Решение по дело №277/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 461
Дата: 4 април 2023 г.
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20237050700277
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ………/……….

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Административен съд – Варна, четвърти тричленен състав, в публично заседание на девети март две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ГАНЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯНА ШИРВАНЯН

                               НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря Деница Кръстева и с участието на прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдията Мария Ганева к.адм.дело № 277 по описа на Административен съд – Варна за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс АПК/ вр. чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Варна срещу Решение № 1518/15.11.2022 година, постановено по анд № 20223110202577/2022 година по описа на Районен съд – Варна, с което е отменено наказателно постановление /НП/ № 03-010449/31.10.2018 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Варна.

Заявеното касационно основание за обжалване е по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ вр. чл. 63в от ЗАНН – допуснато  нарушение на закона. Твърди се, че изводът на въззивния съд за отмяна на НП е обоснован единствено с допусната техническа грешка при посочване  дата на извършване на нарушението, без да е изследван фактът, че последната е категорично доказана от събраните в хода на административнонаказателното производство доказателства. Аргументира се установеност на административното нарушение, представляващо неизплащане в законоустановения срок на договореното трудово възнаграждение, което е довело до нарушаване на правата на работника. Отправеното искане към съда е за отмяна на атакувания съдебен акт и потвърждаване на издаденото НП.

В съдебно заседание касаторът се представлява от процесуален представител, който поддържа касационната жалба на изложените в нея основания. Претендира се присъждане на юриск. възнаграждение.

Касационният ответник – „ВИР 222“ ЕООД, не изразява становище по касационната жалба.

Участващият по делото прокурор дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира за оставяне в сила на решението на Районен съд – Варна.

Съдът, като прецени доводите на страните, мотивите на обжалваното решение и фактите, които районният съд е извел от събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и предвид разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от АПК, определяща обхвата на служебната проверка, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, тъй като е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от легитимирана страна с правен интерес от обжалване на решението.  Разгледана по същество, жалбата е неоснователна предвид следното:

Производството пред Районен съд – Варна е образувано по жалба на „ВИР 222“ ЕООД, ЕИК ****, срещу НП № 03-010449/31.10.2018 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, с което за нарушение на чл. 128, т. 2 вр. чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от КТ и на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

ВРС е приел от фактическа страна, че при извършена на 28.09.2018 г. от служители на дирекция „Инспекция по труда“ – Варна проверка по спазване на трудовото законодателство, резултатите от която са обективирани в протокол № ПР 1833449/19.10.2018 г., е установено, че санкционираното дружество, в качеството си на работодател спрямо работника Д. П В , изпълняващ длъжността „снабдител-доставчик“ в ресторант „Копитото“ в гр. Варна, к.к. „Св. Св. Константин и Елена“, не му е изплатило в уговорения срок договореното трудово възнаграждение за месец септември 2017 г., съгласно уговорената периодичност на изплащане на трудовото възнаграждение. За констатираното срещу „ВИР 222“ ЕООД е съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 03-010449/19.10.2018 г., в който на деянието е дадена правна квалификация по чл. 128, т. 2 вр. чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от КТ. Въз основа на АУАН е издадено оспореното пред районния съд НП № 03-010449/31.10.2018 година, в което е описано противоправно бездействие на  работодателя по  изплащане на трудово възнаграждение на  цитирания работник за м. септември 2018 г. .

При съобразяване със събраните доказателствени източници ВРС е достигнал до извод за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство, изразяващо се в липса на съответствие между описанието на нарушението в АУАН и в НП – в акта е посочено, че не е изплатено в уговорения срок договореното трудово възнаграждение за месец септември 2017 година, а в НП – за месец август 2018 година, като същевременно и в двата документа е посочена дата на извършване на нарушението 01.11.2017 година. Поради това районният съд е счел, че датата на извършване на нарушението не може да бъде установена, което представлява съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице и явяващо се самостоятелно основание за отмяна на издадения санкционен акт.

Обжалваното съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.

Правилен и обоснован е изводът на предходната съдебна инстанция за допуснато съществено процесуално нарушение, представляващо несъответствие между фактическото описание на нарушението в акта, с който се повдига административнонаказателното обвинение, и в издадения въз основа на него санкционен акт. Въпреки че както в АУАН, така и в т. 3 от протокола, обективиращ резултатите от извършената проверка, е отразено неизплатено трудово възнаграждение на работника Д. П В  за месец септември 2017 г., в обстоятелствената част на НП административнонаказващият орган /АНО/ е посочил, че нарушението се изразява в несвоевременно изплащане на дължимото възнаграждение за месец август 2018 г., като приетата от него дата на извършване на нарушението – 01.11.2017 г., се явява предхождаща спрямо възникването на задължението за изплащане на възнаграждението за посочения в НП период. При това положение с основание решаващият съд е приел, че за санкционирания правен субект е неясно в извършването на какво нарушение е обвинен, което от своя страна ограничава правото му на защита, която се упражнява срещу описаните в НП факти, а не срещу тяхната правна квалификация.

Настоящият тричленен съдебен състав не споделя тезата на касационния жалбоподател , че се касае за техническа грешка при изписването на датата на нарушението, която не обоснована отмяна на НП при доказано противоправно деяние, но в случая има противоречие не само относно датата на извършване на нарушението, но и относно  периодът , за който работодателят не е изплатил възнаграждение на работника.

Производството по установяване на административни нарушения и налагане на административни наказания и имуществени санкции чрез издаване на АУАН и НП е строго формализиран процес и ЗАНН урежда изчерпателно процедурата и реквизитите, които трябва да съдържат съответните актове. Поради това обстоятелство законодателят не е предвидил възможност за поправяне на допуснати технически грешки. Освен това по отношение на датата на извършване на нарушението, която е основен елемент от съдържанието на АУАН и НП /аргумент от чл. 42, ал. 1, т. 3, предл. първо и чл. 57, ал. 1, т. 5, предл. второ от ЗАНН/, е недопустимо административният орган да твърди, че е допуснал техническа грешка при изписването ѝ, тъй като тя индивидуализира конкретното нарушение и АНО следва да бъде максимално прецизен в тази насока.

Различните данни в АУАН и НП и относно елемент от състава на административното нарушение – неизплатено трудово възнаграждение на  работник за различни периоди от време  според  тези актове , рефлектира върху правото на защита , а оттам и се характеризира като съществено процесуално нарушение , обуславящо отмяна на НП на самостоятелно основание. Правото на защита на „Вир 222“ ЕООД е било нарушено , тъй като при повдигнато му административнонаказателно обвинение  с АУАН за противоправно бездействие по изплащане на трудово възнаграждение за  м. септември 2018 г.  , по които факти, то е организирало своята защита в досъдебната фаза, с НП му е наложена  санкция за нарушение за различен период от време.

В обобщение касационната инстанция счита, че решението на ВРС не страда от визираните в жалбата пороци, поради същото следва да бъде оставено в сила. 

Предвид изхода на делото претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на разноски е неоснователна, а насрещната страна по спора не претендира присъждане на разноски.

Мотивиран от изложените съображения и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 и 63д, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1518/15.11.2022 година, постановено по анд № 20223110202577/2022 година по описа на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

 

Председател:                              Членове: 1.                                      2.