Решение по дело №2571/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2187
Дата: 17 декември 2019 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20197040702571
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

         2187                            17.12.2019 година                                     гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на двадесет и първи ноември две хиляди и деветнадесета година в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.  ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2. АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря И. Л., в присъствието на прокурора А. Ч., като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 2571 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от „ЕС ДЖИ ЕЛ ГРУП 2012“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Несебър, кв. „Черно море“ № 3, офис 28, представлявано от управителя В.К.И., против решение № 218 от 27.08.2019 г. по НАХД № 515/2019 г. по описа на Районен съд- Несебър.

В жалбата са развити доводи за незаконосъобразност на обжалваното решение, поради нарушение на материалния закон, съставляващо касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК. В нея се сочи, че не е установен по несъмнен начин произходът на констатираната разлика в касовата наличност. Отбелязано е също, че в наказателното постановление се съдържат констатации за наличие на няколко самостоятелни основания за налагане на административни наказания и не е конкретизирано от наказващия орган за кое от тях е наложена процесната санкция. Направено е искане за преквалифициране на деянието като маловажен случай. По същество се иска отмяна на решението и на измененото с него наказателно постановление.

В съдебното заседание процесуалният представител на касатора поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства. Моли за отмяна на обжалваното решение.

Ответната страна не изпраща представител в съдебното заседание. Не сочи нови доказателства. Не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира за установено следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е Несебърският районен съд изменил наказателно постановление № 357965-F395660 от 12.09.2018 г., издадено от началник на отдел „Оперативни дейности“- Бургас при ЦУ на НАП, с което на основание чл. 185, ал.2 от ЗДДС е наложено на касатора административно наказание- имуществена санкция в размер на 3000 лева, за нарушение по чл. 33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ, вр. чл. 118, ал.4, т.1 от ЗДДС, като е намалил размера на наказанието на 500 лева. За да постанови този резултат, НРС е приел, че нарушението и неговият автор за установени по несъмнен начин. Съдът е счел, че не са налице основания за прилагане нормата на чл. 28 от ЗАНН. Намерил е жалбата е основателна единствено досежно приложената санкционна разпоредба и определеното наказание. В тази връзка е посочил, че в акта и в наказателното постановление не се твърди установеното административно нарушение на чл.118 ал. 4 от ЗДДС, във връзка с чл.33 ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г. на МФ, да е довело до неотразяване на приходи, поради което, предвид императивния характер на правилото по чл.185 ал.2 изречение второ от ЗДДС, поради което жалбоподателят е следвало да бъде санкциониран с имуществена санкция в размер, съобразен с границите по чл.185 ал.1 от ЗДДС- от 500 до 2000 лева, което не е било сторено от административнонаказващият орган. Посочил е също, че установената материална незаконосъобразност не е основание за цялостна отмяна на наказателното постановление, а само за неговото изменение, поради което е преквалифицирал деянието по чл.185 ал.2 изречение второ във връзка с ал.1 от ЗДДС, и е намалил размера на наложената санкция от 3000 лева до установения в ал.1 на чл.185 от ЗДДС минимален размер от 500 лева, приемайки, че такъв размер на санкцията се явява адекватен на извършеното нарушение, справедлив и достатъчен за постигане на предвидените в чл.12 от ЗАНН цели на административното наказание.

Според настоящия касационен състав, решението е правилно.

От фактическа страна по делото е установено, че касационният жалбоподател „ЕС ДЖИ ЕЛ ГРУП 2012“ ЕООД е стопанисвал през м.юли 2018 г. търговски обект- ресторант „Беатрис“, находящ се в курортен комплекс „Слънчев бряг“, хотел „Беатрис“. При извършена на 10.07.2018 г. проверка от служители на НАП е било констатирано, че в обекта е монтирано и надлежно въведено в експлоатация фискално устройство, свързано с НАП, притежаващо функциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. При проверка на фактическата наличност в касата била установена сумата от 390 лева, при отразена в паметта на фискалното устройство наличност от 338.64 лева. В обясненията си пред проверяващите лица присъстващата по време на проверката С.В.- сервитьор в обекта разяснила, че в касата се съхранява и полученият бакшиш и отделила същия (сумата от 50 лева), за което бил съставен протокол.

В разпоредбата на чл. 33, ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на Министерството на финансите е предвидено задължение търговците да регистрират във фискалното устройство всяка промяна на касовата наличност извън случаите на продажби (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата), чрез операциите „служебно въведени“ или „служебно изведени“ суми. Несъмнено в случая това задължение не е било изпълнено от касатора. Въведената в касата сума от 51.36 лева (разлика между регистрирания оборот и установената касова наличност) не е била регистрирана във фискалното устройство чрез посочените операции, при техническа възможност за това.

За нарушение по чл. 118 от ЗДДС или на нормативен акт по неговото прилагане е предвидено в нормата на чл. 185, ал.2 от същия закон административно наказание имуществена санкция в размер от 3000 до 10000 лева за юридическите лица и едноличните търговци, а когато нарушението не води до неотразяване на приходи, се налагат санкциите по ал. 1- имуществена санкция от 500 до 2000 лева (изречение второ). В обстоятелствената част на обжалваното наказателното постановление се съдържа констатация, че установените суми не са от продажби и следователно неизпълнението на задължението по чл. 33 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. не води до неотразяване на приходи. При тези данни правилно районният съд е приложил нормата на чл. 185, ал. 1 от ЗДДС. Неоснователни са доводите на касатора за допуснато в административнонаказателното производство съществено процесуално нарушение. В съобразителната част на наказателното постановление е описано с всички съставомерни признаци нарушението, за което е ангажирана отговорността на касатора- неизпълнение на задължението да отрази чрез операциите „служебно въведени“ или „служебно изведени“ суми промяната в касовата наличност.

Касаторът счита, че в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.28, б. „а” от ЗАНН, поради маловажност на извършеното административно нарушение. Тези доводи са неоснователни и правилно първоинстанционният съд не е намерил основание да приеме така предложената квалификация на деянието. С оглед данните по делото, не би могло да се приеме, че е налице маловажен случай на административно нарушение, доколкото деянието не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от този вид. Доколкото деянието е формално, изложените в касационната жалба доводи за липса или незначителност на вредните последици не може да бъде обсъждан. Ето защо обжалваното решение, като постановено в съответствие с материалния закон, следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното, Бургаският административен съд, четиринадесети състав,

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 218 от 27.08.2019 г. по НАХД № 515/2019 г. по описа на Районен съд- Несебър.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                      

2.