Решение по дело №201/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 79
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 17 юли 2020 г.)
Съдия: Боряна Красимирова Гащарова
Дело: 20201800600201
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, 17.07.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НО, втори въззивен състав, в публично заседание на шести юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1. ЯНИКА БОЗАДЖИЕВА

                                                                                             2. мл.с.БОРЯНА ГАЩАРОВА

                                  

при участието на секретаря Велислава Карамихова и прокурора Таня Коцева, разгледа докладваното от младши съдия Гащарова в.н.а.д. № 201 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид:

           

            Производството е по чл. 318 и сл. вр. чл. 378, ал. 5 НПК и е образувано по протест от прокурор при Районна прокуратура-С. срещу решение, постановено по н.а.х.д. № 426/2019 г. по описа Районен съд – С..    

С протестирания съдебен акт обвиняемият Д.И.Д. е признат за невиновен по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. с ал. 3, т. 1 от НК, за това, че на 21.06.2018 г., около 10 часа, 15 мин., в с. А., общ. С., обл. Софийска, на втори етаж от къща, находяща се на ул. „А.“ № 46, на маса в прозрачна пластмасова кутия в помещение тип „спалня“, без надлежно разрешително дължал високорисково наркотично вещество – растителна маса, представляваща коноп с нетно тегло 2,45 грама, със съдържание на активния компонент тетрахидроканабинол 14,83 % на обща стойност 14, 70 (четиринадесет лева и седемдесет стотинки) лева, включено в списък I „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ към Приложение № 1 към Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични към чл. 3, ал. 1, т. 1 от ЗКНВП.

Постановеното решение е протестирано в законоустановения срок от прокурор при РП-С.. Наведени са оплаквания, че решението е неправилно и незаконосъобразно. Прокурорът излага подробни аргументи в защита на тезата, че в случая не е приложима разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК. Счита, че изложението от съда аргументи за оправдаване на обвиняемия, свързани с положителните данни за личността му и относително ниските количество и стойност на инкриминираното високорисково вещество са били взето предвид от органите на досъдебното производство и са обусловили ангажирането на наказателна отговорност на обвиняемия по привилегирования състав на чл. 354а, ал. 5 от НК. С депозирания протест се иска отмяна на решението и постановяване на ново решение, с която обвиняемият да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение.

С протеста не са заявени искания за събиране на доказателства от въззивната инстанция.

Срещу протеста не е постъпило писмено възражение в срока по чл. 322 НПК.

            В съдебно заседание пред въззивния съд представителят на Окръжна прокуратура-С. пледира за отмяна на първоинстанционното решение. Счита, че предвид важността на защитавания обект на посегателство – общественото здраве, общественото отношение, свързано със защитата на здравето на хората, не може да доведе до прилагане на чл. 9, ал. 2 от НК.

            Защитникът на обвиняемия Д.И.Д. – адв. С.П. - САК моли въззивния съд да потвърди първоинстанционното решение.

            Подсъдимият поддържа изложено от защитника си, в последната си дума посочва, че е осъзнал постъпката си.

            С. окръжен съд, след като обсъди доводите във въззивния протест‚ както и тези, изложени от страните в съдебно заседание и след като в съответствие с чл. 314 от НПК провери изцяло правилността на атакуваното решение, констатира, че не са налице основания за ноговото изменяне или отменяне поради следните съображения:

            Първоинстанционното решение е постановено при изяснена фактическа обстановка, която се подкрепя от събраните по делото доказателства, обсъдени задълбочено и изчерпателно в мотивите на обжалвания съдебен акт, които се споделят от въззивния съд.

            От фактическа страна:

            Обвиняемият Д.И.Д. е роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, безработен, неосъждан, ЕГН: **********.

На 21.06.2018 г., във връзка с получена оперативна информация, свидетелите Е. М.С., К. Н. А.и Д. Г. А. - служители в „Криминална полиция“ при ОДМВР – С., посетили дома на обвиняемия Д.,***. На място провели беседа с обвиняемия Д., по време на която същият им потвърдил, че в стаята, която обитава, тип „спалня“ държи марихуана, като посочил, че тя е за лична употреба. Тази информация свидетелите докладвали на дежурната част на РУ-С. и била сформирана огледна група. Мястото било посетено от разследващ полицай, който в присъствието на поемни лица извършил претърсване и изземване в двуетажна жилищна сграда на адреса на обвиняемия. 

На втория етаж на сградата, в помещение тип „спалня“ върху маса в прозрачна пластмасова кутия била намерена суха тревиста маса, която при изпробване с полеви наркотест реагирала на канабис. Стаята, в която била намерена тревистата маса, била посочена от обв. Д.  като помещение, в което той съхранявал наркотично вещество. Претърсването продължило в двора на къщата, където в оранжерия и намираща се до нея градина били намерени три броя стръка, отговарящи при проведения на място полеви наркотест, на марихуана. Единият от стръковете бил с дължина 120см., а другите два с дължина 55см.

От заключението на съдебно-физикохимичната експертиза се установява, че иззетата по делото от дома на обвиняемия растителна маса е с нетно тегло 2,45 (две цяло и четиридесет и пет) грама и представлява коноп със съдържание на активния компонент тетрахидроканабинол 14,83 %. Според експертното заключение „конопът“ е поставен под контрол в Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във връзка с чл. 3, ал.2 от ЗКНВП. 

Изготвена е оценка на наркотичните вещества, съгласно Постановление на Министерски съвет № 23/29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като стойността на конопа възлиза на 14.70 лева.

Видно от заключение на изготвена по делото комплексна съдебно­психиатрична експертиза е, че към инкриминираната дата обвиняемият е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си.

Обвиняемият не е имал надлежно разрешително за държане на високорисково наркотично вещество.

Обвиняемият е бил на 28 години към момента на извършване на деянието, със средно образование, неженен, безработен. Ползва се с добро име сред съседите си в с. А., където живее постоянно (характеристика - л. 20 от н.а.х.д. № 426/19 г.).

Установената фактическа обстановка въззивният съд приема въз основа на следните доказателствени източници: гласни доказателствени средства - показанията на свидетелите: Е. М.С., К. Н. А., Д. Г. А., А. С.а Ц., М. Й. Д., И. Д. Ц., А. Д. Ц., К. Г., П. Е. Г., дадени в хода на досъдебното производство и приобщени към доказателствения материал по делото по реда на чл. 283 от НПК, писмени доказателства и доказателствени средства - протокол  за  претърсване и изземване от 21.06.2018 г.; протокол за оглед на веществени доказателства от 26.06.2018 г.; заключение на съдебно психолого-психиатрична експертиза; заключение на съдебно – физикохимическа експертиза; приемателно-предавателен протокол и др.

В приобщения по делото доказателствен материал няма противоречие относно обстоятелствата, че обвиняемият на 21.06.2018 г., около 10 часа, 15 мин., в с. А., общ. С., обл. Софийска, на втори етаж от къща, находяща се на ул. „А.“ № 46, на маса в прозрачна пластмасова кутия в помещение тип „спалня“, без надлежно разрешително дължал високорисково наркотично вещество – растителна маса, представляваща коноп с нетно тегло 2,45 грама.

Изпълнителното деяние на престъплението е осъществено от формална страна във форма на държане на високорисково наркотично вещество, за каквото обвиняемият не е притежавал надлежно разрешително.

Конопът има наркотично действие и няма легална употреба, пазар и производство, поставен е под международен и национален контрол, съгласно разпоредбите на Списък І на Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества от 1961 г., ратифицирана от Република България и съгласно разпоредбите на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Конопът е наркотично вещество от категорията на високорисковите и като такова е определено и посочено в Списък I- „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“ от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични във вр. с чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП.

Разпоредбата на чл. 30 ЗКНВП установява забрана за производството, преработването, търговията, съхраняването, вносът, износът, реекспортът, транзитът, пренасянето, превозването, предлагането, придобиването, използването и притежаването на наркотичните вещества от списъка по чл. 3, ал. 2, т. 1 от закона, каквото е конопът.

Настоящият състав намира, че спорът пред въззивната инстанция с оглед наведените доводи във въззивния протест и поддържаното от представителя на държавното обвинение в проведеното пред С. окръжен съд открито съдебно заседание, е концентриран върху въпроса за прилагането на чл. 9, ал. 2 от НК.

Съобразявайки установената фактическа обстановка, контролната инстанция споделя законосъобразните правни изводи на първоинстанционния съд, че осъщественото от обвиняемия Д. деяние е малозначително.

Съгласно чл. 9, ал. 2 от НК деянието не е престъпно, макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, когато то поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Следователно малозначителност на деянието ще е налице в два случая, когато то въобще не е общественоопасно или когато разкрива такава степен на обществена опасност, която е явно незначителна. За да се формира извода за наличието на някоя от посочените хипотези, следва да се съобразят фактите по делото в светлината на характера и особеностите на непосредствения обект на посегателство, начина на засягане на охраняваните обществени отношения, мотивите за инкриминираното поведение - анализирани в корелация с личностните данни за обвиняемия. В този смисъл е константната съдебна практика, обективирана в решение № 331/24.06.2013 г. по н. д. № 942/2013 г. на ВКС, ІІІ н. о., решение № 85/23.03.2012 г. по н. д. № 3149/2011 г. на ВКС, І н. о, решение № 324/13.06.2013 г. по н. д. № 910/2013 г. на ВКС, І н. о.

Не може да бъде споделена тезата на държавното обвинение, че изложението от първоинстанционния съд аргументи за оправдаване на обвиняемия, свързани с положителните данни за личността му и относително ниските количество и стойност на инкриминираното високорисково вещество са били взето предвид от органите на досъдебното производство и са обусловили ангажирането на наказателна отговорност на обвиняемия по привилегирования състав на чл. 354а, ал. 5 от НК. Приложимостта на чл. 9, ал. 2 от НК не се ограничава от вида и наказуемостта на съответното престъпление.

Първоинстанционният съд е изложил убедителни съображения защо приема, че деянието, което е осъществено от обвиняемия е малозначително, които настоящия съдебен състав споделя изцяло.

Отчитайки малкото количество като нето тегло на конопа, ниската стойност на същия, а именно 14,70 лв., че наркотичното вещество е било предназначено за лична употреба, чистото съдебно минало на дееца, оказаното съдействие на органите на досъдебното производство, самия обвиняем е съобщил на полицейските служители, че държи наркотично вещество в дома си, не е направил опит да го скрие или унищожи, както и младата му възраст – 28 години и добри характеристични данни, настоящият съдебен състав счита, че извършеното от обвиняемия Д. деяние е малозначително по смисъла на чл. 9, ал. 2 от НК.

 

Воден от горното и на основание чл. 334, т. 6, вр. чл. 338 от НПК С. окръжен съд

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение № 5 от 29.01.2020 г., постановено по н.а.х.д. № 426/2019 г. по описа Районен съд – С..

Решението е окончателно.

 

             

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                      2.