Решение по дело №5/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 8
Дата: 10 юни 2020 г.
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20205330700005
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 8

 

Гр. Пловдив, 10.06.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, XVIII граждански състав, в публичното заседание на трети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

                                                                 

 

при секретаря Радка Цекова, като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 5 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производство по реда на чл.72 ал.4 от Закона за министерството на вътрешните работи /ЗМВР/.

          Образувано е по подадена жалба от И.И.Г., ЕГН **********, чрез адв. К., срещу Заповед за задържане на лице рег. № **** от 16.02.2020 на ****, и. Т.П., с която му е наложена принудителна административна мярка /ПАМ/ "задържане за срок от 24 часа".

          В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на обжалвания акт, в частност липса на посочени фактически основания за задържане на жалбоподателя. Моли заповедта да бъде отменена.

          В проведеното открито съдебно заседание, жалбоподателят редовно уведомен, не се явява, за него се явява упълномощения адв. К.. По същество процесуалният представител на жалбоподателя излага съображения за нищожност и незаконосъобразност на обжалваната заповед. Поради липса на фактически и правни основания, моли заповедта да бъде отменена.

          Ответникът - ****, и. П., редовно уведомен, явява се лично. По същество моли за постановяване на решение, с което да се приеме издадената заповед за законосъобразна.

          Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства и обсъди доводите, изложени в жалбата, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения четиринадесетдневен срок, произтича от процесуално легитимиран субект, насочена е срещу акт, подлежащ на самостоятелно обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима. По същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА, като съображенията за това следните:

При осъществяване на проверка на оспорения акт, съдът следва на основание чл. 168 АПК да извърши съдебен контрол досежно неговата законосъобразност, като съобрази критериите по чл. 146 АПК /така Решение № 6213 от 23.04.2019 г. по адм. д. № 13768/2017 на Върховния административен съд/.

При налагане на принудителна административна мярка /ПАМ/, длъжностните лица не действат в лично качество, а като представители на юридическото лице, към чиято структура административно, функционално и йерархически принадлежат. Ответник в съдебното административно производство е органът, заемащ конкретна длъжност. С оглед принадлежност на п. орган към структурата на звено към ОД МВР - Пловдив, следва да се приеме, че обжалваната заповед е издадена от компетентен орган. Правомощията на п. орган произтичат пряко от закона и са осъществени в съответния териториален обхват.

Заповедта е издадена в съответствие с изискването за писмена форма на административния акт и съдържа всички реквизити, посочени в разпоредбата на чл.74 ал. 2 ЗМВР.

Съдът намира, че при издаването на заповедта не са допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Досежно фактическо основание за задържането, съгл. изискването на чл.74 ал.2 т.2 ЗМВР, е приложима хипотезата на съдържащи се в административната преписка данни, обосноваващи прилагане на посочената в заповедта норма - чл.72 ал.1 т.7 ЗМВР. В тази връзка неоснователно се явява възражението за на жалбоподателя, че издадената заповед се явява незаконосъобразна, доколкото в същата не са посочени фактическите и правни основания за задържането. Като фактически основания е посочено: „на отиване към спортния обект във връзка със спортно мероприятие е носил в собственото си МПС оръжие или предмети, които може да се използват като оръжие“. Съдът намира посоченото в заповедта за достатъчно за изпълнение на изискването по чл. 74 ал.2 т.2 ЗМВР, доколкото процесната заповед е издадена съобразно съставен по отношение на лицето Акт за констатиране на противообществена проява в нарушение на разпоредбите на ЗООРПСМ, в който подробно е описано нарушенията на нарушителя. В тази връзка следва да се посочи, че правилно е определено и правното основание на задържането, а именно: чл. 72 ал.1 т.7 ЗМВР, съгласно който полицейските органи могат да задържат лице в случаите, определи в закон. Такъв именно се явява чл. 22, ал. 1, т. 1 ЗООРПСМ.

На последно място следва да бъде изследван въпросът дали оспореният акт съответства на целите на закона. Според принципа на законността, нормативен израз на който е нормата на чл.4 ал.2 от АПК, административни актове се издават за целите, на основанията и по реда, установени от закона. А според принципа на съразмерността /чл.6, ал.2 от АПК/, административният акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава. В случая, оспорената ПАМ се явява приложена по отношение на жалбоподателя при спазване на принципа за съразмерност, тъй като същият е задържан от п. органи на 16.02.2020 г. от 15:50ч. – видно от оспорената заповед. Съобразно конкретните факти, обусловили задържането, същото не се явява самоцел, а съобразно с целта на ограничението и се явява пропорционално на засягането правото на свобода и сигурност в съответствие с чл. 6 ал.1 АПК. Съдът намира, че в настоящия случай, предвид извършените нарушения на ЗООРПСМ, е била наложена ПАМ по отношение на жалбоподателя досежно свободата на неговото предвиждане.

 

Поради всичко изложено, доколко оспорената заповед е издадена от компетентен орган, при липсата на съществени нарушения на процесуалните правила, в съответствие с изискванията за форма на акта и целта на закона, както и без противоречие с материалноправни разпоредби, същата се явява  законосъобразен акт, жалбата против който акт е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

Така мотивиран, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалба на И.И.Г., ЕГН **********, чрез адв. К., срещу Заповед за задържане на лице рег. № **** от 16.02.2020 на ****, и. Т.П., с която му е наложена принудителна административна мярка /ПАМ/ "задържане за срок от 24 часа".

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за неговото изготвяне пред Административен съд Пловдив.

 

         

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/Николай Стоянов

 

          Вярно с оригинала!

          РЦ