Решение по дело №2818/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2643
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Калин Стефанов Кунчев
Дело: 20182120102818
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 2643

 

гр. Бургас, 22.10.2019 год.

 

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – XL гр. състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и деветнадесета година, с

                                                                                                    Председател: Калин Кунчев

 

при секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 2818 по описа на съда за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Искове по чл.55, ал.1 и чл.86, ал.1 от ЗЗД, предявени от М.Д. Н,  против “Хоспис Миладиноски“ ЕООД.

Ищцата твърди, че на 02.08.2017г. е сключила с ответника договор за настаняване на баща й Д. Н. К. в Центъра за рехабилитация на дружеството, находящ се в гр.Ч, както и че е заплатила месечна такса от 1 485 лв. по него. Сочи и че на 14.08.2017г. пациентът е починал. Предвид това и с оглед клаузите на договора, счи-та, че дължимото от нея възнаграждение за предоставената услуга – палиативни грижи, е в размер на 660 лв. /12 дни х 55 лв./, а останалата, платена от нея сума – 865 лв., след-ва да й бъде върната от ответника – като получена на отпаднало основание. Претендира законната лихва и направените по делото разноски.

Ответникът оспорва иска по основание и размер. Счита, че процесният договор не е породил правно действие, тъй като не е подписан от пациента. Евентуално, че ищцата не е страна по него. Сочи, че уговореното възнаграждение е за пакетна услуга, а съглас-но клаузите на договора в случая се дължи такова – по ценоразпис, съответно – сумата, която следва да бъде възстановена на Н., като на наследник по закон на Колев, е в размер на 1/3 от 110 лв. Иска от Съда да отхвърли претенцията.

Съдът – като прецени поотделно и в съвкупност събраните по делото доказател-ства, намира за установено следното:

По делото е представен договор от 02.08.2017г., по силата на който Д. Н. К. – баща на ищцата, е бил настанен в болнично заведение, стопанисвано от от-ветното дружество. Посочено е в него, че се касае за пациент, числящ се към 4-та група: абсолютно неподвижни, в много тежко състояние, с декубитални рани, залежали, в ко-матозно състояние или абсолютно неориентирани, неконтактни терминално болни или онкологично болни в напреднал стадий, абсолютно зависими от грижите на персонала, съгласно приложения на л.12 ценоразпис – при цена 55 лв. на ден; подробно са описани всички медицински и социални услуги, които изпълнителят се задължава да предоста-вя; уговорен е размерът на възнаграждението, което следва да заплаща възложителят – 1 485 лв. на месец, а в чл.1 е предвидено, че при настъпили непреодолими последствия за лицето или желание за напускане, преди изтичане на договорения срок, но в рамките на 15 дни от постъпването му, сумата, посочена като месечна такса, се променя и важат условията за калкулиране на база пролежани дни, съгласно ценоразпис.

Спорни по делото са въпросите за действителността на договора, както и за това кои са страните по него.

Тук следва да се посочи, че в случая се касае за неформален и ненаименован дого-вор за предоставяне на медицински услуги. И макар в титулната му част да е посочено, че се сключва между Кв, като пациент, и ответното дружество – като изпълнител, с оглед изключително тежкото здравославно състояние на бащата на ищцата, това реално е нямало как да се случи. Затова, видно от екземпляра, представен от “Хоспис Милади-носки“ ЕООД, условията са били уговорени с Н. и договорът е бил подписан от нея, съответно и тя – чрез кредитната карта на съпруга си, е платила уговореното възна-граждение, т. е. същият е действителен и именно ищцата се явява надлежна страна, въз-ложител по него.

След 12 дни – на 14.08.2017г., К, е починал. Или безспорно, касае се настъпва-нето на цитираната по-горе хипотеза по чл.1 от договора. В тази връзка, страните по де-лото не спорят относно обема и качеството на предоставените от изпълнителя медицин-ски и социални услуги, а само за начина, по който следва да се изчисли предвидената за възстановяване /връщане/ сума, т. е. при отпаднало основание за ответника да задържа разликата – с оглед прекратяването на облигационното правоотношение със смъртта на пациента, на основание чл.55, ал.1, пр.3, вр. с чл.89 от ЗЗД – при двустранните догово-ри, ако задължението на едната страна се погаси поради невъзможност за изпълнение, договорът се разваля по право, и чл.88, ал.1 от ЗЗД – развалянето при договорите за продължително или периодично изпълнение няма обратно действие.

Както беше посочено, страните са уговорили месечно възнаграждение от 1 485 лв. за полагането на палиативните грижи за пациента, което действително се явява пакетна цена – с оглед и на твърденията в отговора на ответника, тъй като в цитирания по-горе ценоразпис е предвидена такава от по 55 лв. на ден или общо 1 650 лв. за 30 дни.

Следователно, дължимата по договора сума от възложителя следва да се изчисли по ”условията за калкулиране на база пролежани дни, съгласно ценоразпис”, а разлика-та следва да му се възстанови от изпълнителя.

Съществуващият към моментите на сключването, действието и прекратяването на договора ценоразпис на дружеството предвижда, че възнаграждението за пролежан лег-лоден за пациент от 4-та група е по 55 лв., т. е. в случая общо 660 лв. за 12 дни. При не-гова доказателствена тежест ответникът не е ангажирал надлежни доказателства за дъл-жимостта и на други суми от страна на ищцата във връзка с предоставените по отноше-ние на баща й медицински и социални услуги, включително и досежно основанието за това. Представеният по делото втори ценоразпис – на л.41 и л.42, не е относим към про-цесния период – от 02. до 14.08.2017г., тъй като е утвърден от управителя на хосписа, считано от 26.10.2017г.

Или в крайна сметка следва да се приеме, че подлежащата на възстановяване сума по договора за настаняване от 02.08.2017г. е в размер на разликата от внесената от ищ-цата такса – 1 485 лв., и дължимата след преизчисляването на база пролежаните от па-циента дни, съгласно ценоразписа, такава – 660 лв., а именно – 825 лв.

По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че претенцията на Н. в горния размер е основателна и следва да бъде уважена, като за разликата над тази сума – до 865 лв., искът следва да се отхвърли, като неоснователен.

Върху главницата се дължи и законната лихва – от датата на подаване на исковата молба в съда – 20.04.2018г., до окончателното й изплащане.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата и направените по делото разноски – 47.69 лв. ДТ и 1 144.51 лв. платено адвокатско възнаграждение, съразмерно с уважената част от иска.

Ето защо, Съдът

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА “Хоспис Миладиноски“ ЕООД, ЕИК: *********, седалище и адрес на управление: гр.Б, ул.”” № , ет., ап., да върне на М.Д. Н, с ЕГН: **********,***, Сг, Ш, сумата 825 лв., получена на отпаднало основание – по Договор за настаняване от 02.08.2017г., дейст-вието на който е било прекратено на 14.08.2017г., съобразно чл.89 от ЗЗД, ведно със за-конната лихва върху нея, считано от 20.04.2018г. до окончателното плащане, както и да й заплати направените по делото разноски – общо 1 192.20 лв., като за разликата до пълния предявен размер – от 865 лв., ОТХВЪРЛЯ претенцията, като неоснователна.

 

Решението подлежи на обжалване пред ОС Бургас в двуседмичен срок от връчва-нето му на страните.

 

                                                                                            Съдия: /п/ Калин Кунчев

                                                                                           Вярно с оригинала: З.М.