Решение по дело №14756/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6009
Дата: 12 август 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Златка Николова Чолева
Дело: 20181100514756
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

   №…………гр.София, 12.08.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV ”в” състав  в публично заседание на девети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Иванова

                                 ЧЛЕНОВЕ: Златка Чолева                                                 мл.съдия      Андрей Георгиев

При участието на  секретаря Снежана Апостолова, като разгледа докладваното от съдия Зл.Чолева гр.дело № 14756 по описа за 2018 г. , за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

Обжалва се решение под № 456553 от 23.07.2018г. на СРС, ГО, 72 състав, постановено по гр.дело № 85931/2017 г., в частта,  с която  са уважени предявените от В.Н.Ш.  срещу Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“   обективно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, от КТ, с предмет- признаване за незаконно и отмяна на уволнението на В.Н.Ш., извършено със заповед № ТП-165/ 12.10.2017г. на Изпълнителния директор на ДП „Радиоактивни отпадъци“, на основание чл.328, ал.1,т.12 от КТ, с правно основание чл.344, ал.1,т.2 от КТ – за възстановяване на Весели Н.Ш. на длъжността, заемана преди уволнението- „експерт  сектор“ Планиране на изваждането от експлоатация“ на направление „Инженерно осигуряване“ към управление „Инженерно –производствена дейност“. Решението се обжалва и в частта, с която  са отхвърлени предявените от В.Н.Ш. срешу ДП „Радиоактивни отпадъци“ искове, както следва : с правно основание чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225, ал.1 от КТ – за сумата от 10 000,00лв., претендирана като обезщетение за времето на оставане без работа в резултат на незаконното уволнение в периода 12.10.2017г.- 12.04.2018г. и с правно основание чл.220,ал.1 от КТ – за сумата от 1 666,67лв.- обезщетението за неспазено предизвестие. Решението се обжалва и в частта за разноските.

         Решението се обжалва в горепосочените части от двете страни по делото.

Въззивникът-ищец В. Н.Ш. атакува първоинстанционното решение в частта, с която е отхвърлена претенцията му по чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ, както и в частта на отхвърления иск по чл.220,ал.1 от КТ.  Счита за неправилен извода на първата инстанция, с който е прието, че от него не е доказан фактът на оставането му без работа през исковия период в резултат на незаконното уволнение. Твърди, че това обстоятелство се установява от представените по делото медицински документи.  Поддържа, че след като от първата инстанция от една страна е прието наличие на уволнение , в противоречие с този извод е изводът за липса на прекратено трудово правоотношение, с който е мотивирано отхвърлянето на претенцията по чл.220, ал.1 от КТ.  С изложените доводи въззивникът-ищец мотивира искането си за отмяна на първоинстанционното решение в обжалваната от него част и уважаване на исковете по чл.344,ал.1,т.3 от КТ и претенцията по чл.220,ал.1 от КТ. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Въззивнникът-ответник ДП „Раиоактивни отпадъци“ атакува първоинстанционното решение в частта на уважените претенции по чл.344,ал.1, т.1 и т.2 от КТ.   Заявява възражение за неправилност и необоснованост на извода на СРС , с който е прието, че уволнителната заповед е немотивирана. Счита, че обратният извод следва от представения по делото протокол № 19/6/ 09.03.2016г. на Лекарската комисия към Служба „Трудова медицина“ на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, с който е констатирано, че по медицински критерии, свързани със здравословното състояние на ищеца, тъй не следва да бъде допускан да работи в среда с йонизиращи лъчения. Моли настоящата инстанция да съобрази факта, че ищецът е запознат с посочения протокол, като е получил препис от него срещу подпис.  Твърди, че в условията на обвързана компетентност от констатациите на медицинския орган законосъобразно е прекратил трудовото правоотношение  на посоченото в спорната заповед основание.  Поддържа, че в конкретния случай трудовото правоотношение не е могло да бъде прекратено на основанието по чл.328,т.9 от КТ, както неправилно е прието от първата инстанция, поради липсата на валидно експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК. С оглед изложените доводи въззивникът-ответник заявява искане за отмяна на решението на СРС в атакуваната от него част и постановяването на друго , с което предявените искове по чл.344,ал.1,т.1 и т.2 от КТ да бъдат отхвърлени като неоснователни.  Заявява искане за присъждане на направените по делото разноски.

По въззивната жалба на ищеца е постъпил писмен отговор от насрещната страна- ДП „Радиоактивни отпадъци“ в срока по чл.263,ал.1 от ГПК ,с който жалбата е оспорена като неоснователна и е заявено искане за потвърждаване на решението на СРС в атакуваната от ищеца част.

Софийският градски съд, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства по реда на чл.235,ал.3 от ГПК, приема за установено следното:

Въззивните жалби са  подадени в срок, от легитимирани лица и срещу подлежащ на въззивен инстанционен контрол съдебен акт и  като такава се явяват допустими и следва да бъдат  разгледани по същество.

При извършената от съда проверка по реда на чл.269, предл.1 от ГПК, настоящият съдебен състав установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо, ето защо, съдът дължи произнасяне по съществото на правния спор в рамките на доводите, заявени с жалбите, от които е ограничен, съгласно чл.269,предл.2 от ГПК.

Съдът е сезиран с обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.344,ал.1, т.1, чл.344,ал.1,т.2 и чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ, както и с искове по чл.220,ал.1 от КТ и чл.224,ал.1 от КТ.

Настоящият съдебен състав приема, че дължи произнасяне първо по въззивната жалба на ответника, тъй като тя касае законосъобразността, респ.- незаконосъобразността на спорното уволнение, от произнасянето по която зависи и произнасянето по обусловените претенции за възстановяване на ищеца на длъжността преди уволнението, както и за заплащане на претендираното обезщетение за времето на оставане без работа.

По жалбата на ответника срещу решението в частта на уважените искове по чл.344,ал.1, т.1 и т.2 от КТ.

За да уважи предявените искове първоинстанционният съд е приел че спорната заповед за уволнение е немотивирана. Приел е, на следващо място, че дори да се приеме, че фактите, на които се основава безвиновното уволнително основание по чл.328,т.12 от КТ са били известни на ищеца и те са здравните противопоказания за изпълнение на длъжността,  тези факти сочат наличието на основанието за прекратяване на трудовото правоотношение по чл.325,т.9 от КТ, но не и това по чл.328,т.12 от КТ, на което е прекратено трудовото правоотношение в конкретния случай. Като последица от доказаната основателност на иска по чл.344,ал.1,т.1 от КТ с обжалваното решение е уважена и обусловената от него претенция по чл.344,ал.1, т.2 от КТ.

Настоящият съдебен състав напълно споделя изводите на първата инстанция, с които е мотивирана основателността на исковете по чл.344,ал.1 , т.1 и т.2 от КТ, ето защо и на основание чл.272 от ГПК – препраща към тях. В допълнение мотивите на първата инстанция и във връзка с доводите, заявени с въззивната жалба на ответника, настоящият съдебен състав приема следното:

Между страните по делото няма спор, че между тях е съществувало валидно трудово правоотношение,  възникнало от трудовия договор под № 167/ 10.12.2004г., което е прекратено със спорната заповед за уволнение. Настоящият съдебен състав приема, че спорвана заповед за уволнеине е немотивирана, поради което и само на това основание се явява незаконосъобразна. Позоваването в заповедта на правната норма от КТ,  не е достатъчна и не може да обоснове в конкретния случай мотивираност на заповедта, при липсата на посочени в причини и обстоятелства,  от които може да се направи  извод за наличие на трайна  е непреодолима безвиновна фактическа невъзможност на същия да извършва възложената му работа.  Както законосъобразно е приел и първоинстанционният съд, конкретните обстоятелства следва или да са посочени в уволнителната заповед или да са изброени в документи,  извън заповедта, към който обаче заповедта следва изрично да препраща и този документ да е известен на служителя / работник. Именно на втората хипотеза се позовава ответникът в конкретния случай, като твърди, че конкретните причини фигурират н Протокол № 19/6/  09.03.2016г. на Лекарската комисия.  Документът, на който се позовава ответника, съдържащ здравни предписания относно противопоказни условия на труд за ищеца, с оглед здравословното му състояние и препоръката да бъде преместен при други условия на труд, не е част от съдържанието на спорната заповед за уволние. Заповедта за уволнение не препраща към този протокол. Нещо  повече, макар този протокол да е известен на ищеца- връчен му е лично срещу подпис, от съдържанието на същия се установява само започната от ответника-работодател процедура по трудоустрояването на ищеца с оглед здравословното му състояние и  в съответствие с изричното предписание, дадено с решението на ТЕЛК под № 3116 от 27.06.2016г. и в съответствие с изискването на чл.325,ал.1,т.9 от КТ. По делото, обаче , липсват доказателства относно приключването на тази започнала  процедура по трудоустрояване на ищеца. Както законосъобразно е приел и първоинстанционният съд, при доказано заболяване на работника /служител, което е пречка за същия да изпълнява възложените му трудовите  задължения , констатирано със  задължително предписание на съответния компетентен медицински орган , трудовото правоотношение следва да бъде прекратено на основанието по чл.325,ал.1,т.9 от КТ, след спазване на законоустановената процедура по трудоустрояването на работника / служител.  Ето защо, това здравословно състояние и свързаните с него противопоказания, категорично не попадат в приложното поле на уволнителното основание по чл.328,ал.1,т.12 от КТ , както неоснователно поддържа ответникът-работодател. Към момента на издаване на спорната заповед за уволнение е налице ново решение на ТЕЛК от 17.10.2017г., в  което отново са посочени изрично противопоказните условията на труд за ищеца, с които ответникът е длъжен да се съобрази.

 С оглед гореизложените мотиви, съдът приема, че предявеният иск по чл.344,ал.1,т.1 от КТ се явява основателен, както и обусловената от него претенция по т.2 на чл.344,ал.1 от КТ , поради което първоинстанционното решение в частта, с която тези искове са уважени следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно.

По жалбата на ищеца срещу решението в частта, с която е отхвърлен искът по чл.344,ал.1,т.3 от КТ и в частта на отхвърлената претенция по чл.220,ал.1 от КТ.

По иска с правно основание чл.344,ал.1,т.3 от КТ

Законосъобразно - при спазване на правилото на чл.154 от ГПК, с доклада по делото първоинстанционният съд е указал на ищеца, че при установена незаконосъобразност на уволнителната заповед, негова е доказателствената тежест да установи фактът, че е останал без работа в резултат на незаконосъобраззното уволнение в рамките на исковия период. В конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява наличието само на първата законова предпоставка за уважаването на иска по чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ- незаконосъобразността на спорното уволнение. По делото не е доказано от ищеца в съответствие с носената от него доказателствена тежест, обстоятелството , че в резултат на незаконното уволнение е бил без работа през исковия период от време. Медицинските документи, неконкретизирани от ищеца в жалбата му, не са доказателство за отрицателния факт, че през исковия период от време е бил без работа.   Медицинските документи са доказателство единствено за здравословното състояние на едно лице- заболяванията, от които страда и периода на временната нетрудоспособност, поради заболяванията.  Поради липсата на доказателства, /като регистрация в Бюрото по труда или констатация по трудовата книжка/ , които да установяват твърдяния от ищеца факт, че в резултат на незаконното уволнение е бил без работа през исковия период, законосъобразно претенцията му за обезщетението по чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225,ал.1 от КТ е отхвърлена с обжалваното решение като недоказана.

По иска с правно основание чл.220,ал.1 от КТ

Искът е неоснователен и като такъв - -законосъобразно е отхвърлен с обжалваното решение. За ищеца- служител би възникнало правото на обезщетение за неспазено предизвестие само в хипотезата, при която е доказана законосъобразността на уволнението, което има за последица- законосъобразно прекратяване на трудовото правоотношение. Като последица от установената в конкретния случай незаконосъобразност на уволнението и неговата отмяна , при която трудовото правоотношение се възстановява в състоянието, в което е било преди прекратяването му , ищецът няма правото на обезщетението по чл.220,ал.1 от КТ.

Поради съвпадане на изводите на настоящата инстанция с тези на първата – обжалваното решение следва да бъде потвърдено, а въззивните жали и на двете страни срещу него- оставени без уважение.

При този изход на делото – на неоснователно на жалбите и на двете страни по делото, същите нямат право на разноски за въззивното производство.

Воден от горните мотиви, Софийски градски съд,

Р  Е  Ш  И  :

ПОТВЪРЖДАВА решение под № 456553 от 23.07.2018г. на СРС, ГО, 72 състав, постановено по гр.дело № 85931/2017 г., в обжалваната  част,  с която е признато, на основание чл.344,ал.1,т.1 от КТ за  незаконно и е отменено уволнението на В.Н.Ш., извършено със заповед № ТП-165/ 12.10.2017г. на Изпълнителния директор на Държавно предприятие  „Радиоактивни отпадъци“, извършено  на основание чл.328, ал.1,т.12 от КТ и на основание чл.344, ал.1,т.2 от КТ  Весели Н.Ш. е възстановен на длъжността, заемана преди незаконното уволнение- „експерт  сектор“ Планиране на изваждането от експлоатация“ на направление „Инженерно осигуряване“ към управление „Инженерно –производствена дейност“, както и в частта, с която  са отхвърлени предявените от В.Н.Ш. срещу ДП „Радиоактивни отпадъци“ искове, както следва : с правно основание чл.344,ал.1,т.3, вр. с чл.225, ал.1 от КТ – за сумата от 10 000,00лв., претендирана като обезщетение за времето на оставане без работа в резултат на незаконното уволнение в периода 12.10.2017г.- 12.04.2018г. и с правно основание чл.220,ал.1 от КТ – за сумата от 1 666,67лв.- обезщетението за неспазено предизвестие и в частта за разноските.

В частта, с която искът по чл.224,ал.1 от КТ е уважен в едната му част и отхвърлен в другата- до  пълния предявен размер, като необжалвано пръвоинстанционното решение е влязло в сила.

 Решението подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от връчването му на  страните, при условията на чл.280,ал.1и ал.2 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.