Решение по дело №39/2015 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 379
Дата: 16 юни 2016 г. (в сила от 11 април 2018 г.)
Съдия: Веселина Димитрова Джонева
Дело: 20151520100039
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 януари 2015 г.

Съдържание на акта

 

                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  №379

                          гр.Кюстендил  16.06.2016г.

                    В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, гражданска колегия, в открито съдебно заседание на седемнадесети май, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

при секретаря: Г.М.,

след като разгледа докладваното от съдия В.Джонева гр.д.№39 по описа за 2015г. на РС-Кюстендил и, за да се произнесе, взе предвид:

 

Делото е образувано по исковата молба на Р.С.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, против Общинско предприятие „Обреден дом“ – гр.Кюстендил, гр.Кюстендил ул.“Демокрация” №40, представлявано от директора К. Д..

Предявени са обективно кумулативно съединени искове, както следва:

1/ иск с правно основание чл.344 ал.1 т.1 от КТ за признаване уволнението на Д. за незаконно и отмяна на заповед №189/09.12.2014г. на Директора на ОП „Обреден дом”, с която на основание чл.188 т.3 във вр. с чл.330 ал.2 т.6 от КТ, й е било наложено дисциплинарно наказание уволнение”;

2/ иск с правно основание чл.344 ал.1 т.2 от КТ за възстановяване на ищцата на заеманата преди уволнението длъжност, а именно – „продавач-консултант” в Общинско предприятие „Обреден дом”-гр.Кюстендил;

3/ иск с правно основание чл.344 ал.1 т.3 във вр. с чл.225 ал.1 от КТ за осъждане на ответника да заплати на ищцата сумата от 368.58 лева (намалена по чл.214 ал.1 от ГПК) представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди – пропуснати ползи, в следствие на оставането й без работа, поради незаконното уволнение за времето от 09.12.2014г. до 19.01.2015г., ведно със законната лихва върху търсената сума, считано от датата на предявяване на иска – 16.01.2015г., до окончателното изплащане;

С исковата молба са предявени и други искове, по отношение на които производството по делото е прекратено, в хипотезата на чл.232 от ГПК, поради оттегляне на същите.

Ищцата основава исковете си на твърдения за незаконосъобразност на уволнението й, които мотивира със следното: издалото заповедта за налагане на дисциплинарно наказание лице няма правомощието да представлява работодателя по трудовото правоотношение; в заповедта за уволнение липсва изброяване и конкретизиране на извършени нарушения; в същата не е посочено какви задължения по длъжностната характеристика на служителката са били нарушени; липса на извършване на посочените в заповедта за уволнение дисциплинарни нарушения. Твърди се и наличие на предпоставки за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност, както и наличие на претърпени имуществени вреди в размер на 368.58 лева, в следствие на незаконното уволнение, поради оставането без работа за период от 1 месеца. Моли се уважаване на исковете и присъждане на сторените по делото съдебни и деловодни разноски.

Ответникът е подал писмен отговора на исковата молба в предвидения в чл.131 от ГПК срок. Изразява становище за неоснователност на предявените искове с твърдения за законност на уволнението, като извършено при наличие на предвидените за това материални предпоставки и при спазване на процесуалите правила.

Районен съд-Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и след като прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, при условията на чл.235 ал.2 от ГПК, намери за установено следното:

Страните по делото са се намирали в трудово правоотношение, възникнало през 2012г. със сключването на трудов договор №126 от 24.08.2012г., съгласно който ищцата е заела длъжността „продавач-консултант” в ОП „Обреден дом“-Кюстендил. Първоначално възникнало като срочно трудовото правоотношение се е трансформирало в такова за неопределено време. Мястото на работа на ищцата е било в Траурен парк „Невестинско шосе“. Според длъжностната характеристика за длъжността /връчена на Д. на 28.08.2012г./, задълженията на ищцата са включвали и такива, да приема парични суми от клиенти, да връща ресто и издава фискални бонове, а при поискване – фактури, за направените покупки, да приема стоки от доставчици, за което да оформя РКО, да пази поверената стока, като при липса или умишлена повреда възстановява стойността на стоката, за което отговаря солидарно с колежката си , да изпълнява функцията на материално отговорно лице, да отчита ежедневно своя оборот на касовия апарат и в касовата книга и т.н. На 27.08.2012г. Д. е подписала декларция, че е съгласна да носи солидарна отговорност с М. М. във връзка с изпълнение на служебните й задължения. 

През месец ноември 2014г. е извършен вътрешен одит на ОП “Обреден дом” гр.Кюстендил от ръководител Звено „Вътрешен одит” към Община Кюстендил –Н.И.. Одитът е обхващал периода от 20.08.2012г. до 05.11.2014г.

На 24.11.2014г. одиторът И. е връчил на Р.Д. констатация №1-1.1 от предварителен доклад за извършен вътрешен одит с цел „Извършване на пълна инвентаризация на наличните стоки в магазините на ОП „Обреден дом“ гр.Кюстендил“ през периода от 20.08.2012г. до 05.11.2014г., с възможност за даване на писмено становище по констатациите, изводите и препоръките в доклада в срок до 26.11.2014г., включително.

Най-общо, според констатациите и изводите в доклада, през одитирания период в нарушение на Закона за счетоводството, главният счетоводител на Предприятието – Р. И., е вземала счетоводни операции без документална обоснованост, в задължение и заверение по счетоводната партида на магазина за траурни стоки в стария траурен парк, както и материално-отговорните лица – М. М. и Р.Д. – продавач-консултанти в магазина за траурни стоки ТП1, в рамките на няколко месеца са причинили щети от липси на ОП „Обреден дом“ в размер на 10 181.21 лева.

На 27.11.2014г. в Община Кюстендил е входиран под №93-00-70 окончателния одитен доклад, от съдържанието на който става ясно, че ищцата е депозирала обяснения, които са възприети от одитора като непроменящи първоначалните констатации и изводи. В доклада са посочени конкретно установените пропуски и нарушения, дадени са препоръки. Същият е изготвен в три екземпляра – за Община Кюстендил, за ОП „Обреден дом“ и за Звено „Вътрешен одит“.

На 01.12.2014г. директорът на Общинското предприятие, е връчил на Д. искане за даване на обяснения по чл.193 от КТ във връзка с извършени нарушения на трудовата дисциплина, довели до липса на стоково-материални ценности в магазина за траурни стоки в „Стар траурен парк“ гр.Кюстендил, съгласно констатациите в одитен доклад за извършен вътрешен одит за периода от 20.08.2012г. до 05.11.2014г., депозиран в ОП „Обреден дом“ с вх.№123/27.11.2014г. На служителката е бил предоставен 3-дневен срок от връчването, в рамките на който да представи писмените си обяснения и да посочи доказателства за твърдените в тях факти.

На 03.12.2014г. в ОП „Обреден дом“ е входирано писменото обяснения на ищцата, в което същата сочи, че до месец март при всяка ревизия не е имало липси и констатираните такива за период от 6 месеца в размер на 10 000 лева, са необясими за нея. Д. е посочила, че не е злоупотребила и, че съвестта й е чиста. Заявила е, че не смята да е нарушила трудовата дисциплина.

На 09.12.2014г. директорът на ОП „Обреден дом“ – К. Д., е издала заповед с №189, с която на Д. е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ и трудовото правоотношение със същата е прекратено. Заповедта е връчена на служителката в деня на издаването й. В нея е посочено, че работодателят е установил системни нарушения на трудовата дисциплина, представляващи неизпълнение на възложената работа, в съответствие с изискванията на закона, трудовия договор, Правилника за вътрешния трудов ред и длъжностната характеристика, увреждане имуществото на работодателя и разпиляване на стоково-материални ценности и парични средства, както и злоупотреба с доверието на работодателя, извършени от Р.Д. на длъжност „продавач-консултант“ в ОП „Обреден дом“, в резултат на което е причинена вреда на предприятието под формата на липси от неотчетени стоки и парични средства в магазин за траурни стоки, намиращ се в Стар траурен парк в гр.Кюстендил, в размер общо на 10 184.21 лева за периода от 20.08.2012г. до 05.11.2014г., установени съгласно съставената равносметка при инвентаризацията на 03.11.2014г. , след презавеждане счетоводната партида на магазина за траурни стоки. В заповедта е отразено, че посочените нарушения, извършени от Д., са констатирани с одитен доклад за извършен вътрешен одит на ОП „Обреден дом“ за периода от 20.08.2012г. до 05.11.2014г., депозиран в ОП „Обреден дом“ с вх.№123/27.11.2014г. и същите представляват нарушения по събирането, съхраняването, разходването или отчитането на парични или материално ценности в магазина, отговорността за които носи Д., в качеството си на служител – „продавач-консултант“, извършващ отчетническа дейност, като е посочено, че същите са особено тежки.

Последен пълен отработен от ищцата месец е месец октомври 2014г., за който за отработени 23 работни дни, Д. е получила брутно трудово възнаграждение в размер на 368.58 лева.

След уволнението до датата 19.01.2015г., ищцата не е започвала работа по друго трудово правоотношение.

По делото са назначени първоначална и допълнителни съдебно-счетоводни експертизи и съответно – приети са заключенията по тях, изготвени от вещото лице А.Т.. Според експерта: констатациите и изводите в одитния доклад са правилно и точно описани; през одитирания период счетоводството в предприятието не се е водило правилно (пропуските са посочени конкретно от вещото лице); в складовите разписки, съставяни за получаваните в магазина цветя, в графа „Получател“ е сочено само ОП, без конкретизиране на магазина, в който стоката постъпва и в никоя от съставените складови разписки в периода в графа „Счетоводител“не е поставян подпис на такъв, каквото е било изискването, според вътрешните правила в предприятието; с изключение на две фактури, във всички останали, като МОЛ е посочвана К. Д.; стоково-парични отчети през ревизирания период не са изготвяни, но това не е пречка за установяване на липси; налице са липси при събиране, съхранение, разходване и отчитане на парични и материални ценности в магазина за траурни стоки с стар траурен парк в гр.Кюстендил в размер на 10 184.21 лева, а без корекциите по неправилни счетоводни записвания, които възлизат на 2 384.45 лева – 7 799.76 лева; липсите в магазина са нараствали постепенно до горната сума, като към 31.03.2014г. липсата е била в размер на 146.18 лева, към 01.09.2014г. – в размер на 6 397.56 лева, към 01.10.2014г. – 6 956.55 лева; пред одитирания период материално-отговорни лица в обекта са били М. М. и Р.Д.; нарастването на липсите се дължи на увеличаване размера на заскладената стока и намаляване отчитането на парични средства.

Гореизложеното се установява на база приетите, като доказателства по делото документи в заверени преписи и заключения на вещото лице А.Т..

Описаната фактическа обстановка налага следните правни изводи:

1. Искът за признаване на уволнението за незаконно и отмяната му е основателен и следва да се уважи. Съображения:

Предявен е иск с правно основание по чл.344 ал.1 т.1 от КТ за признаване уволнението на Д. за незаконно и отмяната му. Тежестта да установи законността на уволнението е възложена на ответника. Правният спор се развива в рамките на наведените от страните доводи при извършване на служебна проверка от съда относно спазването на императивните разпоредби на чл.193, чл.194, чл.195 ал.1 и чл.189 от КТ.

Ищцовата страна твърди, че заповедта, прекратяваща трудовото правоотношение с ответника, е незаконосъобразна, поради: липса на представителна власт на подписалото заповедта за уволнение лице; в заповедта за уволнение липсва изброяване и конкретизиране на извършени нарушения; в същата не е посочено какви задължения по длъжностната характеристика на служителката са били нарушени; липса на извършване на посочените в заповедта за уволнение дисциплинарни нарушения.

Предвид наведените от ищцата оплаквания, на първо място следва да се прецени дали дисциплинарната санкция е била наложена от работодателя в материалното трудово правоотношение. Според чл.192 ал.1 от КТ, дисциплинарните наказания се налагат от работодателя или от оправомощено от него лице или от друг орган, оправомощен със закон. Съдът счита, че в конкретния случай, процесната заповед е издадена именно от работодателя на ищцата, чрез представителя му по закон, какъвто е директорът на Общинското предприятие. Според §1 т.1 от ДР на КТ, „работодател е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа и работа от разстояние и за изпращане за изпълнение на работа в предприятие ползвател. В този смисъл, за да има качеството на работодател и страна по трудово правоотношение, образуванието не е задължително да бъде юридическо лице /каквото ОП определено не е/. Директорът на Общинското предприятие има правото да сключва, изменя и прекратява трудовите договори с работниците и служителите на предприятието /чл.29 от Наредба за реда за създаването, дейността, преобразуването и закриването на общинските предприятия, приета с решение №74/27.03.2008г. на Общински съвет-Кюстендил/.

Съдът намира, че ответникът не е съобразил заповедта си с разпоредбата на чл.195 от КТ. Съгласно тази правна норма дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителя, нарушението и кога е извършено, наказанието и законния текст, въз основа на който се налага. Да се опише нарушението означава да се изложат съществените признаци на деянието от обективна и субективна страна, да се посочат конкретните факти – точно и ясно, и  датата на извършване на съответните действия или бездействия /възможно е и като период от време/. Фактите следва да се изложат в пълнота, нарушението – да бъде описано конкретно. Законовото изискване има за цел, освен друго - и гарантиране правото на защита на работника или служителя.

В съдебната практика се приема, че липсата само на един от посочените в чл.195 ал.1 от КТ реквизити е достатъчна, за да се направи извод за незаконосъобразност на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, тъй като нормата е императивна– в т.см. е решение №260 от 22.07.2011г. по гр.д.№793/2010г. на ВКС, IV г.о., постановено по чл.290 от ГПК. Прието е, че изискването за мотивиране е продиктувано от принципа за равнопоставеност на страните по едно гражданско правоотношение, каквото е и трудовото. Липсата на мотиви изцяло или частично, според практиката на ВКС, поставя работника или служителя в положение на изненада, тъй като той трябва да получи пълна информация за обстоятелствата, на които се основава дисциплинарното наказание, за да може да ги прецени, както и да ги обори при евентуалното им оспорване пред съда. Счита се, че липсата на изискуемите се от закона реквизити в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е толкова съществено, че то не може да бъде санирано в хода на съдебния спор, тъй като се касае до задължително спазване на предвидена в закона форма, че липсата на мотиви в заповедта за дисциплинарно наказание прави невъзможен и съдебния контрол при оспорване на наказанието. В този смисъл са и решение №393 от 07.10.2011г. на ВКС по гр.д.№1670/2010г., IV г. о., ГК и решение №201 от 17.03.2010г. на ВКС по гр.д.№38/2009г., IV г.о., ГК.

Конкретната заповед за уволнение съдържа основно квалификации и фактически и правни изводи, които не се основават на посочване на конкретни факти. Работодателят обобщава, че ищцата е извършила системни нарушения, че е увредила имуществото на работодателя и е разпилявала стоково-материални ценности, причинила е вреда в размер на 10 184.21 лева, но тези изводи не са мотивирани с ясни фактически твърдения, срещу които да може да се противопоставят конкретни възражения.

Последователно в съдебната си практика ВКС допуска възможността мотивите на работодателя да са изложени в друг писмен документ, към който заповедта за налагане на дисциплинарно наказание препраща – решение №642/12.10.2010г. по гр.д.№1208/2009г., IV ГО на ВКС, решение №379/24.06.2010г. по гр.д.№410/2009г. на IV ГО на ВКС, решение №278/19.05.2011г. по гр.д.№1276/2010г. на IV ГО на ВКС и решение №49/08.02.2011г. по гр.д.№842/2010г. на IV ГО на ВКС. Същественото е този документ също да е станал достояние на работника или служителя.

В решение №849 от 12.01.2011г. на ВКС по гр.д.№40/2010г., IV г.о., ГК, е прието, че ако заповедта за уволнение препраща към друг документ, той следва да бъде връчен на уволнения работник най-късно заедно със самата заповед.

В настоящия казус може да се счете, че заповедта от 09.12.2014г., макар и неиндивидуализираща нарушението в достатъчна степен, съдържа препращане към друг документ, доколкото в същата се сочи, че нарушенията, извършени от Р.Д. са констатирани в одитен доклад с вх.№123/27.11.2014г. Липсват доказателства този доклад, който е окончателният такъв, да е бил връчен на служителката въобще и в частност – най-късно със заповедта за уволнение. Впрочем, дори не се твърди подобно обстоятелство. Фактът, че одиторът е връчил на ищцата част от предварителния одитен доклад за становище преди изготвяне на окончателния такъв, не може да бъде окачествен като изпълнение на задължението на работодателя, тъй като е недопустимо едва в съдебното производство по оспорване на законността на уволнението, служителката да разбира дали констатациите и изводите в окончателния доклад са идентични с тези в предварителния или не. Недопустимо е също така, едва в съдебното производство да се узнават конкретните факти, съставляващи елемент от приписваните на ищцата нарушения, послужили като основание ответника да наложи дисциплинарната санкция.   

Чл.195 от КТ е императивна разпоредба, за спазването й съдът следи служебно именно, защото спорът не би могъл да се разгледа по същество ако не е ясен и точно определен предметът на съдебния контрол.  По тази причина неспазването на нормата всякога е основание за незаконност на уволнението.

Само на това основание уволнението се явява незаконосъобразно и заповедта, в която е обективирано, подлежи на отмяна, без да е необходимо навлизането в анализ по същество.

2. Искът за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност е основателен, по следните съображения:

Искът е израз на субективното преобразуващо право на уволнения работник или служител да заеме отново длъжността, от която е бил незаконно уволнен. Доколкото с настоящото решение съдът ще признае за незаконно уволнението на ищцата, основателна се явява и претенцията за възстановяването й на работа. Съдът държи сметка и за обстоятелството, че съществувалата между страните трудовоправна връзка е за неопределено време.

3. Искът по чл.344 а.1 т.3 във вр. с чл.225 ал.1 от КТ е основателен. Съображения:

Предпоставките за уважаването на този иск са следните: 1) уволнението на съответния работник или служител да бъде признато за незаконно; 2) работникът или служителят да е претърпял вреди, имащи имуществен харатектер; 3) претърпените вреди да са следствие от незаконното уволнение. Тези предпоставки следва да са изпълнени кумулативно.

С настоящото решение съдът ще признае уволнението на Д. за незаконно.

Установи се, че за времето от 09.12.2014г. до 19.01.2015г. ищцата е останала без работа. По този начин, същата е била лишена от възможността срещу престиран от нея труд, да получава трудово възнаграждение за горния период след датата на уволнението, а вредите, имащи имуществен характер, представляват пропуснати ползи. Същите са следствие именно от незаконното уволнение, извършено от работодателя.

Разпоредбата на чл.225 ал.1 от КТ съразмерява претърпените вреди с брутното трудово възнаграждение, което ищцата би получила при ответника за времето, през което е останала без работа, но за не повече от 6 месеца. По категоричен начин в производството се установи, че ищцата е останала без работа в продължение на повече от 1 месец, поради което следва да бъде обезщетена за него.

За база при изчисляване размера на обезщетението следва да послужи брутното трудово възнаграждение, което ищцата е получила за последния пълен отработен месец /чл.228 ал.1 от КТ/. Установи се, че това е месец октомври 2014г., за който полученото БТВ за 23 работни дни  възлиза на 368.58 лева. 

За периода, през който Д. е останала без работа й се следва обезщетение в размер на 368.58 лева. Претенцията е за същата сума и следва да се уважи изцяло. На ищцата се дължи и законната лихва върху сумата от датата на подаване на исковата молба до окончателното й изплащане.

Ищцата, на основание чл.359 от КТ, е освободена от такси и разноски. Същата не удостоверява да е сторила разноски, в това число и за адвокстако възнаграждение.

Ответникът дължи на общо основание заплащане по сметката на съда на държавна такса за уважените искове по чл.344 ал.1 т.1 и т.2 от КТ, а именно: по 50.00 лева за всеки от неоценяемите искове (съгласно чл.3 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК) и 50.00 лева за оценяемия иск по чл.225 ал.1 от КТ (съгласно чл.1 от същата Тарифа), или общо 150.00 лева.

От бюджета на съда са сторени разноски за вещото лице А.Т. в общ размер на 440.66 лева, които на основание чл.78 ал.6 от ГПК, следва да се възложат в тежест на ответника. Последният не трябва да заплаща направените от съда разноски за вещо лице-графолог, тъй като същите са сторени по повод оспорване от ищцовата страна на автентичността на документи, което оспорване не е проведено успешно.

Воден от изложеното, съдът

            Р   Е   Ш   И:

 

П Р И З Н А В А за незаконно уволнението на Р.С.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, и         О Т М Е Н Я, като незаконосъобразна, заповед 189/09.12.2014г. на Директора на Общинско предприятие “Обреден дом” -гр.Кюстендил, с която на основание чл.330 ал.2 т.6 във вр. с чл.188 т.3 от КТ й е било наложено дисциплинарно наказание “уволнение”.

 

В Ъ З С Т А Н О В Я В А Р.С.Д. с ЕГН **********, на заеманата преди уволнението длъжност „продавач-консултант” в Общинско предприятие „Обреден дом”-гр.Кюстендил;

 

О С Ъ Ж Д А Общинско предприятие Обреден дом” -гр.Кюстендил, с адрес: гр.Кюстендил ул.“Демокрация” №40, да заплати на Р.С.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от 368.58 лева (триста шестдесет и осем лева и петдесет и осем стотинки), представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди – пропуснати ползи, в следствие на оставането й без работа, поради незаконното уволнение за времето от 09.12.2014г. до 19.01.2015г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на предявяване на иска – 16.01.2015г., до окончателното изплащане.

 

О С Ъ Ж Д А Общинско предприятие Обреден дом” -гр.Кюстендил, с адрес: гр.Кюстендил ул.“Демокрация” №40 да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Кюстендилски районен съд, следните суми: 150.00 лева  (сто и петдесет лева) – дължими държавни такси и 440.66 лева (четиристотин и четиридесет лева и шестдесет и шест стотинки) – сторени разноски за вещи лица.

 

След влизане в сила на настоящото решение, до ищцата да се изпрати съобщение по чл.345 от КТ , че в 2-седмичен срок от датата на получаване на същото може да се яви при работодателя, за да заеме длъжността, на която е възстановена.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Кюстендилски окръжен съд в 2-седмичен срок от датата на връчването му.

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: