Решение по дело №986/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260092
Дата: 26 април 2021 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200986
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 26.04.2021г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на 20.04.2021г. по описа на съда, при участието на секретаря Юрия Кискинова, докладваното от председателя на състава, нахд № 986.2020г. по описа на РС - Асеновград, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 20-0239-000286 от 19.05.2020г., издадено от Началника на РУ към ОДМВР- Пловдив, РУ Асеновград, с което на Д.Е.Х., ЕГН – ********** с адрес: ***-ва /Красно село/ 1, вх.Б, ет.1, ап.1, е наложена Глоба в размер на 100 лева – сто лева и Лишаване от право да управлява МПС за 1 месец.

 

По същество:

Жалбоподателят, представляван от адвокат Вътков в заседанието по същество, пледира за отмяна на обжалваното НП, по подробно изложени процесуални нарушения от категорията на съществените такива, както и поради незаконосъобразност.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител в хода по същество, нито становище.

 

По процедурата:

АУАН бл.№ 368398 от 03.02.2020г. е съставен от младши контрольор при РУ Асеновград, за нарушение по ЗДвП. НП за това нарушение е издадено от Началник РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Асеновград. Налице е компетентност както на актосъставителя, така и на издателя на обжалваното НП, изводима от нормите на чл.189, ал.1 и ал.12 от ЗДвП и Заповед № 81212-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

АУАН е съставен в присъствието на свидетел по съставянето на акта – полицейския служител И., като в него е посочено, че той е съставен по докладна записка № 317000/172 от 06.01.2020г.В случая, тъй като видно от него, а и от разпита на актосъставителя, този акт за установяване на административно нарушение, е съставен по официални документи, то по силата на чл. 40, ал.4 от ЗАНН, която норма указва, че когато нарушението е установено въз основа на официални документи, актът за установяване на административно нарушение, може да се състави и без свидетели. Тази хипотеза е налице, поради което и факта, че по неговото съставяне е вписан само един свидетел, а не двама, не води до нарушаване на императивна норма, охраняваща правото на защита на жалбоподателя и по своя характер, не представлява съществено процесуално нарушение.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствието на нарушителя Д.Х.. Това е сторено, без той да е поканен за неговото съставяне с надлежна покана. Съставянето на акта за установяване на административно нарушение е посочено от разпитания по делото актосъставител, К., на датата, посочена в акта за установяване на административно нарушение – 03.02.2020г., като самият актосъставител в разпита си посочва, че именно на тази дата е съставен акта и че това е сторено в отсъствието на нарушителя, въз основа на цитираната в акта докладна записка. Свидетелят посочва, че актът за установяване на административно нарушение е състав по делегация по местоживеене на нарушителя, в негово отсъствие.

Съставянето по описания начин, на акт за установяване на административно нарушение, е напълно незаконосъобразно и тази незаконосъобразност е изводима от факта, че е налице силно нарушение на процесуалните правила, което накърнява правото на защита на жалбоподателя и по своето естество представлява съществено процесуално нарушение, което налага отмяна на обжалваното НП на това процесуално основание.

Нарушена е нормата на чл.40, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, която указва, че  актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване, или установяване на нарушението.

(2) Когато нарушителят е известен, но не може да се намери, или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие.

 

 

В случая, нарушителят е известен, но той не е бил поканен за съставяне на акта за установяване на административно нарушение, с което драстично е нарушена процедурата по съставяне на актове за административни нарушения. Нещо повече, соченото от актосъставителя  К. – съставяне по делегация, не съществува. Единствената правна възможност, за съставяне на акт за установяване на административно нарушение без нарушител, когато той е известен е , да бъде поканен за неговото съставяне и да не се яви на посочените в поканата ден и час, която хипотеза не е налице, поради това, че нарушителят изобщо не е бил канен за съставяне на този акт.

С това е накърнено в значителна степен правото му на защита и това по своя характер, представлява съществено процесуално нарушение.

Проблем в процедурата по съставяне на акт за установяване на административно нарушение има и относно датата, вписана като дата на съставяне на акта за установяване на административно нарушение - 03.02.2020г.

На тази дата е посочено, че нарушителят е подписал акта за установяване на административно нарушение, който е изпратен в Шесто районно управление СДВР - град София, за неговото връчване, като от страна на полицейския служител при 6-то РУ на СДВР - София, изготвил докладна записка във връзка с изпратения му за връчване акт за установяване на административно нарушение, е посочил, че при извършената проверка на адреса, нарушителят Х. е бил установен на адреса, като проверката е извършена на 03.02.2020г. около 10,50 часа, като от нарушителя са били снети писмени обяснения, като същият е написал обяснения във връзка с преписка № 317000-172/06.01.2020г. по описа на РУ Асеновград с дата 03.02.2020г. и е попълнил декларация по чл. 188 от ЗДвП.

Видно от тези обстоятелства е, че посочената в акта за съставяне на административно нарушение дата на неговото съставяне – 03.02.2020г. е невярна, същият е антидатиран и е съставен на дата, различна от тази и неизвестна. С това е допуснато съществено нарушение на административно- производствените правила, което е довело до накърняване на правото на защита на жалбоподателя и налага отмяната на обжалваното НП на процесуални основания, без да е необходимо разглеждане на делото по същество.

Предвид отмяната на обжалваното НП, на жалбоподателя се дължат разноски, за хонорар на адвокат. В приложените документи обаче липсва договор за правна помощ, от който да е видно какъв е размера на така претендираните разноски и дали те реално са направени. Поради това, въпреки, че такива са претендирани, не могат и не следва да бъдат присъждани.

Предвид изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯВА НП № 20-0239-000286 от 19.05.2020г., издадено от Началника на РУ към ОДМВР - Пловдив, РУ Асеновград, с което на Д.Е.Х., ЕГН – ********** с адрес: ***-ва /Красно село/ 1, вх.Б, ет.1, ап.1, е наложена Глоба в размер на 100 лева – сто лева и Лишаване от право да управлява МПС за 1 месец.

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Районен съдия: