Разпореждане по дело №2408/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6249
Дата: 11 октомври 2023 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20237180702408
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 28 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

 

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

№ 6249

 

гр. Пловдив, 11 октомври  2023 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, I отделение,  XI с.,

в открито заседание на единадесети октомври през две хиляди двадесет и трета  година,  в състав:

 

Председател:  Милена Несторова - Дичева                                                            

                  

при секретаря Д. Й. и участието на прокурора………………,  като разгледа   докладваното от председателя  адм. дело № 2408 по описа за 2023 г.,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по  чл. 276 - чл. 283 от  ЗИНЗС.

Образувано е по искане на И.М.З., ЕГН **********,***/23 г. по описа на РУ-Труд при ОДВМВР гр.Пловдив.

С искането се моли З. да бъде изведен за преглед и лечение в Медицинска академия – София.

Твърди се незаконосъобразност на конкретни бездействия от страна на органите на ГДИН, изразяващи се в липсата на адекватно и ефективно медицинско обслужване и лечение. Иска се прекратяване на визираното бездействие, в нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС.

В съдебно заседание З. лично, чрез видеоконферентна връзка и представляван от адв.С., поддържа искането си.

Иска се съдът да задължи органа по изпълнение на наказанията да извърши необходимите действия, като осигури възможност на жалбоподателя да проведе лечение в съответствие с предписаното му в представената епикриза.

Ответникът оспорва искането.

Твърди, че спрямо З. се оказва адекватно лечение.

В представено писмено становище се сочи, че съгласно щатното разписание на Арест – Пловдив има назначени лекар-ординатор и медицински фелдшер като при преценка и изразено желание се прави съответния преглед в медицинския кабинет на Арест-Пловдив, като при необходимост може да се извърши и консултация с външни специалисти.

От фактическа страна се установява, че И.М.З. *** на 26.08.2023 г. по ДП 330/23 г. по описа на РУ-Труд при ОДМВР-Пловдив, като обвиняем  за престъпления по чл.281, ал.1 от НК. Установява се, видно от представена епикриза  от Клиника по пневмология и фтизиатрия на ВМА-МБАЛ София, че на З. е поставена окончателна диагноза торакална саркоидозаII рентгенологичен стадии след престоя му в клиниката от 26.07.23 г. до 28.07.23 г. С тази епикриза са направени препоръки за контролен преглед след 20 дни с контролно ФИД. Изрично е отбелязано, че предписаната терапия за дома е за продължение от 20 дни, след което З. следва да се яви на контролен преглед за преоценка на дозата. Към искането са представени направление и амбулаторен лист с дата 30.08.2023 г. за осигуряване на специализирано медицинско лечение.

Представен е и медицински картон за първоначален медицински преглед при постъпване в ареста от 26.08.2023 г. Видно от въпросния картон, З. е съобщил за заболяването си саркоидоза и провеждащото му се лечение. Други доказателства за осигурено медицинско обслужване в Ареста гр.Пловдив не са представени. Едновременно с това, видно от писмо между Началника на Ареста гр.Пловдив и п-р С.(л.11 по делото) от страна на искателя е представена медицинска документация  оглед предприемане на действия от страна на  администрацията на Ареста гр.Пловдив.

При така установената, на база доказателствата по делото, фактическа обстановка, от правна страна, Съдът намира следното:

Искането е допустимо, като изхожда от лице, което твърди, че е засегнато от твърдяното от него нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. Разгледано по същество е основателно.

Съгласно чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Според ал. 2 липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3.

За да се предизвика разпоредената с правната норма на чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС последица - прекратяване на фактически действия и бездействия, е необходимо същите да представляват нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. В това отношение, съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. В ал. 2 от същата разпоредба е разписано, че за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Посочената разпоредба е в корелация с установените в практиката на ЕСПЧ стандарти за защита на жертвите на нечовешко или унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЕКПЧ.

В конкретния случай органите на ГДИН не осигуряват адекватно медицинско обслужване на задържания, което бездействие е нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС и следва да бъде прекратено. Доказателствата по делото по категоричен начин установяват, че за провеждане на адекватното лечение на жалбоподателя е необходимо същият да проведе изискуемия се съгласно представената епикриза контролен преглед и то в медицинското заведение, издало въпросната епикриза. Нужна е медицинска помощ от лекари – специалисти, които освен това са диагностицирали  заболяването на жалбоподателя,  с каквито медицинския кабинет в Арест – гр.Пловдив не разполага, както и да се проведе контролно  медицинско изследване, което не може да се осъществи в условията на медицинския кабинет на Арест гр.Пловдив.

Възраженията на ответника са неоснователни дотолкова доколкото в конкретния случай предписаното лечение на З. е за срок в продължение от 20 дни, след което З. следва да се яви на контролен преглед за преоценка на дозата, вкл. да се проведе ФИД.

 След като е налице нарушение по чл. 3 от ЗИНЗС следва да бъде предоставена исканата защита по чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС.

При всички положения, задължение на органите на ГДИН е да осигуряват адекватна медицинска грижа на задържаните лица.

При така установените факти, съдът намира, че е налице незаконосъобразно бездействие, което нарушава забраната по чл. 3 от ЗИНЗС. Като такова, същото следва да бъде преустановено. При този изход на делото на искателя се следват сторените и доказани разноски по делото в размер на 10 лева – ДТ. Касателно претендирания адвокатски хонорар дотолкова доколкото в представения на л.4 по делото договор за правна защита и съдействие е указан само начин на плащане,  но липсва вписване за направеното плащане, съдът приема за недоказано реалното извършване на разноските в частта им за  заплатен адвокатски хонорар.

Приемайки за  безспорно доказано, че адекватното лечение не може да се приложи в условията на Арест гр.Пловдив, а такова следва да се осъществи в Клиника по пневмология и фтизиатрия на ВМА-МБАЛ София,  на основание чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, Съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ЗАДЪЛЖАВА, на основание чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, Началника на „Арест“ гр.Пловдив  при Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", ОС“ИН“ гр.Пловдив, РС „ИН“ гр.Пловдив,  незабавно да осигури по отношение на И.М.З., ЕГН **********, контролен медицински преглед в Клиника по пневмология и фтизиатрия на ВМА-МБАЛ София.

 

ОСЪЖДА ГДИН към Министъра на правосъдието гр. София да заплати на И.М.З., ЕГН ********** сторените по делото разноски в размер на 10 лева.

 

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на същия съд, съгласно чл. 281, ал. 1 ЗИНЗС, като жалбата не спира изпълнението.

 

Административен съдия: