Определение по дело №83/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260083
Дата: 12 февруари 2021 г. (в сила от 20 февруари 2021 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20211400200083
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

           ОПРЕДЕЛЕНИЕ ...

 

                       гр. Враца, 12.02.2021 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на дванадесети февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Николова и прокурора К. Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 83 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от И.Р.П., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения И.П..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        С определение, постановено по НОХД № 716/2020г. на РС Враца е одобрено споразумение по силата на което на л.св. И.П. е наложено наказание в размер на 11 месеца лишаване от свобода. С определение по ЧНД №740/2020г. на РС Враца  на осн. чл.68, ал.1 НК е приведено в изпълнение наложеното му по ЧНД №1264/2017г. на РС Враца наказание от 3 месеца, определено общо измежду наложените му такива по НОХД №1473/2015г. на РС Враца, НОХЗД №137/2016г. на РС Дряново, НОХД №3313/2016г. на РС София и НОХД №1197/2017г. на РС Враца.  Осъденият е изтърпял приведеното в изпълнение общо наказание за периода от 29.07.2020г. до 23.09.2020г. Започнал е да търпи наказанието по НОХД №716/2020г. на 23.09.2020г. и до момента е изтърпял фактически 4 месеца и 19 дни, като от предварителен арест му се зачитат 1 месец и 28 дни, а от работа 22 дни или всичко изтърпяно до момента е р размер на 7 месеца и 9 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 3 месеца и 21 дни. 

        При това положение, осъденият П. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при изготвената първоначална оценка рискът от рецидив е отчетен среден- 62 точки. В профила на криминогенни нужди като ясно изразени дефицити в зоните на нуждите се отчитат, както следва: Криминално минало- осъждан като непълнолетен за користни деяния; Настоящо правонарушение- не поема изцяло отговорност за деянието, не разбира мотивите за криминалното си поведение, с лабилна мотивация за промяна; Умения за мислене- не е последователен в това, което смята за проблемно; не осъзнава последствията от собствените действия; липсва адекватно целеполагане. Първоначалния анализ на риска от вреди е показал ниски стойности към служителите на пенитенциарната институция и за лишените от свобода. Нисък и за самия лишен от свобода. Рискът от суицид и самоувреждане първоначално е определен като нисък. Не декларира суицидни мисли и чувства. Рискът от вреди за обществото след изтърпяване на присъдата първоначално е определен като нисък, обусловен от характера на правонарушенията в криминалната му история и настоящото престъпление- с користен характер.

        Заложените в първоначалния план на присъдата цели са: формиране на самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди; приучване към системно полагане на труд и формиране на трудови навици и умения; приучване към социално приемливи порядки в затворническото общежитие; съхраняване на позитивните социални контакти; подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите; формиране на умения за създаване и поддържане на етични и коректни взаимоотношения в затворническото общежитие.

        Изготвената текуща оценка на риска от рецидив завишава стойностите до 72 точки, като запазва риска в границите на среден. Завишението се основава на наблюдаваното поведение на л.св.П., липсата на регистрирана позитивна промяна, податливостта на негативно влияние и липсата на доказателства за наличие на мотивация за законосъобразно поведение при освобождаване. Рискът от вреди се запазва за администрацията, лишените от свобода и обществото. Повишава се до среден за самото лице, с оглед наличие на проблеми с партньорката и споделени мисли за безнадеждност. Насочен към инспектор психолог. До среден се покачва и рискът от бягство и отклонение от МЛС с оглед на декларираните семейни проблеми и притесненията му, че бившата му партньорка няма да се грижи добре за новороденото им дете.

        Становището на затворническата администрация е, че л.св. П. има неустойчиво и непоследователно поведение. С неизградени трудови навици и без конкретни професионални умения. Включен в трудов процес по чл. 80 от ЗИНЗС като общ работник в строителните дейности в ЗООТ с цел изграждане на трудови навици и базови умения за работа в строителството. По отношение на администрацията има социално-желателно поведение. Не е налице стабилна и устойчива мотивация за законосъобразно поведение след освобождаване. Все още няма критично отношение към миналото си поведение. Податлив на негативното влияние на средата. Въпреки изявеното желание и декларираната устно лоялност към администрацията, не съдейства за разкриване на режимни нарушения. Предоставя противоречива информация на служителите за наличните си семейни проблеми.

        Договорените дейности, отразени в плана на присъдата не са изпълнени. Индивидуално-корекционната работа с лишения от свобода П. ще продължи в посока промяна в нагласите с оглед формиране на критично отношение към извършеното престъпление. Липсва изградена трайна и устойчива мотивация за законосъобразно поведение след освобождаване. Ще се работи за изграждане на умения за правилно формулиране на проблемите и поемане на отговорност за собствените действия. Ще се провежда мотивационна работа за изграждане на нагласи в подкрепа на законосъобразно поведение при освобождаване.

        С оглед изпълнението на плана на присъдата и постигане целите на наказанието залегнали в чл. 36 от НК е препоръчително корекционната работа с лишения от свобода П. да продължи до достигане на необратимата точка на поправяне, която ще позволи безпроблемна ресоциализация в обществото.

        В обобщение на горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент И.П. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно П. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в плана не са изпълнени в пълен обем и в своята цялост. Индивидуално - корекционната работа с л. св. П. следва да продължи в посока промяна в нагласите с оглед формиране на критично отношение към извършеното престъпление, за изграждане на умения за правилно формулиране на проблемите и поемане на отговорност за собствените действия. Ще се провежда мотивационна работа за изграждане на нагласи в подкрепа на законосъобразно поведение при освобождаване. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения И.Р.П., роден на *** ***, с постоянен адрес ***, ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на наложеното му наказание "лишаване от свобода" в размер на 11 месеца, с остатък от 3 /три/ месеца и 21/двадесет и един/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения И.Р.П. не може да подаде нова молба за УПО.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

        Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

                      

       

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: