговото становище, вътрешно виждане или убеждение, както и независимо от каквито и да било други обстоятелства.

Поради което и Съдът намира проведеното административно-наказателно производство по отношение нарушението на чл.174, ал.3 от ЗДвП, за законосъобразно и правилно проведено, без да се установяват съществени нарушения на материалния или процесуалния закон или засягащи правото на защита на жалбоподателя. Правилно фактическата обстановка е била отнесена именно към състава на административното нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП- съставляваща както материалния състав на нарушението, така и санкционната норма. Самия текст на нарушението и санкцията предвижда адм.наказание за водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или наркотични вещества или техни аналози. Предвиденото наказание за така описаното нарушение е лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000лв. Каквито наказания е определил и адм.-наказващия орган.

Като цяло при издаването на обжалваното наказателно постановление са спазени процесуалните правила, като правилно е приложен и материалния закон, при ясно установена фактическа обстановка. Правилно са описани нарушенията- текстово и цифрово, налице е съответствие между двете описания, както и правилно са отнесени нарушенията към съответната санкционна норма, която в случая на първото нарушение се съдържа в материалната такава на самото нарушение. В случая административно-наказващият орган няма възможност за определяне на различен размер на наказанията за констатираното нарушение, тъй като описаните такива са с фиксирани стойности и няма възможност за промяна.

Ето защо, съдът намира, че НП следва да бъде потвърдено изцяло- като законосъобразно и обосновано.

 

         Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

 

Р     Е    Ш    И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно Постановление № 19-0254-000302/24.04.2019г. на Началник Сектор към ОД-МВР-Хасково, РУ-Димитровград, с което на Н.П.Т. ***, ЕГН **********, за това, че на 05.04.2019г. в 13:05 часа в гр.Димитровград управлявал по бул.“Димитър Благоев“- до ТИХ“Асен Златаров" в посока изток лек автомобил „БМВ 330 Д“ с per.№ ****, като отказва да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълни предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, издаден е талон за медицинско изследване с номер 0058056, с което за виновното нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са му наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 2000лв., „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца и на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са му отнети общо 12 точки – като законосъобразно и обосновано.

 

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Хасково в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.

 

 

 

                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                    (Ив.Маринов)