Решение по дело №4277/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1315
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 16 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Росенов Гетов
Дело: 20195330204277
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                            Р Е Ш Е Н И Е

 

N  1315                                              12.07. 2019г.                 град ПЛОВДИВ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                         ХХІ наказателен състав

На дванадесети юли                           две хиляди и деветнадесета  година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ГЕТОВ

                       

СЕКРЕТАР: ЙОРДАНКА ТУДЖАРОВА

като  разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 4277  по описа на 2019  година

 

Р  Е  Ш  И:

 

НАЛАГА на основание чл.1 ал.1 т. 2 от УБДХ на нарушителя Х.Н.Е. – роден на ***г. в гр. Пловдив, живущ ***,  б. , български гражданин, средно образование, неженен, работещ,  с ЕГН: **********, неосъждан административно наказание ГЛОБА в размер на 200 (двеста) лева за това, че на 12.07.2019г. около 01,20 часа, в гр. Пловдив, по ул.“Македония“ е извършил непристойна проява изразена в оскърбително отношение и държане към органите на властта – показвал ** ** на АП № *** и АП № *** на Първо РУ при ОД на МВР гр. Пловдив, в състав ** Я.В.Г. , Р.  Н. С.  , Д.А.А., Р.С.М. и в употреба на неприлични изрази: „Какви сте вие бе **, вместо да правите пари, се занимавате с нас! Искате ли да ви изстинат местата, сега ще се обадя на вашият шеф, ** **!“,  с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради  своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от НК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 24- часов срок от постановяването му пред Пловдивски окръжен съд.

 

                                    

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!Й.Т.

Съдържание на мотивите

Мотиви към Решение по АНД № 4277 по описа за 2019 г. на Районен съд – Пловдив, XXI наказателен състав.

 

Производство по реда на чл. 4 и сл. от Указа за борба с дребното хулиганство.

Образувано е по Акт № 17 от 12.07.2019 г. за констатиране на проява на дребно хулиганство, съставен от И.Н.С. – ** **  в участък Първенец при 01 РУ при ОД на МВР – Пловдив, против лицето Х.  Н.Е., ЕГН: **********.

В съдебно заседание нарушителят Е. се явява лично, заявява, че ще се защитава сам и не желае адвокатска защита. Дава обяснения, в които заявява, че не оспорва описаната в акта за констатиране на проява на дребно хулиганство фактическа обстановка, посочва, че е бил употребил алкохол и не си спомня всичко случило се през нощта. В хода на съдебните прения заявява, че се извинява и съжалява за стореното, а с последната си дума моли наложеното му наказание да бъде глоба.

Районна прокуратура – Пловдив, редовно уведомена, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

Х.Н.Е. е роден на *** г. в гр. П., б. , български гражданин, живущ ***, със средно образование, неженен, безработен, неосъждан, с ЕГН: **********.

На 12.07.2019 г. около 01:00 часа в гр. Пловдив било изградено УП на ул. „Македония“ № * срещу магазин Билла от автопатрул № *** и автопатрул № *** при Първо РУ при ОД на МВР – Пловдив в състав ** Я.В.Г. , .. Р.  Н. С.  , **  Д.А.А. и ** Р.С.М.. Около 01:20 часа по ул. „Македония“ в посока Товарна гара минал лек автомобил марка „Шкода“, модел „Октавия“ сив на цвят с рег. № ****, в който на предната дясна седалка стоял нарушителят Х.  Н.Е.. Той пушил цигара, която изхвърлил през прозореца на автомобила, като при разминаването си с полицейските служители от АП № *** и АП № *** им показал ** **. Тогава автомобилът, в който пътувал нарушителят Е., бил спрян за проверка на кръстовището на ул. „Авксентий Велешки“ с ул. „Иван Вазов“. След като полицейските служители се легитимирали, Е. им казал: „Какви сте вие бе ***, вместо да правите пари, се занимавате с нас! Искате ли да ви изстинат местата, сега ще се обадя на вашия шеф, ** **!“. П. Г., С.  , А.и М. останали възмутени от поведението на нарушителя Е..

Така описаната фактическа обстановка се установява от докладна записка от Р.М.и Д. А. от 12.07.2019 г.; докладна записка от Р.  С.   и Я.Г. от 12.07.2019 г.; от докладна записка с рег. № 432р-12181/12.07.2019 г. от заповед за задържане на лице с рег. № 217/12.07.2019 г. Така събраните доказателствени материали са вътрешно непротиворечиви и взаимно кореспондиращи си. В тях са обективирани непосредствените възприятия като очевидци на полицейските служители от автопатрул *** и автопатрул ***. От доказателствата по делото се установяват датата и мястото на извършване на деянието, неговото авторство от страна на нарушителя Х.  Е., както и конкретното поведение на последния от фактическа страна, което съставлява и изпълнителното деяние на процесната проява на дребно хулиганство.

Съдът не дава вяра на показанията на В. Т. Н. и С. А. Н., тъй като намира същите за категорично оборени по делото от останалите събрани доказателствени материали. Не се установява и двамата свидетели – родители на нарушителя, да са имали пряка видимост към отправения от сина им жест, който е подал ръката си извън пътуващи автомобил.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, че от правна страна с действията си Х.  Н.Е. е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл. 1, ал. 2 от УБДХ. От обективна страна на 12.07.2019 г. около 01:20 часа в гр. Пловдив, по ул. „Македония“ е извършил непристойна проява, изразена в оскърбително отношение и държане към органите на властта – показал е *** на АП № *** и АП № *** при Първо РУ при ОД на МВР – Пловдив, в състав полицаите Я.В.Г. , Р.  Н. С.  , Д.А.А. и Р.С.М., и в употреба на неприлични изрази: „Какви сте вие бе палячовци, вместо да правите пари, се занимавате с нас! Искате ли да ви изстинат местата, сега ще се обадя на вашия шеф, цървули мръсни!“, с което е нарушил обществения ред и спокойствие, но поради  своята по-ниска степен на обществена опасност не представлява престъпление по чл. 325 от НК.

От субективна страна нарушението е извършено виновно от дееца и при форма на вината пряк умисъл. Е. е съзнавал отрицателната оценка, която обществото дава на жеста и на изразите, които е употребил, както и че същите ще бъдат непосредствено възприети от полицейските служители, които са изпълнявали служебните си задължения, съзнавал е и че се намира на публично място и пред повече хора и че действията му се възприемат от присъстващите на мястото лица. Предвиждал е, че с действията си ще наруши обществения ред и спокойствие и е целял настъпването на тези, съзнавани и предвидени от него последици.

При определяне на наказанието съдът намира на първо място, че с оглед конкретните проявни форми, в които се е изразило общественоопасното поведение на нарушителя, следва да се наложи по-лекото от двете алтернативно предвидени в УБДХ наказания, а именно „глоба“. Наказанието „задържане в структурно звено на Министерство на вътрешните работи“ включва в съдържанието си по-голям обем държавна принуда, но според настоящия състав и наказанието „глоба“ ще въздейства предупредително и превъзпитателно върху нарушителя. Прилагането на държавната принуда в повече от необходимите предели за постигане на преследваните цели противоречи на принципите за определяне на наказанието, по които съображения съдът счете, че именно наказанието „глоба“ се явява най-подходящо в случая. При индивидуализацията на така определеното наказание бяха взети предвид като смекчаващи обстоятелства добрите характеристични данни на нарушителя Е., който няма други противообществени прояви, младата му възраст, изказаното съжаление за стореното и признанието на вината, което той направи. Като отегчаващо обстоятелство се отчита, че след отправения жест, който е несъвместим с установения в обществото морал, то Е. е продължил общественоопасното си поведение, като е изрекъл и неприлични думи и изрази към полицейските служители. Съдът намира също така и че размерът на глобата не трябва да засяга прекомерно имуществената сфера на нарушителя така, че да създава невъзможност за нейното заплащане, но същевременно трябва да е достатъчен, за да укаже предупредителен и превъзпитателен ефект върху наказаното лице. По тези съображения настоящият състав намери, че наказанието следва да бъде индивидуализирано при превес на смекчаващите обстоятелства, но същевременно над предвидения минимален размер в закона, като за процесната проявата на дребно хулиганство на нарушителя Х.  Н.Е. бъде наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева. Съдът счита, че самият факт на образуваното производство и наложено наказание ще укажат необходимия предупредителен и превъзпитателен ефект върху нарушителя, поради което не следва да се определя по-тежко по вид или по размер наказание.

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!Й.Т.