Определение по дело №201/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 44
Дата: 13 юли 2022 г.
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20227110700201
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2022 г.

Съдържание на акта

                                          О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е № 44

                               гр.Кюстендил, 13.07.2022год.

                                 В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Кюстендил, в закрито  съдебно заседание на тринадесети юли през две хиляди  двадесет и втора година в състав:

                                          

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН  ДЕМИРЕВСКИ

                                                     ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                                            ДЕСИСЛАВА  ТАБАКОВА

                                                                       

като разгледа  докладваното  от  съдия  Стойчева   частно КАНД  № 201 по описа за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.229 и сл. от АПК вр. с чл.63г от ЗАНН.

Адв.  П.  П. като процесуален представител на  Б.Ч., гражданин на Република Албания,  обжалва  разпореждане  № 683/24.06.2022г. на Районен съд - Кюстендил по АНД № 702/2022год.  Изложени са доводи за неправилност на съдебния акт. Твърди се, че жалбата, с която се  иска обявяване на нищожност на  издаденото  наказателно постановление, не е ограничена със срок съобразно правилото на чл.149, ал.5 от АПК.  Прави се искане за отмяна на разпореждането  и за връщане на делото на районния съд за продължаване на процесуалните действия по разглеждане на жалбата.

Административният съд, като прецени доказателствата по делото и доводите на пълномощника на жалбоподателя,  приема следното:

Жалбата  е  подадена в срока по чл.230 от АПК вр. с чл.63г от ЗАНН,  от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване и пред компетентния съд, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Производството  пред  РС е образувано по жалба на  Б.Ч., гражданин на Република Албания, чрез  адв. П., срещу Наказателно постановление № 22-1139-000 621/04.04.2022г.,  издадено от началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Кюстендил.   Оспореното наказателно постановление е връчено на нарушителя лично на 04.04.2022г.,  видно от отбелязването в същото, а въззивната жалба е изпратена  по пощата до наказващият орган на 08.06.2022год.  Жалбоподателят навежда оплаквания за съществени нарушения на административнопроизводствените  правила,  които квалифицира като тежки, съставляващи  основание за нищожност на НП по чл.146, т.3 от АПК.

При горните обстоятелства, съдът е приел от правна страна, че жалбата срещу НП е подадена след изтичане на законоустановения  14-дневен срок, поради което е недопустима и с оспореното разпореждане е оставил същата без разглеждане, като е прекратил  производството по делото.

             Оспореното разпореждане на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд, при спазване на процесуалните правила  и при правилно   приложение  на  материалния  закон.  Безспорно е установено, че НП е връчено  на  нарушителя  на 04.04.2022г., а въззивната жалба е подадена на 08.06.2022г., т.е. извън срока за обжалване по чл. 59, ал.2 от ЗАНН,  което я определя като  просрочена.  С  изтичането  на срока е погасено правото на нарушителя  да  оспори  пред  съд  процесното НП, като подадената жалба е процесуално недопустима. Изложените мотиви определят изводите на районния съд като обосновани от доказателствата по делото и формирани при правилно приложение на закона.

            Неоснователни са възраженията в частната жалба. В разглеждания случай, предмет на оспорване пред районния съд е наказателно постановление.  Обратно на изложените в жалбата доводи, касационният съд счита, че НП не представлява   индивидуален   административен   акт   по   смисъла   на   чл.21, ал.1 - ал.4 от АПК.  НП  е резултат от упражнена  дейност  по  административно наказване. Същото   е властнически акт,  който  поражда наказателноправни последици, което го квалифицира  като  правораздавателен акт.  С оглед на горното, съдебното оспорване  на  НП се  провежда по правилата на ЗАНН,  а  сочената от жалбоподателя разпоредба на чл.149, ал.5 от АПК е неприложима.  ЗАНН  не  предвижда  процесуална възможност  за  безсрочно  подаване на жалба срещу наказателно постановление.  Проверката за законосъобразност на НП, включително при наведени оплаквания за нищожност на същото, се извършва от районния съд, но само когато е сезиран  с редовна и допустима жалба, какъвто не е настоящия случай.

Предвид изложеното, оспореното разпореждане  е законосъобразно и правилно, поради което касационната инстанция го оставя в сила.

Мотивиран от горното, Административният съд

 

                                                        О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

           

ОСТАВЯ В СИЛА  разпореждане  № 683/24.06.2022г. на Районен съд – Кюстендил, постановено  по АНД № 702/2022год. 

Определението не подлежи на обжалване.

            Определението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

            Председател:                                 Членове: 1.                       2.