Решение по дело №858/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 675
Дата: 3 април 2019 г. (в сила от 17 юли 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330200858
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ

 

Номер   675                        03.04.2019 година                    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                 ХХІІ наказателен състав

На двадесет и осми март                                                          2019 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 858 по описа за 2019 година

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш Серия К № 2287114 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на Р.Д.А. ***, ЕГН **********, на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалван е Електронен фиш Серия К № 2287114 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на Р.Д.А. ***, ЕГН **********, на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят Р.Д.А. обжалва електронния фиш, като моли същия да бъде отменен като незаконосъобразен, по подробно изложени в жалбата съображения за това. Редовно призован, не се явява, не изпраща процесуален представител и не взема становище по спора.

          Въззиваемата страна – ОД МВР - Пловдив, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по делото.

          Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

 

          ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Атакуваният електронен фиш е издаден срещу Р.Д.А., за това, че на 25.08.2018г. в 09:43 часа в гр.Пловдив, бул.”Санкт Петербург”, № 1, посока митница Пловдив, отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч в полза на водача, с МПС Мерцедес Г 500, лек автомобил с рег.№ ****, е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № 11743са (ARH CAM S1), като при разрешена скорост 50 км/ч е установена скорост 81 км/ч и превишаване на разрешената скорост с 31 км/ч. Като собственик, на когото е регистрирано МПС-то бил вписан Р.Д.А., ЕГН **********, и на същия била наложена глоба 400лв за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.  

Тези фактически положения се установяват и в хода на съдебното производство по безспорен и несъмнен начин от събраната по делото доказателствена маса, писмените доказателства, които Съдът кредитира напълно като обективни, достоверни, взаимно подкрепящи се и неоспорени от страните.

При тази фактическа установеност съдът приема, че от страна на жалбоподателя е осъществен състава на вмененото административно нарушение. Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДвП при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава стойност на скоростта, а именно 50 км/ч в населено място, когато се касае за управление на ППС от категория В, както е в случая.

Описаната противоправна дейност правилно и законосъобразно е била санкционирана по реда на чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП, според който се наказва с глоба 400 лв. водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място от 31 до 40 км/ч., какъвто е настоящия казус. В случая размерът на глобата е императивно определен, поради което и за съда, а също и за наказващия орган липсва възможност за преценка на същия.

   При служебна проверка на електронния фиш Съдът не констатира да са допуснати съществени процесуални нарушения при издаването му, които да са нарушили правото на защита на нарушителя. Електронният фиш съдържа всички законоустановени реквизити и не страда от пороците, твърдени в жалбата, както и несъстоятелни се оказват възраженията на жалбоподателя за допуснати нарушения на материалния и процесуалния закони при установяване на нарушението, за което са налице и доказателства по делото.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че атакуваният Електронен фиш Серия К № 2287114 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство на ОДМВР Пловдив, с който на Р.Д.А. ***, ЕГН **********, на основание чл.189, ал.4, вр.чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба в размер на 400 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, следва да бъде ПОТВЪРДЕН като правилен и законосъобразен.

 

          По горните мотиви съдът постанови решението си.                                                

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:   

 

Вярно с оригинала!

М.К.