Решение по дело №271/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260024
Дата: 28 август 2020 г. (в сила от 25 септември 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20201840200271
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 28.08.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на пети август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 271 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

З.Т.М. ЕГН ********** ***  е обжалвала наказателно постановление № 56/30.03.2020 г. на Началника на РУ на МВР - Ихтиман, с което на основание чл. 37 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 й е наложена глоба в размер на 1000 лева.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като е потърсила помощ на телефон 112, защото пред дома на майка й е имало скандал.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител, не взема становище по жалбата.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 и 18 от НПК, приема за установено следното:

На 20.03.2020 г около 22,00 часа на телефон 112 е бил получен сигнал от З.Т.М., в който тя заявила, че на ул. „Черни връх“ в гр. Ихтиман има струпване на хора.

На място бил изпратен екип на РУ на МВР Ихтиман в състав С.Н. и А.М.. Когато пристигнали в кв. Изток на гр. Ихтиман, които не установили на мястото да има струпване на хора, а лицето, което подало сигнала, което заявило, че се е уплашило да не се сбият хора, тъй като по-рано през деня е имало сбиване в квартала.

Това дало основание на св. С.Н. да състави АУАН № 56/20.03.2020 г. срещу З.М., в който е посочил, че тя е използвала ЕЕН 112 не по предназначение, като е подала невярно съобщение за струпване на хора на ул. „Черни връх“, което при направената проверка се е оказало недействително. Актосъставителят е приел, че деянието на Т. представлява нарушение на чл. 28 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.

Въз основа на така съставения АУАН Началника на РУ на МВР-Ихтиман е издал и НП № 56/30.03.2020 г., с което е наложил на З.М. глоба в размер на 1000 лева.

С оглед установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност.

По същество обаче съдът приема, че жалбата е основателна.

Съгласно чл. 28, ал. 1 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 се забранява ползването на ЕЕН 112 не по предназначение автоматичното му избиране от електронни устройства, с изключение на „eCall" повикванията и пускане на предварително записани съобщения, както и за предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ.

В случая в хода на производството се установи, че М. е подала сигнал на ЕЕН 112, тъй като се е била уплашила  да не възникне пореден скандал и сбиване в кв. Изток на гр. Ихтиман. При пристигането на мястото на изпратените служители на РУ –МВР Ихтиман не са установили скандал и струпване на хора.

Съдът приема, че от страна на актосъставителя и на наказващия орган е допуснато нарушение на чл. 42, ал. 1, т. 5 и чл. 57, ал. 1, т. 6 ЗАНН

 Разпоредбата на чл. 28, ал. 1 ЗНССПЕЕН 112 въвежда различни форми на изпълнително деяние, за извършването на които са предвидени различни санкционни последици. - глоба в размер от 200 до 1000 лева, в разпоредбата на чл. 37 от ЗНССПЕЕН (за ползване не по предназначение), респ. глоба в размер от 2000 до 5000 лева в разпоредбата на чл. 38, ал. 1 от ЗНССПЕЕН (за подаване на неверен сигнал). В хода на административнонаказателното производство е допуснато смесване на възможните форми на изпълнителното деяние, като се твърди едновременно,че М. е ползвала ЕЕН 112 не по предназначение и че е предала неверен сигнал.

Подобно смесване на фактическите констатации, които са основание за ангажиране на администартивнонаказателната отговорност на дадено лице, винаги води до ограничаване правото на защита на нарушителя, и оттам – до незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление.

Съдът намира за уместно да отбележи, че и по същество деянието на М. не представлява административно нарушение от обективна и субективна страна. За да е осъществен съставът на чл. 28, ал. 1 ЗНССПЕЕН 112 е необходимо е нарушителят обективно да е съзнавал, че информацията, която предава е невярна и напълно преднамерено и неправомерно да е ползвал телефона за да съобщи факти, които знае, че не са настъпили или сигналът да не е по предназначение. В случая от показанията на св. Н. бе установено, че М. се е обадила за помощ, тъй като се е била уплашила да не възникне сбиване, каквото се е случило по-рано през деня. Несъответно с целта на закона е санкционирането субективното усещане за опасност и търсеното на помощ от институциите, които са оправомощени да следят за опазването на обществения ред.

 

Ето защо, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

           

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 56/30.03.2020 г. на Началника на РУ на МВР - Ихтиман, с което на З.Т.М. ЕГН ********** *** на основание чл. 37 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 й е наложена глоба в размер на 1000 лева.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                              

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)