Решение по дело №190/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 244
Дата: 27 октомври 2022 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20227240700190
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

244                                                 27.10.2022год.                           гр. Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

       Старозагорският административен съд, в публично заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                                        Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                  Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                                  МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Стефка Христова

и с участието на прокурора Юлияна Станева

като разгледа докладваното от  съдия Г. Динкова КАН дело № 190 по описа за 2022 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от Д.Р.Д. против Решение № 52 от 08.06.2022 г., постановено по АНД № 20215540200393/ 2021г. по описа на Районен съд Чирпан, с което е потвърдено НП № 21-1228-003129/05.10.2021г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение при неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила.  Касаторът оспорва извода на въззивния съд за материална и процесуална законосъобразност на издаденото наказателно постановление, а оплакването за допуснати от първоинстанционния съд съществени нарушения на съдопроизводствените правила обосновава с обстоятелството, че съдебният акт  е постановен  при непълнота на доказателствата, като не е бил изяснена от съда причината, поради която санкционираното лице е навлязло в аварийната лента на автомагистралата.  По изложените в жалбата съображения се иска решението на районния съд да бъде отменено и да се постанови друго по същество, с което да се отмени издаденото НП.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение на първоинстанционния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Чирпан е НП № 21-1228-003129/05.10.2021г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора, с което на Д.Р.Д. на основание чл. 178ж, ал. 1, пр. първо от ЗДвП  е наложено административно наказание „глоба“ в размер 1000 лв.  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за извършено нарушение на чл. 58, т. 3 от ЗДвП. От фактическа страна административнонаказателното обвинение се основава на това, че на 09.09.2021 г. в 16:58 ч. в община Чирпан на път Автомагистрала Тракия като водач на товарен автомобил – МАН ТГА 18.440 БЛС с рег. №****при км. 177 в посока изток се движи в лентата за принудително спиране без повреда на автомобила  или здравословни  проблеми на водача.   

За да потвърди обжалваното наказателно постановление районният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, налице е изискуемото по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и правна страна административнонаказателното обвинение, с посочване на релевантните за съставомерността на деянието факти и обстоятелства. Въз основа на събраните в хода на съдебното следствие и обсъдени в решението доказателства съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано описаното в НП нарушение и извършването му от санкционираното лице, като наказанието е определено в законово регламентирания размер.

Решението на Чирпанския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона. 

В разпоредбата чл.58, т.3 от ЗДвП е предвидена забрана за водача при движение по автомагистрала да се движи или спира в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство. Отговорността при неизпълнение е регламентирана в чл.178ж, ал.1 от ЗДвП - наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от три месеца и глоба 1000 лв. водач, който се движи в лентата за принудително спиране по автомагистрала, без да са налице изключенията по чл. 58, т. 3 или в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път.

С оглед така очертаната нормативна уредба касационният състав намира, че НП е изрядно от формална страна. Всички релевантни за съставомерността на деянието факти и обстоятелства, които обуславят административно-наказателната отговорност, са установени и удостоверени в НП. В обстоятелствената му част подробно и ясно е отразено защо административнонаказващият орган счита, че Д.Д.  е нарушил правилото на чл. 58, т.3 от ЗДвП – поради факта, че на 09.09.2021г., при км.177 на АМ „Тракия“, се движи в лентата за принудително спиране, без повреда на автомобила или здравословни проблеми на водача. При изведеното точно и недвусмислено описание от фактическа и правна страна на извършеното нарушение по ЗДвП деецът несъмнено има обективна възможност да разбере кое негово поведение е прието за противоправно по смисъла на чл.6 от ЗАНН. Не може да бъде квалифицирано като съществено процесуално нарушение допуснатата при съставянето на АУАН серия GA № 164965/ 09.09.2021г. неточност, изразяваща се в неправилното посочване, че мястото на извършване на нарушението /км. 177 от АМ Тракия/ се намира в община Стара Загора. Освен, че тази нередовност в АУАН е била надлежно отстранена по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН при издаване на НП, наличието на конкретизация относно километъра от автомагистралата, на който е извършено нарушението, дава възможност на санкционираното лице да разбере пространствените параметри на обвинението, при което правото му на защита не е накърнено по никакъв начин. С оглед изложеното настоящата инстанция намира, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, обуславящи отмяната му.

Опровергава се от доказателствата по делото твърдението на жалбоподателя, че в случая АУАН е съставен от длъжностно лице, което не притежава териториална компетентност да осъществява контролна дейност по ЗДвП на територията на община Чирпан. С т.I.1.3 от Заповед рег.№ 8281з-515/ 14.05.2018г., издадена от Министъра на вътрешните работи, са определени полицейски органи, които да осъществяват контролна дейност по Закона за движението по пътищата, да издават фишове за налагане на глоби и да съставят актове за установяване на нарушения по ЗДвП, сред които са и служителите, заемащи длъжността „Младши автоконтрольор II – I степен“ в ОДМВР – в рамките на обслужваната територия. С оглед на което и предвид заеманата от актосъставителя Н. С. Н. длъжност – „младши автоконтрольор I степен“ в група „Организация на движението, пътен контрол и превантивна дейност“ на сектор ПП към отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР – Стара Загора /видно от представената по делото служебна бележка с УРИ: 1228ОО-23366/ 25.08.2022г/, съдът приема, че АУАН серия GA № 164965/ 09.09.2021г е съставен от материално и териториално компетентен орган, надлежно овластен с правомощия по чл. 189, ал.1 от ЗДвП.

Неоснователно е и оплакването, че решението на първоинстанционния съд е постановено при неизяснена фактическата обстановка. Районният съд  в мотивите си към съдебния акт е отговорил изключително подробно и прецизно на всяко едно от направените възражения, освен това е провел производството съгласно законовите изисквания и прилагайки служебното начало за установяване на всички факти и обстоятелства с релевантните доказателствени средства.

Конкретиката по настоящото дело не сочи наличие на изопачаване при доказателствения анализ и коментара на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Правилно въззивният съд е приел за недоказано по изискуемия от закона несъмнен и категоричен начин, че извършеното от санкционираното лице движение в лентата за принудително спиране на АМ Тракия попада в законово регламентираните изключения. Представената от Д.Д. медицинска бележка удостоверява към датата на издаването й – 08.04.2022г., наличие на заболяване „хипертонично сърце без сърдечна недостатъчност“, но не доказва посоченото за първи път пред първоинстанционния съд, състояние на хипертонична криза, наложило, според касатора, необходимост да шофира /а не да спре/ в лентата за принудително спиране. За такова свое състояние санкционираното лице не е съобщило и на контролните органи, нито е описано в съставения АУАН видимо неразположение. В тази връзка и съобразявайки правилата за разпределяне на доказателствената тежест, съобразно които в тежест на лицето е да установи и докаже с надлежни доказателствени средства своята защитна теза, процесуалното бездействие на жалбоподателя не може да обоснове извод за непълно или неправилно установени факти и обстоятелства поради допуснато процесуално нарушение от съда.

Като е достигнал до правни изводи за законосъобразност на НП № 21-1228-003129/05.10.2021г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Стара Загора и го е потвърдил, районният съд е приложил правилно материалния закон, поради което не е налице твърдяното в касационната жалба основание за отмяната му. Обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото искането на ответника по касационната жалба за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН, Деян Митков Михалев следва да бъде осъден да заплати на Областна дирекция на МВР – Стара Загора сумата от 80 лева, представляваща възнаграждение за осъществената от юрисконсулт правна защита в касационното производство, определено съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 52 от 08.06.2022 г., постановено по АНД № 20215540200393/ 2021г. по описа на Районен съд Чирпан.

 

ОСЪЖДА Д.Р.Д., ЕГН **********,***, да заплати на Областна дирекция на МВР – Стара Загора сумата от 80 /осемдесет/ лева - юрисконсултско възнаграждение.   

 

   Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                  

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                                                            2.