Решение по дело №63/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 май 2021 г. (в сила от 31 май 2021 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20217190700063
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 77                                             31.05.2021 г.                                    Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на осемнадесети  май две хиляди двадесет и първа година, в  състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

          ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора Ива Рангелова разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 63 по описа за 2021 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХII от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл. 63, ал. 1 изречение 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по жалба на  ОД на МВР Разград, срещу Решение № 33 от 04.02.2021 год.,  постановено  по АНД № 20203330200757 по описа за 2020 год. на Районен съд Разград. С него е отменено НП 1873-09-31/2019 от 28.02.2019 год. на началника на РУ на МВР – Разград, с което на П. Н. В. от гр. Р. е наложена глоба от 200 лв. на основание чл. 37 от Закона за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 за нарушение на чл. 28, ал. 1 от същия закон. В жалбата се твърди, че обжалваното  въззивно решение е постановено в нарушение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, тъй като в случая не е налице маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28а от ЗАНН, както е приел районният съд. Излагат се подробни доводи в подкрепа на твърдението.

От съда се иска да отмени въззивното решение и да потвърди наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – П. Н. В., в писмено становище и в съдебно заседание оспорва жалбата като неоснователна.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като  подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок и насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си, Разградският районен съд е приел от фактическа страна, че обжалваното НП е издадено въз основа на АУАН с бл.№585136/04.02.2019г. съставен от полицейски инспектор при РУМВР на жалбоподателя. В акта и НП се сочи, че на 10.01.2019 г. около 18.30 часа в гр. Р., ж.к. „****”, бл. **, вх. „**”, ап. ** П. Н. В. извършил обаждане от мобилен номер **********, използвайки не по предназначение ЕЕН 112, като подал сигнал без да има необходимост от спешна помощ, поради възникнали различни видове рискове за живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите. Сигналът бил за неправилно паркирано превозно средство с рег. № ******** пред гаражи в гр. Разград, ж.к. „Орел”, бл. 1/бл.2.  Деянието е квалифицирано като нарушение на  чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112.  Разпитаният по делото полицейски служител заявил, че жалбоподателят подал сигнал за нарушение по ЗДвП, а за такъв сигнал можел да се обади на телефона на районното управление, но не следвало да се обажда на тел. 112. Самият В. в обяснение пред съда не оспорил отразеното в НП – обяснил, че действително се обадил с такъв сигнал, но като причини за това посочил невъзможност да прибере автомобила си в гаража, поради препречване от друг автомобил.  Наложило се с помощта на други лица да избутат паркиралия неправилно автомобил, след като вече жалбоподателят се обадил на тел.112. Районният съд приел за достоверни твърденията на жалбоподателя и не ги поставя под съмнение, но счел, че те не оборват отразеното в акта и НП и от фактическа страна съдът приема, че обстоятелствата по акта и НП са доказани по несъмнен начин.

При така приетите факти районният съд приел от правна страна,  че  наказателното постановление е незаконосъобразно. Счел, че действително в случая не е имало необходимост от спешна помощ поради риск за живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите, при каквито случаи следва да се използва тел.112. Въззивният съд приел изводите на АНО, изложени в НП, че жалбоподателят съзнателно целял неправомерно ангажиране на службите за спешно реагиране, за явно необосновани. Според съда жалбоподателят е търсил съдействие с оглед ситуация, която той е счел за неправомерна. Смятал е явно, че упражнява свое право като гражданин ако ще и да не е спазил установения ред за това. В случая нямало недобросъвестно поведение. Районният съд посочил, че на гражданите масово е известен тел.112 като средство за подаване на сигнали за неправомерни ситуации, тъй като друг номер не е известен. В този смисъл счел, че едва ли жалбоподателят, който е търсил съдействие е осъзнавал, че прави нещо нередно. Съдът приел, че съставът на визираното нарушение е осъществен /формално/, но че разглежданото деяние фактически се явява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН – налице е изключително ниска степен на  обществена опасност, не е ангажирана неправомерна проверка на службите за спешно реагиране, защото подадената информация сама по себе си не е обуславяла такава проверка /чл.12 от Закона/, няма данни за настъпили реални вредни последици, няма недобросъвестно поведение. На това основание отменил обжалваното НП.

Разградският административен съд намира въззивното решение за валидно, допустимо и съответно на материалния закон.  

Съгласно чл. 28, ал. 1 от ЗНССПЕЕН 112 "Забранява се ползването на ЕЕН 112 не по предназначение, автоматичното му избиране от електронни устройства и пускане на предварително записани съобщения, както и за предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ". При нарушаване на тези забрани, гражданите носят административнонаказателна отговорност по вид и в размери, определени в закона. В нормата на чл. 37 от същия закон, е предвидено, че който ползва не по предназначение ЕЕН 112, се наказва с глоба от 200 до 1000 лева.

Между страните няма спор по фактите. Наказаното лице признава, че се е обадил на ЕЕН 112 на посочената в НП дата и час. Също така е обяснил мотивите и основанията, поради които се е обадил и няма съмнение, че в случая не е налице необходимост от спешна помощ по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗНССПЕЕН 112. Безспорно с деянието си наказаният П.В. е осъществил от обективна и субективна  страна състава на нарушението, за което е наказан.„

Несъмнено обаче с оглед обстоятелствата, при които е извършено деянието, мотивите и причините за неговото извършване, както и обществената опасност на дееца, сочат на една много по-ниска степен на обществена опасност на конкретното деяние в сравнение с  обичайния начин на извършване на другите нарушение от този вид.   Районният съд е изложил подробни мотиви в тази насока, които се споделят от касационния състав.

По същество наказаното лице е искало съдействие от органите на МВР по отношение на допуснато според него нарушение на Закона за движение по пътищата от друго лице. Това се потвърждава и от обстоятелството, че обаждането на В. е препратено на службата за пътен контрол при МВР – Разград  с оглед на информацията, която той е подал по телефона, съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗНССПЕЕН 112 и не се е стигнало до ангажиране на специализираните звена за спешно реагиране на ОДМВР Разград.  Следва да се има предвид и обстоятелството, че МВР не е популяризирало в достатъчна степен начините и реда, по които гражданите могат да съобщават за  допуснати административни и други нарушения, които не налагат нужда от спешна помощ по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗНССПЕЕН 112, но които изискват незабавно предприемане на мерки за тяхното пресичане и предотвратяване с оглед  охраната на обществения ред и законосъобразното движение по пътищата.

 По изложените мотиви настоящият състав счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 33 от 04.02.2021 год.,  постановено по АНД № 20203330200757 по описа за 2020 год. на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:1./п/                                                                                                                                  2./п/