Решение по дело №20475/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4583
Дата: 6 юни 2016 г. (в сила от 13 януари 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20141100120475
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 декември 2014 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 12.05.16г. /с участието на секретаря М. Д./ гражданско дело № 20475/14г. и констатира следното:

Предявен е иск от „К.Л.“ АД против Д. Д. и Н. И. с правно основание чл. 422 от ГПК – за установяване, че ответниците дължат на ищеца сума в размер на 63 270, 15 лева /което вземане представлява част от такова в размер на сумата общо 120 019, 75 лева, визирано в заповед за изпълнение и изпълнителен лист, издадени от СРС 57 състав по г.д. № 36950 от 13г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Искът е неоснователен:

Процесното вземане се претендира на основание запис на заповед от 05.11.08г. /това е документът, на база на който в рамките на производството по чл. 417 от ГПК са били издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист в полза на ищеца срещу ответниците за сумата общо 120 019, 75 лева/.

От една страна:

Процесният запис на заповед /като конкретно и изрично текстово, граматическо и логическо съдържание/ е оформен от името на физическите лица Д. Д. и Н. И. /т.е посочените физически лица се явяват издатели на ценната книга/. Действително – върху документа са поставени и печати на фирма „Е.“ ООД /която се явява страна, длъжник по обсъдения по-долу договор за Л./. Полагането на такива печати обаче /само по себе си – без изрично текстово съдържание на документа в тази връзка/ не може да обоснове надлежен извод, че физическите лица са подписали записа на заповед от името на посочената фирма, като представители на последната /а не в лично качество/. С оглед изложеното:

Записът на заповед се явява формално нередовен /по смисъла на чл. 418 от ГПК/. Налице е съвпадане на издателите по ценната книга и на поръчителите /авалистите/ по сделката. Принципно – не е допустимо /в тази насока е правилото на чл. 138, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД/ един и същи правен субект да участва в дадено правоотношение и като длъжник и като поръчител /по дефиниция поръчителят носи отговорност за дълга на друго лице/. Действително – в закона е предвидено правилото на чл. 483, ал. 1, изр. 2-ро от ТЗ /логиката на този законов текст обаче е тази, че един и същи подпис може да бъде положен от името на различни правни субекти, а не един и същи правен субект да поеме задължения в две качества/. Посоченият порок във формата на документа „влече“ недействителност на сделката и съставлява самостоятелно основание за отхвърляне на процесния иск /като основан именно на ценната книга/.

От друга страна – ако горните доводи не бъдат споделени:

Ищецът поддържа изрично, че процесният запис на заповед е бил издаден във връзка с /в обезпечение на/ каузално правоотношение по договор за Л. № 292 от 06.11.08г. В такава хипотеза /предвид това твърдение на самия ищец, кредитор/ ако не бъде установена връзка между двете правоотношения искът следва да бъде отхвърлен /поради „акцесорното“ естество на абстрактното правоотношение спрямо каузалното такова/. В тази връзка:

Конкретното съдържание на договора за лизинг и на ценната книга не позволява да се направи извод, че е налице връзка между двете правоотношения /нито една от двете сделки не „препраща“ към другата/. Действително – в договора за лизинг е предвидено издаване на запис на заповед като обезпечение на каузалната сделка. Тази препратка обаче е изцяло бланкетна /същата не съдържа никаква конкретизация на обезпечителното абстрактно правоотношение – по предмет и страни/. С оглед това – само от тази договорна клауза не може да бъде направен извод за свързаност на двете сделки. От друга страна - налице е и съществено разминаване /несъответствие/ на сумите, визирани в договора за лизинг и в записа на заповед.

Косвен аргумент в подкрепа на горните изводи е и фактът, че абстрактната сделка е оформена на 05.11.08г. /преди сключване на договора за лизинг от 06.11.08г./. Действително – допустимо е да бъде дадено поръчителство и за бъдещо задължение /в тази насока е правилото на чл. 138, ал. 2, изр. 2-ро от ЗЗД/. Посоченото разминаване в датите на сделките обаче /преценено в контекста на останалите несъответствия между двете сделки/ също обосновава извода за липса на свързаност между двете правоотношения. Това обстоятелство съставлява основание /съобразно изложеното по-горе/ за отхвърляне на иска.

Процесното вземане /визирано в ценната книга/ е и погасено по давност /такъв изричен довод е заявен от ответницата в отговора на исковата молба/:

Съдържанието на записа на заповед /оформен с падеж „на предявяване“/ дава основание да се направи извод, че ценната книга е предявена за плащане в момента на издаването й /на 05.11.08г./ - липсва друга отбелязана дата на предявяване. От този момент до сезиране на заповедния съд /през 13г./ е изтекъл срок по-дълъг от визирания в разпоредбата на чл. 531, ал. 1 от ТЗ. Липсват доказателства давността да е била спряна, или прекъсната конкретно спрямо длъжниците по записа на заповед.

С оглед изложеното, съдът

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 422 от ГПК на „К.Л.“ АД против Д.А. Т. – Д. ЕГН ********** и Н.А.И. ЕГН **********  за установяване, че  ответниците дължат на ищеца сума в размер на 63 270, 15 лева /което вземане представлява част от такова в размер на сумата общо 120 019, 75 лева, визирано в заповед за изпълнение и изпълнителен лист, издадени от СРС 57 състав по г.д. № 36950 от 13г./.

ОСЪЖДА „К.Л.“ АД да плати на Д.А. Т. – Д. и на Н.А.И. – 3 000 лева съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: