Решение по дело №398/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 435
Дата: 3 декември 2021 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20217240700398
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2021 г.

Съдържание на акта

 

                           Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

435                                               03.12.2021 год.                                 гр. Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на четиринадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в  състав

 

                                                               Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                            М. РУСЕВ

                                                                                                        

при секретаря Пенка Маринова

и с участието на прокурора Константин Тачев

като разгледа докладваното от  съдия Г. Динкова  КАН дело № 398 по описа за 2021 г. за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на Комисията за финансов надзор /КФН/ гр. София, подадена чрез процесуалния представител юрисконсулт Ангел Гьорчев,  против Решение № 106 от 12.07.2021г., постановено по АНД № 20215530201507/ 2021 г. по описа на Районен съд – Стара Загора,  с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № Р-10-370/17.05.2021 г. на Заместник-председателя на КФН гр. София, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на съдебното решение като постановено в противоречие с материалния закон -  касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се извода на първоинстанционния съд за наличието на основания конкретното нарушение да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. По изложени в жалбата съображения се иска обжалваното съдебно решение да бъде отменено и да се постанови друго по същество, с което да се потвърди издаденото наказателно постановление. Претендира се и присъждане на юрисконсултско възнаграждение  за двете съдебни инстанции. В условията на алтернативност е направено възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на процесуалния представител на ответника по касация.

 

Ответникът по касационната жалба – А.А.А., редовно призована за съдебно заседание, не се явява. Представлява се от редовно упълномощения адв. М.Б., който в съдебно заседание оспорва подадената касационна жалба и заявява, че поддържа подробно изложените в писмения отговор съображения за нейната неоснователност.  Моли да бъде потвърдено обжалваното решение.  

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е Наказателно постановление /НП/ № Р-10-370/17.05.2021 г. на Заместник – Председателя на КФН гр. София, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № Р-06-914/02.12.2021 г., на А.А.А. ЕГН ********** с постоянен адрес ***, в качеството й на член  на Съвета на директорите на „Слънце Стара Загора – Табак“ АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора 6000, ул. Стамо Пулев № 1,  е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева, на основание чл. 221, ал. 1, т. 2 от ЗППЦК за извършено нарушение на чл. 116в, ал. 2, предл. първо във вр. с ал. 1, изр. трето от ЗППЦК. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че А.А.А.  не е изпълнила  задължението си, в  срок до 7 дни  от избирането й за член на Съвета на директорите на „Слънце Стара Загора – Табак“ АД, да внесе  определената  от общото събрание  на акционерите  гаранция за управлението си. Като дата на нарушението е посочена 23.10.2020г., а обстоятелствата по неговото извършване се свеждат до това, че на при проведено на 15.10.2020г. редовно годишно общо събрание на акционерите на „Слънце Стара Загора – Табак“ АД, което е публично дружество по смисъла на 110, ал.1 от ЗППЦК, А.А. е била избрана за нов член на Съвета на директорите/СД/. От датата на провеждане на ОСА е започнал да тече 7-дневен срок по чл.116в, ал.2 от ЗППЦК, в който новоизбраният член на CД е длъжен да внесе определената гаранция за управлението си, която по силата на ал. 4 на същия член се блокира в банка в полза на дружеството. B конкретния случай този срок бил изтекъл на 22.10.2020 г., а дължимата гаранция е внесена на 28.10.2020г., което се установявало от писмо, вх. № PГ-05-319-15/12.11.2020 г. с представено банково удостоверение по чл. 116в, ал. 5 от ЗППЦK от „Централна Кооперативна Банка" АД, в което се сочело, че се издава на г-жа А.А. в уверение, че на 28.10.2020 г. е открита депозитна сметка c IBAN ***ма в размер на 1 830 лв. (три минимални работни заплати за страната) в полза на публичното дружество „Слънце Стара Загора — Табак" АД. Въз основа на тези факти и обстоятелства АНО е приел, че навнасянето на гаранция за управлението от страна на А.А., в качеството й на член на CД на „Слънце Стара Загора — Табак" АД, до 22.10.2020 г. (когато е изтекъл 7-дневният срок за законосъобразното изпълнение на изискването на чл. 116в, ал. 2 от ЗППЦK), представлява административно нарушение.

За да отмени наказателното постановление въззивният съд е приел, че макар и извършеното нарушение да е установено и доказано  по безспорен и несъмнен начин от събраните по делото доказателства, същото представлява „маловажен случай“  по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.  Този свой извод съдът обосновава с установените по делото обстоятелства, че санкционираното лице е внесло дължимата гаранция със сравнително малко закъснение – 6 дни, и то преди установяване на нарушението; липсата на произтекли от нарушението вреди, както и фактът, че нарушението е първо за наказаното лице.  

 

Решението на районния съд е правилно като краен резултат.

Административнонаказателната отговорност на ответника по касация е ангажирана на основание чл.221, ал.1, т.2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа /ЗППЦК/, съгласно която разпоредба, който извърши или допусне извършване на нарушение на посочени разпоредби от същия закон, сред които и чл.116в, ал.2 от ЗППЦК въвежда задължение за членовете на управителните и контролните органи на публично дружество, в 7-дневен срок от избирането им, съответно от вписването на дружеството в регистъра по чл. 30, ал. 1, т. 3 от Закона за Комисията за финансов надзор, да внесат гаранция за управлението си.

От фактическа страна обвинението срещу А. е мотивирано със закъсняло плащане на дължимата гаранция за управление, като е прието, че на 15.10.2020г.  на редовно годишно общо събрание на акционерите А.А. е била избрана за член на СД на публичното дружество, а изискуемата гаранция за управление е била внесена по банков път на 28.10.2020г., т.е. след установения в чл.116в, ал.2 ЗППЦК 7-дневен срок, който в случая е изтекъл на 22.10.2020г. 

Още в подадената въззивна жалба санкционираното лице е направило възражение, че неправилно АНО е определил като начален момент за възникване на задължението за заплащане на гаранцията датата на провеждане на ОСА, когато е бил направен изборът й за член на СД, като се твърди, че задължението по чл.116в, ал.2 от ЗППЦК възниква от вписването на решението за избора в Търговския регистър, което се явявало задължителен елемент от сложния фактическия състав на избора на нов член на СД. В случая решението на ОСА за избора на А. като член на СД на „Слънце Стара Загора Табак“АД било вписано в ТР на 22.10.2020г. с акт за вписване № 20201022141418, поради което законоустановения срок за внасяне на гаранцията се явявал спазен.

Въззивният съд е приел за неоснователни така наведените доводи по съображения, че именно решението на общото събрание на акционерите за избор на управителни органи на дружеството има конститутивно действие, докато самото му вписване в ТР е само с оповестителен  характер и касае отношенията на дружеството с трети лица. Въз основа на което е извел извод за доказаност на административнонаказателното обвинение.

Този извод на районния съд не се споделя от настоящия касационен състав.

Разпоредбата на чл. 231, ал. 4 от Търговския закон категорично посочва, че решението за избор на членове на съветите на дружествата има действие от вписването му в търговския регистър. След като вписването е условие за действие, т.е. за влизане в сила на решението, се налага извода, че именно акта по вписване в ТР завършва фактическия състав за избор на член на съвета на директорите на дружеството. Вписването не се извършва с цел публичност единствено, независимо, че и такава се осигурява, а за да се породят правните последици на решението за избор. Ето защо срокът по чл.116в, ал.2 от ЗППЦК тече от момента на вписване на това обстоятелство в ТР, тъй като разпоредбата изисква внасяне на гаранция от датата на избора, а това без съмнение е датата на вписване на решението за избор в ТР. В процесния случай, при служебно извършена справка в ТР се установява, че решението за избор на А.А. за нов член на СД, взето на проведеното на 15.10.2020г. редовно годишно общо събрание на акционерите на „Слънце Стара Загора-Табак“ АД,  е вписано на 22.10.2020г, поради което седмодневния срок, в който е следвало А.А.  да внесе изискуемата гаранция за управление в полза на "Слънце Стара Загора - Табак" АД  е започнал да тече от деня, следващ тази дата, а именно от 23.10.2020г. и изтича на 29.10.2020г. Гаранцията е платена на 28.10.2020г в рамките на срока, с което е изпълнено задължението по чл.116в, ал.2  от ЗППЦК в пълнота. Следователно твърдяното административно нарушение по чл.221, ал.1, т.2 във вр. с чл.116в, ал.2 от ЗППЦК не е извършено от санкционираното лице и това следва да бъде основанието за отмяна на наказателното постановление.

Като е достигнал до извод за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление, макар и по съображения които не се споделят от настоящия касационен състав, въззивният съд е постановил правилно като краен резултат решение, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл.първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 106 от 12.07.2021г., постановено по АНД № 20215530201507/ 2021 г. по описа на Районен съд – Стара Загора.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                        

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                                           2.