Решение по дело №1400/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 43
Дата: 20 януари 2020 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20197170701400
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 43

 

                                      гр. Плевен, 20.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛЕВЕН, II-ри касационен състав, на четиринадесети януари две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛА ДИЛОВА

                             ЧЛЕНОВЕ:  1. СНЕЖИНА ИВАНОВА

                                                            2. ВЕНЕЛИН НИКОЛАЕВ

 

при секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Иван Шарков, като разгледа докладваното от съдия НИКОЛАЕВ касационно административно-наказателно дело № 1400 по описа за 2019 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от ОД на МВР – Плевен, представлявана от К.В.Н. – директор против решение постановено по н.а.х.д. № 2067 по описа за 2019 г. на Районен съд – Плевен. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено в съществено противоречие с материалния закон. Излагат се доводи, че са спазени разпоредбите на чл. 42 от ЗАНН относно описание на нарушението, като в АУАН е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, както и на обстоятелствата, при които е извършено. Сочи се, че са спазени изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН, като в издаденото НП е дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено и на доказателствата. Твърди се, че санкционирането по чл. 123, ал. 1, т. 3 от ЗДвП не е в разрез на материалния закон, като се сочи, че при настъпването на ПТП има причинени материални щети по оградата, в която се е ударил водачът, като щетите са описани в издадения протокол за ПТП с причинени материални щети. Относно аргумента, че не са представени доказателства, че управляваният от водача мотоциклет е бил спрян от движение се посочва, че е приложена справка от АИС КАТ по „История на регистрация“ на МПС с рег. № ***, от която е видно, че към датата на нарушението МПС-та е било спряно от движение, но от страна на съда не са изискани доказателства относно този факт.

Ответникът – Д.Ю.Н. не се явява в съдебно заседание. Процесуалният му представител адв. Р.И.счита първоинстанционното решение за правилно и законосъобразно. Излага твърдения, че по отношение на нарушението по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП първоинстанционният съд правилно е констатирал допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване правото на защита на ответника. Относно нарушението по чл. 123 от ЗДвП счита, че правилно ПлРС е установил, че липсва друг участник в ПТП, поради което е констатирал, че ответникът неправилно е санкциониран и по това нарушение. Моли да се потвърди атакуваното решение като правилно и законосъобразно.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава становище, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Административен съд - Плевен намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество е частично основателна.

С обжалваното решение Районен съд - Плевен е отменил наказателно постановление № 19-0938-000630/12.02.2019 г., издадено от Началник сектор „ПП“ към ОД на МВР - Плевен, с което на ответника са наложени следните наказания:

1. за нарушение на чл.20, ал.2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева;

2. за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец;

3. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП, на основание чл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева;

За да постанови своето решение, съдът е приел, че при провеждане на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно е бил приложен материалния закон. Счел е, че в НП не е посочено нито едно доказателство, подкрепящо нарушенията /с изключение на АУАН/. Описанието на нарушенията от фактическа страна е непълно. Не са посочени всички факти, касаещи съставомерните признаци на нарушенията и на доказателствата, които ги подкрепят, което представлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като ограничават възможността нарушителят да разбере в извършването на какво точно нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си. По отношение на  нарушението на  чл. 20, ал.2 от ЗДвП съдът е приел, че по преписката не е установено какви са били атмосферните условия, какви е следвало да бъдат действията на водача, какво следва да се разбира в случая под несъобразена скорост. Каква е връзката между скоростта и релефа на пътното платно ако има такава. Изтъква, че нито в акта, нито в НП е посочено с каква скорост  жалбоподателят е управлявал мотоциклета.

По отношение на нарушението по чл.123, ал.1, т.3 , буква „в“ от ЗДвП съдът е приел, че след като няма друг участник в ПТП  жалбопадателят не би следвало да бъде санкциониран за неспазване на тази разпоредба.  Санкционирането му за нарушение на тази разпоредба е  в разрез в материалния закон.

Относно нарушението по чл. 5, ал .3, т.2 от ЗДвП съдът е приел, че в преписката няма писмени доказателства за това, че мотоциклетът е спрян от движение.

Обжалваното решение е неправилно в частта, в която е отменено наказателното постановление относно нарушението на чл. 5, ал. 3, т. 2  от ЗДвП, за което е наложена глоба в размер на 200 лева на основание чл. 177, ал. 1, т. 4  от същия закон. В останалата част, по отношение на другите две  нарушения по чл. 20, ал. 2 и чл. 123, ал.1, т. 3 буква „в“  от ЗДвП, решението на районния съд е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране на скоростта на движение да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението. Неизпълнението на част от регламентираните в тази норма задължения е скрепено със санкция, която е уредена в чл. 179, ал. 2 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева, ако деянието не съставлява престъпление за лице, което се движи с несъобразена скорост, не спазва дистанцията или извърши нарушение на чл. 179, ал. 1 от ЗДвП. В настоящия случай в АУАН и в НП не е посочен нито един от примерно изброените фактори, с които водачите на превозните средства следва да съобразяват скоростта си, а единствено е отразено, че скоростта не е съобразена. Непосочването на факторите с които водачът е следвало да съобрази скоростта на движение на управляваното от него МПС представлява нарушение на правото му на защита,  доколкото за него не става ясно с какво не е съобразил скоростта си (дали с релефа на местността, дали със състоянието на пътя, или с някой от друг от посочените в чл.20, ал.2 от ЗДвП фактори). Освен изложеното при извършената служебна проверка от съда се установи, че с атакуваното НП е прието, че жалбоподателят е загубил контрол над управляваното МПС при десен завой и допуснал пътно-транспортно произшествие. Наред с това със същото НП е прието, че жалбоподателят също така не избрал скоростта на движение съобразно атмосферните условия, релефа, условията на видимост, интензивността на движение и други обстоятелства, за да спре пред предвидимо препятствие или създалата опасност за движението и е допуснал пътно - транспортно произшествие. Посочена е правната квалификация на нарушението – чл. 20, ал. 2 от  ЗДвП. За това нарушение, на основание чл. 179, ал. 2 от  ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лв.             

            Очевидно е в случая при съпоставка на съдържанието на атакуваното НП реално е било установено нарушение по чл. 20, ал. 1 от  ЗДвП /водачът изгубил контрол над управляваното МПС/. С описание на нарушението при издаване на НП обаче е прието от АНО нарушение по чл. 20, ал. 2 от  ЗДвП. В случая е неясно на базата на какви данни от страна на АНО е прието че е осъществено това нарушение. Не посочването конкретно и ясно на състава на извършеното нарушение в АУАН съгласно изискванията на чл. 42, т. 4 от ЗАНН и в самото НП съгласно чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, както и на нарушените правни норми съгласно изискванията на чл. 42, т. 5 от ЗАНН за АУАН и чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН за НП, представлява съществени процесуални нарушения, които от своя страна съществено накърняват правото на защита на нарушителя поставяйки го в невъзможност да разбере за какво точно нарушение се ангажира отговорността му, а от друга страна поставя съдът в невъзможност да направи преценка и относно законосъобразността на акта по същество на спора.

           Така изложеното означава, че НП в частта му по отношение на нарушението по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП се явява законосъобразно и като такова следва да бъде оставено в сила.       

 Правилно съдът е констатирал, че описаните в АУАН и в наказателното постановление факти сочат за допуснато ПТП с материални щети, но без пострадали хора, а същевременно наказващият орган е посочил като нарушена нормата на чл. 123, ал. 1, т.3, буква „в” от ЗДвП, която вменява задължения на водача на ППС – участник в ПТП, в хипотезата, при която от произшествието са пострадали хора. Твърденията в касационната жалба, че  квалифицирането на нарушението по чл. 123, ал.1, т. 3 от ЗДвП  не е в разрез с материалния закон  са неоснователни, тъй като наказателното постановление, като правораздавателен акт, с който се налага наказание, не може да съдържа такива грешки, които водят до объркване на наказаното лице и оттам до препятстване на неговата защита. Затова в частта относно нарушението на чл. 123, ал. 1, т. 3, буква „в” от ЗДвП обжалваното решение е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Обжалваното решение е неправилно в частта, в която е отменено наказателното постановление относно нарушението на чл. 5, ал. 3, т. 2  от ЗДвП, за което е наложена глоба в размер на 200 лева на основание чл.177, ал. 1, т. 4  от същия закон. От представените пред касационната инстанция писмени доказателства, по безспорен начин се установява, че на процесната дата, време и място, именно жалбоподателят е управлявал МПС - собственият си мотоциклет **** с рег. № *** Следователно той е адресат на посочената правна норма и е бил длъжен да спазва предписаното от нея поведение.Описанието на нарушението е идентично между АУАН и НП и съответства на квалификацията, под която е подведено същото в двата акта на администрацията. Обстоятелството, че МПС е спряно от движение и въпреки това е било управлявано на процесната дата и място от жалбоподателя, се потвърждава и от разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, по силата, на която редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.   Жалбоподателят не ангажира доказателства, че    управляваното  от него МПС   не е било спряно от движение.

С оглед извършеното нарушение законосъобразно наказващият орган е определил санкционната нормачл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 от ЗДвП. С обжалваното наказателно постановление на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева.  Определеното наказание е правилно по вид и размер, и съобразено с предпоставките по чл. 27, ал.1 – ал.3 от ЗАНН, като следва да се отчете, че по време на проверката са констатирани и други нарушения на жалбоподателя по ЗДвП.   Затова в частта по отношение произнасянето на съда за законосъобразността на обжалваното пред него наказателно постановление за нарушението на чл. 5, ал. 3,  т. 2  от ЗДвП обжалваното решение следва да бъде отменено, а по съществото на спора да бъде потвърдено наказателното постановление.

На основание чл. 221, ал. 2 във вр. с чл. 218 от АПК, във вр. с чл.63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, Административен съд Плевен,

Р Е  Ш  И:

 ОТМЕНЯ решение № 763/14.11.2019г. постановено по н.а.х.д. № 2067/2019 г. по описа на Районен съд – Плевен, В ЧАСТТА, в която е отменено наказателно постановление № 19-0938-000630 от 12.02.2019 г. издадено от началник сектор към ОД МВР – Плевен относно наложено с него на Д.Ю.Н., ЕГН ********** наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 5, а. 3, т. 2  от ЗДвП, на основание чл. 177, ал. 1, т. 4 от ЗДвП. Вместо него постановява:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление  № 19-0938-000630 от 12.02.2019 г. издадено от началник сектор към ОД МВР – Плевен относно наложено с него на Д.Ю.Н., ЕГН **********    наказание глоба в размер на 200         лв.  за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП,  на основание чл. 177, ал. 1, т. 4  от ЗДвП.

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 763/14.11.2019г. постановено по н.а.х.д. № 2067/2019г. по описа на Районен съд – Плевен в останалата част.

 РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /П/                  ЧЛЕНОВЕ:

 

                                                                            1. /П/

 

 

                                                                            2. /П/