Решение по дело №1807/2009 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 3572
Дата: 3 юли 2009 г. (в сила от 6 декември 2009 г.)
Съдия: Соня Тодорова Дженкова
Дело: 20093230101807
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……….

 

град Добрич, 03.07.2009год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

            Добричкият районен съд,  гражданска колегия, шести състав в публично съдебно заседание на двадесет и девети юни, две хиляди и девета година в състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : С. Д.                                                                                                                                    

 

При участието на секретаря М. К.

 

разгледа докладваното от районния съдия гр. дело № 1807/2009г. по описа на ДРС и за да се произнесе, взе предвид следното:                         

             Предявена от Р.Ж.И. с ЕГН ......, от гр.Д., ж.к”..”, бл... …срещу Д. Т. Н. с ЕГН ....., от гр.Д.., ж.к”...”, бл.., вх.А, ап.1 е молба за определяне мерки за лични отношение между ищеца и роденото от съвместното съжителство на страните дете Ж.Р.Ж. с ЕГН ..........., роден на-****. 

Настоява се контактите да се установят от съда, тъй като липсвало доброволно уреждане на въпроса между двамата родители и с оглед деликатните и обтегнати отношения помежду им.

В обстоятелствената част на исковата молба се навеждат твърдения, че след раздялата на страните, непосредствените грижи за детето се осъществявали от майката. Постепенно последната започнала да възпрепятства контактите на детето с рождения му баща, което ставало поводи за конфликти.

           В срока по чл.131 от ГПК ответникът Д. Т. настоява родителските права по отношение на малолетния Ж. Р. да се предоставят на нея, като за бащата се определи режим на лични контакти, съобразен с ниската възраст на детето и с факта, че бащата не общува с детето, последното не го познава и не е привързано към него. В тази връзка се излагат твърдения, че от раздялата на страните през месец декември 2008г. до момента бащата не се  е интересувал от детето, не го е търсел, не предоставя средства за издръжката му.

От своя страна Р. Ж.  не оспорва  родителските права да се упражняват от майката, тъй като детето е в ниска възраст и има нужда от майчина грижа.

Предявеният иск е допустим и следва да бъде разгледан по същество.

         Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, в съответствие с разпоредбата на чл.12 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

         Малолетния Ж. Р. Ж. с ЕГН ..... е роден на ……г. от майка Д.Т. Н. с ЕГН .......и баща Р. Ж. И. с ЕГН ........... /така удостоверение за раждане № /**********г., изд. въз основа на акт за раждане***/**********г. на община Добрич/.

        От изготвения по реда на чл.15 ал.6 от Закона за закрила на детето социален доклад на Д”СП” –Д. се установява, че към момента  малолетния Ж. се отглежда в дома на майката.Последната обитава жилище под наем, собственост на „****”, в гр.Д., ж.к”...”, бл…. Състои се от една стая, кухня и сервизно помещение. Д. Т. съжителства със своята майка С. К., който й помага в грижите за детето. Д. Т. получава обезщетение за отглеждане на дете до двегодишна възраст в размер на 240лв. и помощи за дете в размер на 35лв. Апартаментът, който обитават е в гр.Д.,ж.к”.........”бл.., вх..., ап….. Състои се от две стаи, кухня и санитарно помещение. Обзаведено е с вещи за обичайна употреба, хигиената е старателно поддържана.

         Бащата Р. Ж. живее самостоятелно в жилище в гр.Д., ж.к”...”, бл..., …., собственост на неговата майка. Жилището е обзаведено с вещи за обичайно потребление, битовите условия са добри.

Не се спори от страните, че от раздялата им през месец декември 2008г. бащата не  е осъществявал контакти с детето.

В настоящото производство съдът следва да осъществи спорна съдебна администрация в гражданските отношения между страните по иска, които черпи правното си основание от разпоредбата на чл.71 ал.2 от СК. Това означава, че той е сезиран да се намеси в тези отношения като постанови такова изменение в тях, което е за едната страна изгодно, а за другата –неизгодно. В своята дейност съдът изхожда от съображения за целесъобразност, от обществения интерес и от интереса на детето и може да постанови в акта си уредба на отношенията, която е различна от търсената в иска. Оперативната самостоятелност, с която разполага съдът е характерна особеност в настоящото производство. Следва да се има предвид, че акта който го завършва няма сила на присъдено нещо и може да бъде променян при промяна на обстоятелствата.

Разпоредбата на чл.71 ал.2 от СК регламентира съдебния спор за уреждане на въпроса за местоживеене на децата, за упражняване на родителските права и режима на лични отношения между родители и деца в случаите, когато родителите не живеят заедно, вкл. и родителите без сключен брак, и са налице разногласия между тях по тези въпроси.

Съдът следва да прецени кой от двамата родители е по-пригоден в конкретния момент да упражнява родителските права по отношение на малолетното дете Ж. и е длъжен да съобрази приоритетно неговия интерес.

От момента на раздялата на съпрузите- края на 2008година и понастоящем детето живее с майката, като в настоящото производство не се събраха никакви доказателства за нейни лоши родителски качества. Напротив, признава се от ищеца, че с оглед ниската възраст на детето, за него е по-добре да се отглежда от майката. Изминал е значителен период от време, през който детето е изградило отношения на привързаност и доверие именно към нея. Привикнало е към социалната си среда, а с баща си не е общувало. Полаганите за него грижи са адекватни на нуждите му според възможностите на родителя, оценени в аспекта на неговата социално-битова среда. Този факт се потвърждава и от свидетелските показания събрани по делото. Св.Б. сочи, че майката е отговорен родител, успява да се справи с грижите за малолетния Ж., подпомагана от бабата на детето по майчина линия.

 В този ред на констатации, както и имайки предвид, че  детето не следва да се откъсва от средата в която е спокойно, от своите близки, както и отчитайки безусловния факт на неговата ниска възраст, се налага безспорния извод, че интересите му  налагат то да остане да живее при майката и същата да упражнява родителските права.

За бащата Р. Ж. следва да бъде определен подходящ режим на лични контакти  с детето. Родителят има право и задължение да  поддържа лични отношения с детето, което е  въпрос на неговите родителски правомощия. Личните отношения са деликатен и важен момент като поддържането им се налага в интерес на децата и родителите. При определяне конкретния обем на този режим, съдът изхожда от конкретния казус, като водещият критерий е интересът на детето. По преценка на съда  в конкретния случай и с оглед проведените разговори между родителите в съдебно заседание,  тези отношения следва да се упражняват всяка първа и трета  събота от месеца, за времето от 10,00 часа до 17,00 часа, 20 дни през годината, когато детето е във ваканция и майката  не е в платен годишен отпуск, както и три дни по коледните празници, без нощуване в дома на бащата  и в присъствието на майката до навършване на двегодишна възраст на детето, а след това без присъствието на майката  и с нощуване в бащиния дом в съботата, когато се осъществява контакта и през периодите, определени с установения режим.

         Воден от гореизложеното, Добричкият районен съд   

                                       

Р   Е   Ш   И :

 

   ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете Ж. Р. Ж. с ЕГН ........, роден на ******г на майката Д.Т. Н. с ЕГН ......, от гр.Д., ж.к”........”, бл………….., като определя режим на лични контакти за бащата Р.Ж.И. с ЕГН ........, от гр.Д., ж.к”.......”, бл...., вх…………… с  детето Ж.Р.Ж. с ЕГН ............, както следва- всяка първа и трета  събота от месеца, за времето от 10,00 часа до 17,00 часа, 20 дни през годината, когато детето е във ваканция и майката  не е в платен годишен отпуск, както и три дни по коледните празници, без нощуване в дома на бащата  и в присъствието на майката до навършване на двегодишна възраст на детето, а след това без присъствието на майката  и с нощуване в бащиния дом в съботата, когато се осъществява контакта и през периодите, определени с установения режим.

 

           РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването  му на страните,  пред Добрички окръжен съд. 

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ :     ..............................