Решение по дело №236/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 219
Дата: 18 юни 2019 г. (в сила от 18 юни 2019 г.)
Съдия: Кристиан Божидаров Петров
Дело: 20191700500236
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

219

гр. Перник, 17.06.2019 г.

 

В     И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД - Гражданска колегия, в открито заседание на 15.05.2019 г., ІIІ-ти въззивен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Милена Даскалова

 ЧЛЕНОВЕ: Кристиан Петров

Роман Николов

 

при секретаря Емилия Павлова като разгледа докладваното от съдия Петров в.гр.дело № 00236 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 – чл. 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба от ОД на МВР - Перник против решение № 259/13.02.2019 г. по гр.д. № 8269/2018 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е уважен предявеният от М.Р. срещу ОД на МВР - Перник, иск за признаване за незаконна и отмяна на заповед № *** на директора на ОД на МВР - Перник, с която й е наложено дисциплинарно наказание "забележка". В жалбата се релевират съображения за неправилност и необоснованост на решението. Счита, че оспорената заповед е издадена от компетентен орган при спазване на материалноправните и процесуалните разпоредби в съответствие с установената от закона форма и срокове и е съобразена с установените в хода на проверката обстоятелства и цялостна фактическа обстановка. Твърди се, че неправилно районният съд е приел, че е нарушена процедурата по чл.193, ал.2 КТ, тъй като обясненията на ищцата са дадени пред комисия, на която работодателят изрично е възложил извършването на проверка във връзка с регистрацията на процесния лек автомобил. Неправилно районният съд е приел, че ищцата е изпълнила задълженията си, вменени й в чл.5, ал.3 от Наредба I-45//24.03.2000год. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета,теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства и предвидените в т.2.4 на раздел IV и т.5.2, предложение четвърто на раздел I на Технологичен ред за дейностите по регистрация и идентификация на пътни превозни средства в ОДВМР-Перник. Ищцата е била запозната с писмо рег.№ 3286р-1788/18.04.2018г. по описа на ГДНП на МВР и при наличие на печат, идентичен на посочения в горецитираното писмо, е следвала да извърши по-задълбочена проверка на представеното й немско свидетелство за регистрация на МПС и при възникнали съмнения да уведоми началника на групата и/или да изиска от заявителя да представи легализиран превод на съответната документация,което не е направила. По изложените съображения жалбоподателят иска отмяна на решението, и решаване на спора по същество от въззивната инстанция с отхвърляне на иска.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемият не е подал отговор на жалбата.

Пернишкият окръжен съд, при извършената по реда на чл. 269, изр. 1 ГПК служебна проверка, намира, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо – в обжалваната част.

Съдът при въззивния контрол за правилност на първоинстанционния съдебен акт в рамките, поставени от въззивната жалба, след като прецени доказателства по делото и доводите на страните, намира от фактическа и правна страна следното:

Установява се от събраните в производството пред районния съд доказателства, че ищцата работи на длъжност „***“ *********** при Областна дирекция на МВР-Перник - на длъжност- работно място тип 1 /РМ1/. На 25.04.2018г. й е връчено писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г., с което тя и останалите служители от група РОППСС към сектор ПП при ОДМВР Перник са уведомени за това, че не следва да допускат регистрация в РБългария на превозни средства, внос от Р.Германия с печат върху СРМПС „Werwerjungsndchweis lag vor „. На 18.05.2018г. в гр.Перник, в пункта за регистрация на пътни превозни средства при ОДМВР-Перник е извършена регистрация на лек автомобил марка „ Пежо“, модел „207“ с рама № ***, по заявление от Ж.Л.Й.. Към заявлението е представено свидетелство за регистрация на автомобила на немски език, върху което е налице надпис „Vertungsnachweis wurde vorgelegt“. След извършване на регистрацията е констатирано, че автомобилът е излязъл от употреба и не се допуска за регистрация в Р Германия, поради което и на основание чл.5, т.5 от Директива 2000/53/ЕО и разпоредително писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018год. на ГДНД е прекратена неговата регистрацията.

Въз връзка с извършената регистрация, със Заповед № *** на директора на ОД на МВР-Перник е назначена комисия, на която е възложено извършването на проверка за изясняване на изнесените данни относно евентуално допуснато нарушение при първоначалната регистрация на МПС, марка „Пежо“. На 10.07.2018г. ищцата е депозирала „сведение“ до комисията, назначена със Заповед № ***, в което е посочила, че поради големия обем работа и натовареността на 18.05.2018г. няма спомен да е видяла конкретния надпис „Verwertungsnachweis lag vor" на част първи на представеното й германско свидетелство за регистрация; че не й е бил предоставен за сравнение образец от поставяния върху невалидните свидетелства за регистрация печат и че след като е подготвила документите за регистрация, ги е предала на лицето, за да мине на каналите за идентификация и след това за регистрация.

Със Заповед № *** на директора на ОД на МВР- гр.Перник на ищцата е наложено дисциплинарно наказание „забележка„ за извършени от нея дисциплинарни нарушения свързани с регистрацията на лек автомобил марка „Пежо“, модел „207“ с рама № ***, собственост на Ж.Л.Й. с невалидно свидетелство за регистрация. В заповедта е посочено, че при регистрацията на лекия автомобил ищцата не се е съобразила с разпоредбите на чл. 5, ал. 3 от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г., издадена от министъра на вътрешните работи за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни преводни средства и не е извършила необходимите проверки за достоверността на представените документи и данните на собственика и произхода на превозното средство". Посочено е, че при изпълнение на предвидените задължения за РМ1 /Работно място тип 1/ в т. 2.4 на раздел IV. Технологичен ред за регистрация по работни места - А. Работно място тип 1 /РМ1/ на утвърдения с per. № 313р-1997/04.12.2016г. от директора на ОДМВР - Перник Технологичен ред за дейностите по регистрация и идентификация на пътни превозни средства в ОДМВР - Перник „2.4 При подготовка на данни за първоначална регистрация на употребявано ПС операторът избира услуга .. и въвежда всички данни, необходими за регистрацията на ПС от СР  - част І и част ІІ /ако е издавано/, издадени от съответния компетентен орган на държавата…“, като в случая ищцата не е констатирала наличие на невалидно свидетелство за регистрация за МПС съобразно дадените указания в писмо per. № 3286р-1788/18.04.2018г. на ГДНП - МВР, че превозните средства, внос от Германия с поставени печати върху СРМПС „Verwertungsnachweis lag vor" c идентичен смисъл на данните в свидетелство за регистрация, част II, DG187641 "разкомплектоването извършено"/ не следва да се допускат до регистрация в Р. България и не е предприела действия за спиране на процедурата по регистрация на МПС при наличие на основание за служебно прекратяване на регистрацията съобразно т. 5.2, предложение четвърто от Раздел I на Техническите правила -след уведомление от компетентен орган на друга държава за унищожаването на превозното средство или предаването му за разкомплектоване в чужбина" и уведомяване на прекия ръководител за представения невалиден документ съобразно вменените му в Раздел Д на Технологичния ред контролни функции, което представлява нарушение на чл. 187, ал.1, т. 3, предложение 2-ро от КТ - „неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила ".

В производството пред районния съд е разпитан св. С.П. - „***“ ***, който до 21.01.2019год. е заемал длъжността **********. Свидетелят установява, че той и ищцата са били запознати с това, че са зачестили случаите на автомобили, внос от Германия, които се водят разкомплектовани и че върху техните документи за регистрация трябва да има печат на немски език, означаваща разкомплектоването на автомобила. Свидетелят твърди,че в писмото думата на немски език, означаваща че автомобилът е разкомплектован завършвала на „лак вор“, като върху документите на процесния автомобил марка „Пежо“ словосъчетанието било различно. Сочи, че този надпис бил изписан само върху един от талоните на автомобила, а указанията били да следят за печат с конкретно словосъчетание. След регистрацията на процесния автомобил свидетелят узнал, че когато превозното средство е разкомплектовано в Германия талоните се изрязват в единия ъгъл, което не било направено в конкретния случай. Според свидетеля, служителите на пункта за регистрация разглеждат представеното им свидетелство за регистрация като бланка, извършвайки само външен оглед на документа. Установява се, че св. С.П. е наказан дисциплинарно за случая с регистрацията на лек автомобил марка „Пежо“, като с влязло в сила на 17.01.2019г. решение № 475/17.01.2019г. по  адм.дело № 621/2018г. на Адм. съд-Перник е отменена Заповед № *** на директора на ОД на МВР-Перник, с която на С.П. е наложено дисциплинарно наказание „порицание“ за срок от една година.

Въззивният съд намира, че с оглед на така установеното заповедта е мотивирана, съгласно изискванията на чл. 195, ал. 1 КТ, и в нея е обективирано конкретно дисциплинарно нарушение, което е квалифицирано по чл. 187, ал. 1, т. 3, пр. второ КТ „неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правил“. В исковата молба не са наведени доводи за незаконосъобразност на наложеното дисциплинарно наказание поради нарушение на чл.193, ал.1 от КТ, поради което е недопустимо съдът сам да преценява дали е спазено условието да се искат обяснения от наказания преди налагане на наказанието му. На следващо място, в атакуваната заповед е посочено, че дисциплинарното нарушение е извършено на 18.05.2018г., като същата е връчена на ищцата на 23.10.2018год., поради съгласно чл.195, ал.3 от КТ дисциплинарното наказание се счита за наложено на тази дата. От приложените по делото справки се установява, че работодателят е бил уведомен за регистрация на лек автомобил „Пежо“, модел „207“ с докладна записка рег.№ 32860р-2334 на 23.05.2018г. и справка рег.№ 3286р-27664/13.06.2018г., по който повод и съгласно заповед № 32860з-20002/31.05.2018г. е извършена проверка, резултатите от която са обективирани в Справка рег.№ 313рл-9792/24.08.2018г. От справката  работодателят е узнал, че на 18.05.2018г. ищцата е регистрирала процесния автомобил, въпреки наличието на надпис на немски език върху свидетелството на регистрация, удостоверяващ предоставянето на акт за унищожаването /разкомплектоването/, че при извършването й същата е допуснала нарушение на чл.5, ал.3 от наредба № I-45 /2000год. на МВР и писмо рег.№ 3286р-17688/2018год., както и на технологичните правила съгласно „Технологичен ред за дейностите по регистрация и идентификация на ППС в ОДМВР-Перник, което съставлява дисциплинарно нарушение, изискващо налагане на дисциплинарно наказание „забележка“. С оглед на това следва, че дисциплинарното наказание е наложено на ищцата в установените в чл.194, ал.1 от КТ преклузивни срокове.

Относно материално-правните предпоставки за законосъобразността на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание „забележка“, въззивният съд съобразява следното:

Основанието за наложеното дисциплинарно наказание „забележка“ е чл.187, ал.1,т.3,предл.2 от КТ - „неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила. Цитираните в атакуваната заповед разпоредби на Наредба № I-45 от 24.03.2000г. са конкретни по съдържание, но общи по адресат. Съгласно чл. 5, ал.3 от наредба № I-45/24.03.2000г. при регистрация на моторни превозни средства звената на МВР следва да извършват необходимите проверки за достоверност на предоставените документи и данните за собственика, както и за произхода на превозното средство. С вътрешни актове следва да се определя на кой служител какви задължения от тази Наредба се вменяват, а именно това обстоятелство според въззивния съд не е доказано. При доказателствена тежест на  работодателя, не е доказано, че е налице несъответствие между правно дължимото и фактически осъщественото от ищцата поведение във връзка с регистрацията на лек автомобил марка „Пежо“ модел „207“. Установено е, че като „***“ в група „регистрация и отчет на пътните превозни средства и собствениците им„ в сектор „ПП“ на отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР-Перник, ищцата е изпълнявала дейност по подготовка на данни за първоначална регистрация и идентификация на пътни превозни средства, регламентирана с Наредба № I-45 от 24.03.2000г. и в Технологичен ред за дейностите по регистрация и идентификация на пътни превозни средства в ОДМВР-Перник-работно място тип 1 /РМ1/. В т.2.4 на Технологичен ред за дейностите по регистрация и идентификация на пътните превозни средства в ОДМВР-Перник е предвидено, че служителят - работно място тип 1 /РМ1/ при подготовка на данни за първоначална регистрация на употребявано ПС операторът избира услуга .. и въвежда всички данни, необходими за регистрацията на ПС от СР - част І и част ІІ /ако е издавано/, издадени от съответния компетентен орган на държавата. Подсистемата РОППСС автоматично сравнява въведените данни за марка и модел с данните от системата, като при съответствие в системата се пристъпва към печат. При несъответствие на данните за марка и модел с тези от системата се съобщава за несъответствието, като заявлението автоматично се насочва към държавен служител от пътна полиция. В чл. 5.2 от цитирания технологичен ред са предвидени и предпоставките за служебно прекратяване на регистрацията на ПС, една от които е „уведомление от компетентния орган на друга държава за унищожаването на превозното средство или предаването му за разкомплектоване в чужбина“.

От гореизложеното и в частност горецитираната т.2.4 на Технологичен ред следва, че част от трудовите задължения на ищцата във връзка с подготовка на данни за първоначална регистрацията на употребявано ПС е било извършването на проверка за достоверност на представените документи и данни за марка и модел, в частност на представеното й свидетелство за регистрация, като тази проверка е следвало да бъде за това дали въведените данни за марка и модел съответстват с данните от системата, и дали съгласно писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г. в случай че се касае за регистрация на МПС, внос от Р Германия, върху него е налице надпис „Werwerjungsndchweis lag vor“, означаващ „разкомплектоването извършено“. Същевременно с оглед заеманата от ищцата длъжност- работно място тип 1 /РМ1/, в трудовите й задължения не се включва да извършва преглед на представеното СРМПС за извършени поправки в него, да следи дали е отчислено в страната, която го е издала и да изисква от заявителя да представи табели с регистрационен номер за него, когато е с валидна регистрация, което е регламентирано като задължение на други служители - работно място тип 3/РМ3/.

От гласните доказателства се установява, че проверката за достоверност на представеното СРМПС се извършва чрез фактическото сравняване на надписа върху него с показания такъв в писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г. Установено е също така по делото, че ищцата е регистрирала процесното МПС, марка „ Пежо“, закупено от Р.Германия, както и че при регистрацията му е представен  СРМПС , върху което не е бил налице надпис „Werwerjungsndchweis lag vor“. С оглед на това въззивният съд намира, че при извършване на регистрацията на лек автомобил марка „ Пежо“ модел „ 207“, по подадено от Ж.Й. заявление, ищцата не е извършила сочените в Заповед № 313д-1703/19.10.2018г. нарушения на трудовата дисциплина. В случая, ищцата е следвало и е извършила проверка за наличие на съответствие на въведените данни за марка и модел с данните от системата. Предвид липсата на поправки в представеното й СРМПС на немски език, ищцата е следвало и е извършила проверка за наличие на надпис на немски език, идентичен на този, посочен в писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г. След като не е установила наличие на идентичност на този надпис, същата е приела, че представеното й СРМПС е валидно. Ищцата не е била длъжна, а и не й е било възложено изрично да следи за наличието на друг надпис - „Vertungsnachweis wurde vorgelegt“, макар и да се установи по делото ,че същият е с идентично значение на надписа, посочен в писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г. Ето защо съдът намира ,че ищцата е изпълнила трудовите се задължение във връзка с подготовката на данни за първоначална регистрацията на процесния лек автомобил като е извършила проверка за достоверност на представения й СРМПС на немски език, по указания й от работодателя начин. След като при проверката на СРМПС ищцата не е констатирала, че въведените данни за марка и модел не съответстват с данните от системата и че същият е невалиден, по посочена в писмо рег.№ 3286р-17688/18.04.2018г. причина, то за нея не е възникнало задължение за спиране на процедурата по регистрация на МПС и да уведоми прекия си ръководител за това.

Предвид гореизложеното въззивната инстанция намира за недоказано по делото  ищцата да е извършила посочените в Заповед № *** нарушения на трудовата дисциплина, за да бъде санкционирана чрез налагане на дисциплинарно наказание „забележка“. Това обосновава извод за незаконосъобразност на процесната заповед и нейната отмяна.

С решението си първоинстанционният съд е достигнал до идентични правни изводи и краен резултат с тези на въззивния съд и следва да бъде потвърдено, включително и в частта за разноските. Въззивната жалба е изцяло неоснователна и следва да се остави без уважение.

По разноските

С оглед резултата от обжалването, на жалбоподателя не се дължат разноски по въззивното произвдоство.

Въззиваемият не претендира и не доказва разноски по въззивното производство, поради което такива не му се дължат.

Предвид изложеното, съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 259/13.02.2019 г. по гр.д. № 08269/2018 г. по описа на Районен съд – Перник.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3, т. 3 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                     2.