Решение по дело №1127/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 912
Дата: 12 декември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20197150701127
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 912 / 12.12.2019г.

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, в открито заседание на тринадесети ноември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                       Председател:  Мариана Шотева

                                                                        Членове:     1.  Васко Нанев

                                                                                           2.  Г. Видев

                                                           

при секретаря Д.Г. и с участието на прокурора С. Я., разгледа докладваното от съдия Видев касационно административно-наказателно дело № 1127, по описа на съда за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 70 и сл. от ЗАНН.

Делото е образувано по Предложение от прокурор при Районна прокуратура – Панагюрище за възобновяване на административнонаказателно производство по издадено и влязло в сила  на 30.07.2019 г. наказателно постановление № 2019-310-01-9 / 13.06.2019 г. на началника на РУ на МВР – Панагюрище, с което на Г.А.М. за нарушение на чл. 264, ал. 1 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 500 лв.

Наказателното постановление не обжалвано и е влязло в сила на 30.07.2019 г.

В предложението се излага твърдението, че Г.А.М. е извършил престъпление по чл. 270, ал. 1 от НК, като противозаконно е пречил на орган на властта – служители в РУП – Панагюрище, като е осуетил извършването на проверка на самоличността му, чрез съпротива, изразяваща се в дърпане, бутане и блъскане на полицейските служители.

Тъй като процесното наказателно постановление е влязло в сила, то прокурорът счита, че са налице предпоставките за възобновяване, предвидени в чл. 70, б. „д“ от ЗАНН, тъй като деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление. Съображенията от предложението се поддържат и в проведеното съдебно заседание от прокурора.

Ответникът – Сектор в РУ – Панагюрище при ОД на МВР – Пазарджик – не изпраща представител в проведеното съдебно заседание и не взема становище по повдигнатия правен спор.

Ответникът – Г.А.М. – лично и чрез процесуалния си представител в проведеното съдебно заседание намира предложението за основателно. Счита, че следва да се прекрати административнонаказателното производство и да се образува наказателно такова.

Предложението за възобновяване е допустимо – направено е от компетентен орган, съгласно разпоредбата на  чл. 70, б. „д“ от ЗАНН.

Разгледано по същество предложението е основателно.

С процесното наказателно постановление Г.А.М. е наказан за това, че съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задълженията си по служба, като отказва да представи документ за самоличност, отправя заплахи за уволнение, обижда, ругае, бута и се държи непристойно.

Образуваното досъдебно производство срещу Г.А.М. е за престъпление, изразяващо се в противозаконно пречене на орган на власт – престъпление по чл. 270, ал. 1 от НК

Видно от така описания по-горе състав на административното нарушение, за което е наказан ответникът М. и на престъпление, за които е водено наказателното производство е, че по същите е налице припокриване, т.е. деянието за което е наказан същия, ако бъде доказано, съставлява извършено престъпление от общ характер. Затова, издаденото наказателно постановление подлежи на възобновяване, предвид забраната за ангажиране на административна и наказателна отговорност за едно и също деяние.

В този смисъл е Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 год. на ВКС по т. д. № 3/2015 год. ОСНК, по т.1.2.2, а именно, че последиците от повторното наказателно преследване на едно и също лице, за същото деяние, за което спрямо него е проведено и приключило с влязъл в сила акт административнонаказателно производство с наказателен характер по смисъла на Конвенцията /ЕКПЧ/, следва да се преодолеят, в конкретния случай, чрез възобновяване на окончателно приключилото административнонаказателно производство с наказателен характер по смисъла на чл. 4 от Протокол №7 към ЕКПЧ /ратифициран със закон на 12.10.2000 г., в сила за Република България от 01.02.2001 г. /при наличие на предпоставките на чл. 70, ал.1, буква "д" от ЗАНН, отмяна на постановените по него актове и прекратяването му.

Следователно възобновяването на административнонаказателното производство и отмяната на наказателното постановление, ще осигури възможността за реализиране на наказателна отговорност по отношение на ответника М., в което наказателно производство той ще разполага с всички процесуални способи за своята защита.

С оглед гореизложеното Административен съд, гр. Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

Възобновява административнонаказателно производство по влязло в сила Наказателно постановление № 2019-310-01-9 / 13.06.2019 г., издадено от началника на РУ на МВР – Панагюрище против Г.А.М..

Отменя Наказателно постановление № 2019-310-01-9 / 13.06.2019 г. на началника на РУ на МВР – Панагюрище, с което на Г.А.М. за нарушение на чл. 264, ал. 1 от ЗМВР е наложена глоба в размер на 500 лв.

Решението е окончателно.

 

 

 

 Председател: /П/

 

 Членове:     1./П/

 

                      2. /П/