Решение по дело №862/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430200862
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И   Е

 

                                      № ………

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                            гр. Плевен, 12.06.2019г.

 

Плевенският районен съд, ДЕВЕТИ наказателен състав в публично заседание на  дванадесет и първи май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

при секретаря Валя Стоянова като разгледа докладваното от съдия Якимова НАХД №862 от 2019 година по описа на Плевенския районен съд, за да се произнесе съобрази следното:

 

       Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0938-000231 от 25.01.2019 година на  Началник Сектор към  О.М.П.   „ПЪТНА ПОЛИЦИЯ“  , с което на И.Х.Д. ***, на основание чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП е наложена Глоба в размер на  1000,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца за извършено нарушение по чл.5, ал.3 т.1 от ЗДвП.

Недоволен от така наложеното административно наказание е останал жалбоподателят, който в срока по чл.59 от ЗАНН, чрез наказващия орган е подал жалба до Районен съд  Плевен, с която моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. 

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и  с  упълномощен от  него процесуален представител - адв. ****. В жалбата си моли съда да постанови решение, с което да бъде отменено  процесното  наказетелно постановление, като се излагат доводи в тази насока.

Съдът, като прецени събраните доказателства и провери изцяло законосъобразността на обжалваното НП, намери за установено следното:

 Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

           Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, а именно нарушена е разпоредбата на чл.42 т.3 предл.2 и т.4 и чл.57 т.5 и т.6 от ЗАНН. Действително не всяко нарушение на изискванията за съставяне на АУАН или издаване на НП е съществено и води до незаконосъобразност на НП, като  съгласно препращащата норма на чл.84 от ЗАНН във връзка с НПК, съществено е само това нарушение, което би довело до ограничаване на процесуалните права на жалбоподателя, съществени са и онези нарушения на процесуалните правила, които биха могли да доведат до различни констатации относно това кой е нарушителят и извършил ли е твърдяното нарушение, т.е. следва да се преценява с оглед на това, доколко тези нарушения са пречка чрез надлежна проверка да се установи какво е деянието, че деянието е извършено и деецът е известен.

         АУАН е издаден като нарушението е описано по следният начин:На 13.01.2019г. в 00.17 часа в ****,при следните обстоятелства в гр.****на кръстовището образувано от улица ****и улица **** посока на движение ул.****като водач на собствен лек автомобил ****извършил следното: Управлявал под въздействие на алкохол,изпробван по надлежния ред с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабричен № ARBA-0254,като същият отчете 0.92 промила в издишания от водача въздух.Измерената проба е показана на водача.Издаден е талон за изследване с № 0001835. Водачът приема показанията на техническото средство.

В НП е посочено идентично описание на фактите.

Според свидетелят Д. мястото на спиране на МПС-то на жалбоподателя било ул****и засекли автомобила на ул.”Н.Рилски” .Т.е. мястото на извършване на нарушението е едно според акта и НП, а според показанията на свидетелите друго.

Освен това текста на чл.5 ал.3 т. от ЗДвП към момента на нарушението гласи : „На водача на пътно превозно средство е забранено:1. (изм. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г.) да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози;” . Текста е съществувал и в различен вид, преди последното изменение от 09.2017г. и е гласял „(3)  На водача на пътно превозно средство е забранено: 1.  да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози;”

И в акта и в НП се описва нарушението като управление „под въздействие на алкохол”,а не както е посочено от Законодателя в действащата към момента на нарушението разпоредба „с концентрация на алкохол в кръвта”. В НП допълнително е посочено още, че извършеното нарушение е : „Управлявал МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0.8 на хиляда до 1.2 на хиляда включително”,с което виновно е нарушил чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП.        Налице е недопустимо смесване на стари и нови текстове на закона. Отделно от това описаното в НП нарушение текстово пресъздава не основният състав на нарушението по чл.5 ал.3 т.1 от ЗДв П /както е посочено/, а санкционната норма чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП : „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух:2. над 0,8 на хиляда до 1,2 на хиляда включително – за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.”

Касае е се за нарушение на императивните разпоредби на чл. 42, т. 3, т.4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 и т.6 от ЗАНН.

В обсъжданата насока следва да се посочи, че мястото на извършване на нарушението,на обстоятелствата при които е извършено и на законовите разпоредби, които са нарушени, са основни признаци от състава на твърдяното нарушение и са абсолютно необходими и задължителни реквизити, както на АУАН, така и на НП. Тези данни следва да са ясно и точно посочени,следва да се установяват от писмените и от гласните доказателства,чрез разпита на свидетели и не могат да бъдат предмет на предположение.

Разпоредбите на чл. 42 т.3 и т.4 и чл.57, ал. 1, т. 5 и т.6 от ЗАНН са императивни и тяхното спазване е не само абсолютно условие за формална изрядност и законосъобразност на наказателното постановление, но са и гаранция за правото на защита на административно-наказаното лице. Допуснатите от санкциониращия орган нарушения на посочените правни норми са съществени процесуални нарушения, които опорочават наказателното постановление като акт на административно-наказателния процес и засягат правото на защита на нарушителя, което право следва да бъде гарантирано във всички стадии на административно-наказателното производство.

За пълнота следва да се отбележи,че посочените в жалбата нарушения не са извършени.Не е вярно,че има разминаване в номера на СУМПС в АУАН и НП,нито пък рег. номер на автомобила и текстовете на ЗДвП са различни в двата акта.

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от  ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0938-000231 от 25.01.2019 година на  Началник Сектор към  О.М.П.   „ПЪТНА ПОЛИЦИЯ“  , с което на И.Х.Д. ***, на основание чл.174 ал.1 т.2 от ЗДвП е наложена Глоба в размер на  1000,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца за извършено нарушение по чл.5, ал.3 т.1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр. ****в 14 дневен срок от получаване на съобщението за постановяването му до страните.

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: