Решение по дело №201/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260726
Дата: 28 май 2021 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20215300500201
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№ 260726 / 28,05,2021 г., гр. Пловдив

 

 

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ   ОКРЪЖЕН   СЪД, VІІІ граждански състав, в публично заседание на двадесет и девети март 2021 г., в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                                    КОСТАДИН ИВАНОВ

 

при участието на секретаря ЕЛЕНА ДИМОВА

разгледа докладваното от съдия Свиркова в. гр. д. № 201/2021 г., и съобрази следното:

Производство по реда на чл. 258 – 273 от ГПК.

Образувано по въззивна жалба от В.Ю.М. с ЕГН **********; против решение, постановено на 09,09,2020 г. по гр. д. № 2416/2019 г. на РС Асеновград, с което е отхвърлен предявения от жалбоподателя против К.Й.П. с ЕГН **********; иск за изменение на мерките относно упражняването на родителските права по отношение на детето им Д. В. М., родена на **** г.

С оплакване за незаконосъобразност на решението поради необоснованост, противоречие с материалния закон и допуснати при постановяването му съществени нарушения на съдопроизводствените правила, жалбоподателят иска същото да бъде отменено и вместо това – да се допусне исканото изменение на мерките относно родителските права спрямо детето Д., като упражняването им се предостави на него.

Ответникът по жалбата К.Й.П. с ЕГН **********; изразява становище за неоснователност на същата и иска потвърждаване на обжалваното решение.

 

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът приема следното:

Производството пред РС е образувано по иск с правна квалификация чл. 59, ал. 9, вр. чл. 127, ал. 2 СК. Предявен от В.Ю.М. с ЕГН **********; против К.Й.П. с ЕГН **********.

Ищецът твърди, че с решение от 10,08,2018 г., постановено по гр. д. № 1611/2017 г. на РС Асеновград, потвърдено с решение от 24,06,2019 г., постановено по в. гр. д. № 2333/2018 г. на ПОС, е разрешен спорът между страните относно упражняването на родителските права, линчине отношения и издръжката на децата им Н. и Д., като упражняването на родителските права спрямо Н. е предоставено на бащата, а спрямо Д. – на майката.

Твърди също, че след постановяване на решението са настъпили промени в обстоятелствата, имащи значение за упражняването на родителските права спрямо детето Д.: майката родила още едно дете и се дезинтересирала от Д., не полагала грижи за отглеждането й, не й обръщала внимание, не осигурила необходимите за отглеждането й битови условия. От друга страна детето изразявало желание да живее при бащата, заедно със своята по-голяма сестра, с която били изключително близки и привързани една към друга.

Въз основа на изложеното от съда се иска да постанови решение, с което да измени определените с решение от 10,08,2018 г., постановено по гр. д. № 1611/2017 г. на РС Асеновград, потвърдено с решение от 24,06,2019 г., постановено по в. гр. д. № 2333/2018 г. на ПОС, мерки относно на родителските права спрямо детето Д., като предостави упражняването им на бащата (ищеца).

Ответникът оспорва иска. Счита, че не е налице промяна на обстоятелствата, имащи значение за упражняването на родителските права, поради което не е налице основание за исканата промяна.

 

Съгласно разпоредбата на чл. 59 ал. 9 от СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови. Под "изменение на обстоятелствата" се разбират както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение. Във всички случаи съдът е длъжен да обсъжда дали обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефикасността на по-рано взетите мерки (според Р № 176/10.09.2019 г. на ВКС по гр. д. № 2246/2018 г., IV г. о.).  За да се счете, че е налице изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 59, ал. 9, във връзка с чл. 127, ал. 2 от СК, не е достатъчно да се осъществи промяна в обстоятелствата, които са съществували към момента на определянето на режима на упражняване на личните отношения или да са се осъществили изцяло нови такива, а е необходимо това да се отразява на положението на детето, като новите обстоятелства влошават положението на детето при родителя, който упражнява родителските права, или биха се подобрило положението му, ако родителските права се предоставят на другия родител. Преценката следва да е комплексна и всестранна, с цел в максимална степен да се защитят интересите на детето.

С решение от 10,08,2018 г., постановено по гр. д. № 1611/2017 г. на РС Асеновград, потвърдено с решение от 24,06,2019 г., постановено по в. гр. д. № 2333/2018 г. на ПОС, е разрешен спорът между страните относно упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата им Н. (род. **** г.) и Д. (род. **** г.), като упражняването на родителските права спрямо Н. е предоставено на бащата, а спрямо Д. – на майката. Обективните предели на силата на пресъдено нещо на посоченото решение обхващат обстоятелствата, настъпили до края на съдебното дирене пред въззивната инстанция – 08,05,2019 г. Това означава, че повдигнатият в настоящото производство спор може да се основава на изменение на обстоятелствата или нови обстоятелства, настъпили след посочената дата.

Ищецът твърди да е налице такова изменение на обстоятелствата, изразяващо се в следното: майката е родила друго дете и неглижирала нуждите на Д., не полагала грижи за нея, не осигурила необходимите за отглеждането й условия, настройвала я срещу баща й и неговите роднини. От друга страна, поради силната привързаност към нейната по-голяма сестра Н., отглеждана от бащата, Д. изразявала желание да живее при тях.

От фактическа страна: не се спори, че скоро след приключване производството по предходния спор, в който са определени мерките за упражняване на родителски права, майката (ответницата) е родила още едно дете – К., като съжителството й с настоящия й партньор е установено отпреди това.

Не се установява да е настъпила промяна в жилищните условия, при които майката отглежда детето Д. и новороденото дете. Същите са били предмет на изследване и в настоящото производство пред РС. От социалния доклад, както и от свидетелските показания, се установява, че майката, настоящият й партньор и двете момичета (Д. и К.) живеят в жилище в новопостроена жилищна сграда, състоящо се от хол, спалня и сервизни помещения, където са създадени отлични битови условия и е осигурена безопасна и сигурна среда за отглеждане на децата.

Не се установява да е настъпила промяна и в начина, по който майката се грижи за отглеждането и възпитанието на Д. От гласните доказателства, от социалния доклад, както и от заключението на извършената пред РС комплексна съдебна психологична и психиатрична експертиза се установява, че между майката и детето съществува емоционална близост и доверие, детето се чувства сигурно и обичано в дома на майката.

Няма промяна и в отношенията между Д. и по-голямата й сестра Н., отглеждана от бащата. От една страна – не се установява майката да препятства по някакъв начин осъществяването на лични контакти между сестрите и пребиваването на Д. в дома на бащата, където се отглежда Н., в определените за това периоди.Наред с това, от заключението на Комплексната съдебна психиатрична и психологическа експертиза, изследвала отношенията между двете, се установява, че помежду им съществува естествената между сестри привързаност, но тя не може да се квалифицира като силна и отношенията им не могат да бъдат определени като близки и приятелски. Нещо повече – установеното с решението по предходния спор отрицателно отношение на Н. към майката, в посока към пълно отхвърляне, не само не е преодоляно, но се е задълбочило, насърчавано от бащата и неговите близки. Установени са (конкретно описани от вещите лица в заключението и при изслушването им в съдебно заседание) опити за манипулация на Д. и отчуждаващи действия от страна на бащата и на негови роднини, целящи дисквалификация на фигурата на майката и разрушаване на добрия й образ, което би се отразило изключително негативно на развитието на Д.

В обобщение: не се установява наличие на твърдяното от ищеца изменение на обстоятелствата, имащи значение за решението относно родителските права. Новото в условията, при които е постановено Д. да се отглежда от майката, е обстоятелството, че е родена по-малката й сестра. Тази промяна по никакъв начин не може да се възприема като отрицателна, като влошаваща положението на Д. и обуславяща да се постанови промяна в мерките и предоставяне упражняването на родителските права на бащата.

По тези съображения, както и поради изложените в първоинстанционното решение мотиви, които настоящата инстанция изцяло споделя, искът следва се приема за неоснователен. Затова обжалваното решение следва да се приеме за законосъобразно и да бъде потвърдено.

По изложените съображения съдът

 

Р       Е      Ш       И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение, постановено на 09,09,2020 г. по гр. д. № 2416/2019 г. на РС Асеновград.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването на страните, при наличие на предпоставките по чл. 280 от ГПК, пред Върховния касационен съд.                                                  

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                             

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: