Решение по дело №712/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260351
Дата: 16 април 2021 г. (в сила от 8 май 2021 г.)
Съдия: Тодор Димитров Митев
Дело: 20212120200712
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

               № 260351

 

   гр.Бургас, 16.04.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, 47–ми наказателен състав, в публично заседание на деветнадесети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                                

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОДОР МИТЕВ   

 

 при участието на секретаря *, като разгледа НАХД № 712 по описа на БРС за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

   Производството е образувано по повод жалба на А.Д.А. с ЕГН: **********, адрес: ***, против Наказателно постановление № */ 18.01.2021г., издадено от началник група към Сектор „Пътна полиция” („ПП”) при ОД на МВР – Бургас, с което на основание чл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП.

С жалбата се моли за отмяна на атакуваното постановление, поради допуснати процесуални нарушения и несъставомерност на деянието.

В открито съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, като поддържа жалбата.

Административнонаказващият орган – ОДМВР-гр.Бургас, надлежно призован, не изпраща представител.

Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, доколкото постановлението е връчено на 29.01.20201 г., а жалбата е подадена на 05.02.2021 г. Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, като съдът след като прецени доказателствата по делото и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено следното:

На 07.04.2016 г. спрямо жалбоподателя А. била издадена ЗППАМ № *на Началник група към ОДМВР-Бургас, РУ-Средец, в която било посочено, че се налага санкция на основание чл. 171, т. 2, б. „и“ от ЗДвП за срок от 30 дни и че се отнема свидетелство за регистрация на МПС № ********* за л.а. „Фолксваген Голф“ с рег. № *. Заповедта била връчена на А. на 06.11.2020 г.

Един ден преди връчването на заповедта, на 05.11.2020 г. жалбоподателят управлявал горепосоченият лек автомобил в гр. Бургас, като докато се движел по бул. „Тодор Александров“ в посока от ул. „Спортна“ към надлез „Юг“ бил спрян за проверка от служители на Сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР-Бургас. Сред тях бил и св. С.М., който след служебна справка установил, че управляваният автомобил се води спрян от движение на 19.05.2016 г.

За установеното св. М. съставил на водача АУАН № 948116, като А. получил препис и не вписал възражения. АНО възприел изложената в акта обстановка и издал обжалваното постановление.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото материали по АНП, както и писмени доказателства, събрани в хода на съдебното производство. На практика и страните не спорят по така установените факти.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки направените възражения, съдът прие следното:

Наказателното постановление е издадено от оправомощено за това лице – Росица Паязова – Началник Сектор „Пътна Полиция” към ОДМВР-гр.Бургас, а АУАН е съставен от компетентен орган, видно от приобщеното към материалите по делото копие на Заповед № 8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи. Административнонаказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН.

Независимо от това, съдът намира, че е допуснато процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя. В обстоятелствената част на НП не се съдържат обстоятелства, касаещи съставомерни признаци на нарушението, което се твърди, че жалбоподателят е извършил, като не е посочен акта, с който се твърди, че е спряно процесното МПС, съотв. не е посочена датата на влизане в сила на същия. По описания начин е ограничено правото на защита на жалбоподателя, като същият е лишен от възможност да реализира защита в пълен обем по повдигнатото му обвинение.

Дори и да се приеме, че от приложените по делото доказателства става ясно основанието, на което е спряно от движение процесното МПС- ЗППАМ от 07.04.2016 г., то поведението на жалбоподателя е обективно несъставомерно.

Със заповедта е приложена разпоредбата на чл. 171, т. 2, б. „и“ от ЗДвП, ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г., която към онзи момент е гласяла, че се спира временно от движение МПС на собственик, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребило алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда или друго упойващо вещество - за срок до един месец (отделен е въпросът, че в заповедта е записано, че се налага отнемане на свидетелство за правоуправление, а е на практика правилно е отнето свидетелството за регистрация на МПС). Срокът на мярката, посочен в заповедта е предвиденият към онзи момент- един месец. Видно е, че заповедта е била връчена на жалбоподателя на 06.11.2020 г.- един ден след датата на проверката, въз основа на която е издадено обжалваното постановление. В НП пък е записано, че спирането от движение е в сила от 19.05.2016 г.

На първо място, ако спирането е в сила от 19.05.2016 г., то тази мярка е действала до 19.06.2016 г., съгласно посочения в нея срок, като след този момент няма как същата да бъде нарушена. На следващо място, ако се приеме, че мярката влиза в сила от деня на връчването на заповедта на собственика на МПС, то отново на 05.11.2020 г. жалбоподателят няма как да я е нарушил, тъй като въпросната заповед му връчена на следващия ден. И в двата случая е видно, че деянието е обективно несъставомерно, тъй като към датата на проверката- 05.11.2020 г., приложената по делото ЗППАМ не е пораждала действие.

Предвид всичко изложено, издаденото и обжалвано НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено.      

             Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл. 3  от ЗАНН, Бургаският районен съд

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № */ 18.01.2021г., издадено от началник група към Сектор „Пътна полиция” („ПП”) при ОД на МВР – Бургас, с което на основание чл. 177, ал. 1, т. 4, пр. 1 от ЗДвП на А.Д.А. с ЕГН: **********, адрес: ***, е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 2 от ЗДвП.

 

ПРЕПИС от решението да се връчи на страните на посочените по делото адреси.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОДОР МИТЕВ

Вярно с оригинала: Д.Б.