Решение по дело №1632/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260078
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 30 септември 2020 г.)
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20201100901632
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е        Ш         Е         Н          И         Е

Гр.София, … септември 2020 година

 

В       ИМЕТО      НА      НАРОДА

 

Софийски градски съд, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на тридесети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                   СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№1632 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

                   Производство по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ.

                   Делото е образувано по жалба с вх.№20200825135833, подадена от В.Б.Г.действащ като ЕТ“ В.Г.“ ЕИК ********, срещу ОТКАЗ №20200813112602-2 от 19.08.2020 година на АВ – ТР за вписване заличаването на търговеца. В жалбата са изложени аргументи и доводи за незаконосъобразност на атакувания отказ . Иска се отмяната му е даване на указание на Агенцията да извърши вписване на промяната.

                   Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупността им, намери за установено следното:

                   От фактическа страна:

                   Подадено е заявление вх.№ 20200813112602 от настоящия жалбоподател, обективиращо искане за вписване на заличаването на търговеца ЕТ “В.Г.“ ЕИК ********. Към заявлението страната е представила документ за платена държавна такса, декларация по чл.13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ, решение на търговеца за заличаването му.

                   След като се е запознало с представените към заявлението документи, на 14.08.2020 година длъжностното лице е дало указание на заявителя да представи удостоверение по чл.5, ал.10 КСО. На 19.08.2020 година е постановило отказ за вписване, поради непредставянето на този документ.

                   Жалбата е допустима, а разгледана по същество- основателна.

                   Наличие на необходимост от представяне на искания от длъжностното лице по регистрацията документ – удостоверение по чл.5, ал.10 КСО – не съществува.

                   От справка по партидата на настоящия жалбоподател се установява, че предприятието на търговеца е било предмет на разпоредителна сделка- прехвърляне на търговско предприятие(чл.15 ТЗ) на друг правен субект- ТД „С.М.М.“ ООД, ЕИК ********, като последното се явява правоприемник на ЕТ “В.Г.“ ЕИК ********, който факт също е вписан в ТР.

                   Съгласно разпоредбата на чл.5, ал.10 КСО при прекратяване на дейността на осигурителите, които нямат правоприемник, документите по ал. 7, т. 1, както и неполучените от осигурените лица трудови книжки, издадени удостоверения за трудов/осигурителен стаж и осигурителен доход и други съхранени от осигурителите документи, въз основа на които може да се установи осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд, се предават в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт въз основа на писмено заявление по образец, освен ако в закон е определен друг ред за съхраняването им. Заявлението се подава по ред, определен с инструкцията по ал. 13. Когато прекратяването на дейността на осигурителя се извършва със съдебно решение за заличаване или заличаването подлежи на вписване в търговския регистър, удостоверението за предаване на ведомостите, издадено от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, е задължително условие за постановяване на решението, съответно за вписването в търговския регистър, освен в случаите на служебно заличаване по реда на чл. 17а, ал. 6 от Търговския закон. Когато ведомости и други документи за осигурителен стаж и осигурителен доход за работници и служители, които са работили в клонове на чуждестранни търговци, служебно заличени по чл. 17а, ал. 6 от Търговския закон, не са предадени в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт до датата на заличаването, лицата, които ги съхраняват, са длъжни да ги предадат в тримесечен срок от заличаването.

                   От законовия текст може да се направи безпротиворечив извод, че удостоверението по чл.5, ал.10 КСО се явява задължително условие за вписване на заличаването само, ако осигурителното предприятие (  в настоящия случай – ЕТ) е прекратил дейността си без да е налице правоприемник.

                   В настоящия случай прекратяването на дейността е в резултат на прехвърлителна сделка, която се явява правопораждащ ЮФ за настъпилото правоприемство, което има характер на транслативна сукцесия. Т.е. налице е правоприемник, поради което не следва да се изисква удостоверение по чл.5, ал.10 КСО (нормата има ярък социален подтекст и брани правата на служители и работници), като необходима условие за вписване на заличаването на търговеца . след като в резултат на прехвърляне на търговското предприятие е преустановено търговската дейност на ЕТ, изцяло в неговите правомощия е да поиска заличаване на търговеца от ТР.

                   Поради извод на съда за основателност на жалбата, същата следва да бъде уважена и водим от изложеното съдът

                   Р          Е          Ш           И  :

 

                   ОТМЕНЯ по жалба с вх.№20200825135833, подадена от В.Б.Г.действащ като ЕТ“ В.Г.“ ЕИК ********,  ОТКАЗ №20200813112602-2 от 19.08.2020 година на АВ – ТР за вписване заличаването на търговеца.

                   УКАЗВА на АВ да извърши вписване на промяната съгласно заявление с вх.№ 20200813112602.

                   РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и препис от него да се изпрати на АВ за изпълнение.

 

                                                                 СЪДИЯ: