Решение по дело №378/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 273
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Силвия Яцова Павлова
Дело: 20194500900378
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   РЕШЕНИЕ

№273

 

гр. Русе, 21.11.2019г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение в закрито заседание  на 21 ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СИЛВИЯ  ПАВЛОВА

като разгледа докладваното търговско дело №378 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл. 25, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ.

Постъпила е жалба от „К****” ЕООД /направилно е посочено ООД/, ЕИК ****, чрез адв. Д.Х., против отказ № 20190531162815-2/15.10.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията от Агенция по вписванията към Министерство на правосъдието. Обжалва отказа като неправилен, за което излага подробни съображения и иска да бъде отменен от съда и да се укаже на Агенция по вписванията да впише заявените обстоятелства, относно действителните собственици, по партидата на дружеството.

Жалбата срещу отказа е подадена на 21.10.2019 г., видно от посоченото в уведомителното писмо на Агенцията по вписвания, той е постановен на 15.10.2019 г., поради което същата е в срок. Подадена е от търговеца, чрез упълномощен  адвокат, поради което е допустима и подлежи на разглеждане.

Със заявление Б7 вх. № 20190531162815 по партидата на „К****” ЕООД са заявени за вписване данни относно действителния собственик на дружеството и лицата, чрез които пряко и непряко се упражнява контрол върху същото, с оглед изпълнение на изискването на чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от ЗМИП.

Длъжностното лице е приело, че съгласно чл. 50а, ал. 2 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, следва да се представят документите, установяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон, за което на заявителя били дадени изрични указания за представяне на документи относно съществуването и представителството на „Л****“, Х****, със заверен превод на български език. Със заявление Ж1 заявителят представил официални документи, датиращи от 2014 г., както и един по-актуален от 05.12.2018 г., който обаче представлявал частен документ, поради което не можел да бъде кредитиран като удостоверяващ съществуването и представителната власт на съответните лица. На следващо място, декларацията по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП следвало да изхожда от Б.А.Е.като представляващ „К****“ ЕООД, а не като представляващ юридическото лице, едноличен собственик или съдружник, чрез който се упражнява контрол. По тези съображения длъжностното лице постановило обжалвания в настоящото производство отказ.

Отказът е неправилен, а жалбата – основателна по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. В случая „К****“ ЕООД е юридическо лице, учредено на територията на Република България, като едноличен собственик на капитала му е друго юридическо лице, но учредено на територията на Х**** „Л****“. Поради това за българското юридическо лице е възникнало задължение по чл. 63, ал. 4  ЗМИП да заяви за вписване по партидата си в търговския регистър данните за юридическото лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху него, включително фирма, номер в национален регистър, правна форма според националното законодателство, седалище и адрес на управление и идентификационните данни по т. 1 за представляващите лица. В закона изрично е разписано, че в търговския регистър се вписват данните съгласно декларация, чиято форма и съдържание се определят с правилника за прилагане на закона. Заявителят „К****“ ЕООД е декларирал подлежащите на вписване данни именно в декларация, която е и с нотариално удостоверяване на подписа на преводача. ЗМИП не изисква представяне на допълнителни документи, удостоверяващи верността на декларираните за вписване данни.

Разпоредбата на чл. 21, т. 4 ЗТРРЮЛНЦ пък е категорична, че длъжностното лице по регистрацията проверява дали към заявлението са приложени всички документи, съгласно изискванията на закон – този, който предвижда вписването. Данните по чл. 63 ЗМИП се вписват по изричната разпоредба на този закон и затова вписването им следва да се извърши въз основа на декларация по образец, защото точно това е документът, изискван от чл. 63, ал. 4 ЗМИП и отразеното в декларацията напълно съвпада със заявените за вписване обстоятелства. Друг документ законът не изисква, но независимо от това, в изпълнение на дадените указания, заявителят е представил официални документи, удостоверяващи съществуването и представителството на „Л****“, Х**** със заверен превод на български език и с нотариално удостоверяване на подписа на преводача – чл. 21а, ал. 1 от Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа. Обстоятелството, че заверката на апостила и на Дирекция Консулски отношения към МВнР е от 2014 г., не обуславя извод, че представените документи не отразяват актуалното състояние на чуждестранното дружество „Л****“, Х**** и представителната власт на съответните лица.

Следва да бъде споделено възражението на жалбоподателя, че представената декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП неправилно е приета от длъжностното лице като изходяща от представляващия на „Л****“. Касае се за техническа грешка, тъй като няма съмнение, че декларацията се подава от Б. Е. като представляващ „К****“ ЕООД. Видно от т. ІІ на декларацията, юридическото лице, чрез което пряко или непряко се упражнява контрол върху представляваното от него юридическо лице (следва да се разбира „К****“ ООД), е „Л****“, Х****. Нещо повече – „Л****“ не е регистрирано по законите на Република България и не е измежду кръга от лицата, задължени да подават такава декларация.

По тези съображения, на основание чл. 25, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ, Окръжният съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20190531162815-2/15.10.2019 г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, постановен по заявление Б7 вх. № 20190531162815 от 31.05.2019 г., с което е поискано вписване на данни въз основа на декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП.

УКАЗВА на длъжностното лице при АВ, ТРРЮЛНЦ да впише по партидата на „К****“ ЕООД, ЕИК **** данните, съгласно заявление Б7 вх. № 20190531162815 от 31.05.2019 г.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, предвид разпоредбата на чл. 537, ал. 1 от ГПК.

 

Окръжен съдия: