Решение по дело №326/2001 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 63
Дата: 23 декември 2010 г.
Съдия: Калина Георгиева Пейчева
Дело: 20012300800326
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 9 май 2001 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 161/...  23.12.2010г„ град Ямбол В ИМЕТО НА НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на 23.12.2010 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: К. П.

като разгледа докладваното от съдията К.П. ф. дело № 326 по описа за 2001 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.595 и сл. от ГПК.

В Ямболския окръжен съд, фирмено отделение, е постъпило заявление от председателя на УС на Ловно-рибарско сдружение "КАЛЕТО-2001-ММПГМ", с което се иска вписване на промени в следните вписани обстоятелства: приемане на нов Устав, промени в управителните органи на сдружението, приети с решения на Общото събрание на сдружението, проведено на 14.11.201 Ог.

По делото са представени писмени доказателства, установяващи наличието на предпоставките за вписване на заявените обстоятелства: обява, публикувана във в."Делник" бр.№ 205 от 03.11.2010г.; Протокол от проведеното Общо събрание на 14.11.2010г. г.; Устав на сдружението-актуализиран вариант; Присъствен лист на членовете на сдружението присъствали на ОС и приели промените и гласували за Устава; Свидетелства за съдимост и декларации на новите членове на УС; Образец от подписа и съгласие от Председателя на УС; вносна бележка за внесена държавна такса.

В закрито съдебно заседание ЯОС обсъди представените документи и прецени, че искането за вписване в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел по партидата на сдружението е основателно.

Предвид изложеното, ЯОС, на основание чл.18, ал.4, връзка с чл.18, ал.1 от ЗЮЛНЦ, по реда на чл.595 и сл. от ГПК

РЕШИ:

ВПИСВА в регистъра за юридически лица с нестопанска цел при Ямболския окръжен съд по партидата на сдружение с нестопанска цел с наименование ЛОВНО - РИБАРСКО СДРУЖЕНИЕ "КАЛЕТО-2001-ММПГМ" със седалище и адрес на управление с.Малък манастир, обл. Ямбол, ул."Г.Димитров" № 20, регистрирано с решение № 1003/20.07.2001 г. по ф.д. № 326/2001 г. по описа на съда, следните промени в обстоятелствата:

Вписва нов Устав на Сдружението, приет с решение на Общо събрание на сдружението, проведена на 14.11.201 Ог. съгласно който:

Сдружението е доброволно сдружение на български и чуждестранни физически и юридически лица, учредени по ЗЛОД и регистрирани по ЗЮЛНЦ , които са съгласни с клаузите на настоящия Устав и Правилника за организация на дейността.

Сдружението е юридическо лице с нестопанска цел, обществена, независима,

неполитическа и неправителствена организация с териториален обхват, включващ териториите на ловностопанските райони, предоставени на ловните дружини, включени в състава на сдружението и съставляващи неговата членска маса.

Сдружението се създава за неопределен срок.   ^

Основна цел: Сдружението си поставя за основна цел опазването и стопанисването на дивеча, рибните ресурси и природната среда в териториалния си обхват.

Вид на дейността: Сдружението се самоопределя като организация за осъществяване на дейност в обществена полза по смисъла на чл.2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Предмета на дейност на Сдружението е: Защита правата на своите членове пред общински, държавни, обществени и международни органи и организации; Иницииране и отстояване на законодателни промени за подобряване организацията на ловното стопанство и правото на лов и риболов; Съхраняване на генофонда и видовото разнообразие; Увеличаване и устойчиво развитие на дивечовите и рибните запаси; Обогатяване на фауната и запазване на екологичното равновесие на природната среда.

За осъществяване предмета на дейност и постигането на основната си цел Сдружението ще извършва допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната дейност.

Предмет на допълнителната стопанска дейност на Сдружението е: възпроизводство, разселване, аклиматизация и реаклиматизация на дивеча и рибните ресурси; гарантиране на биологичния минимум, достигане и поддържане на допустимите запаси; подобряване на местообитанията; създаване и поддържане на специализирана фуражна база за дивеча и рибните ресурси; организиране и извършване подхранването на дивеча и рибните ресурси; изграждане на ловностопански съоръжения; обучение по придобИ.ето и упражняването на правото на лов; ползване на дивеча, дивечовите продукти и рибните ресурси; провеждане на организиран ловен туризъм, който включва- предлагане и ползване на дивеч, добиване на ловни трофеи и дивечови продукти, фотолов, както и обслужващите ги дейности по условията и редът предвидени в ЗЛОД и Правилника за приложение на ЗЛОД; изпълнение на ловоустройствените проекти; осигуряване на рационално и устойчиво ползване в ловностопанските райони включени в териториалния обхват; регулиране числеността на дивеча; Подпомагане на общинските съвети, централните и териториалните органи на изпълнителната власт при разработването на икономическата им политика и целевото финансиране на програмни проекти.

Осъществяването на стопанска дейност, съгласно чл.З, ал 5 от ЗЮЛНЦ ще се подчинява на условията и реда, определен от законите, регулиращи съответния вид' стопанска дейност.

Сдружението не разпределя печалба.

V Имуществото на Сдружението е съвкупност от парично оценими права, задължения и фактически отношения, на които Сдружението е носител и с които то постига целите си.

Имуществото на Сдружението включва право на собственост и други вещни права върху дълготрайни и краткотрайни активи, права върху търговски марки, промишлени образци, лицензни, ценни книги и други права и задължения. То се стопанисва съобразно волята на членовете на Сдружението чрез органите за управление на Сдружението.

Сдружението отговаря за задълженията си с цялото си  имущество. ^ Източници на средства:

1 .Встъпителни вноски на членовете;

2.Задължителни годишни вноски на членовете;

3.Допълнителни вноски на членовете;

5.Дарения и завещания;

б.Движимо и недвижимо имущество закупено със средства на Сдружението;

У.Лихви, дивиденти и приходи от собствени вложения;

8. Постъпления от национални и международни проекти;

9.Други източници;

Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност само ако е свързана с постигането на целта и осъществяване предмета му на дейност, като използва прихода от нея за постигане на поставените в настоящия Устав цели.

Членове на Сдружението могат да бъдат дееспособни български и чуждестранни физически лица, както и български и чуждестранни юридически лица, регистрирани по ЗЮЛНЦ.

Лицето, желаещо да придобие членско качество, депозира до Управителния съвет на Сдружението писмена молба, която се разглежда на първото му заседание след постъпването й. Решението за приемане на нов член на сдружението се взема с обикновено болшинство от присъстващите членове на УС. Положителното решение на УС или отказа му не подлежи на утвърждаване от Общото събрание.

Членуването в Сдружението е доброволно.

Членовете на Сдружението имат право:

Да участват в постигането на целите и осъществяването на функциите му; Да участват в работата на Общото събрание, като упражняват правото си на глас; Да избират и да бъдат избирани в състава на органите за управление на Сдружението; Да преглеждат протоколите от Общото събрание; Да се осведомяват за хода на работата на Сдружението; Да прави предложения свързани с дейността на Сдружението; На достъп до данните от регистрите, които се водят при Сдружението; Да   искат   обяснение   от   органите   за   управление   на   Сдружението,   натоварени   с изпълнителна компетентност-за неизпълнение на приети решения;

За задължения на Сдружението членовете му отговарят да размера на предвидените в настоящия Устав имуществени вноски

Членовете на Сдружението са длъжни:

Да спазват устава на Сдружението, като упражняват добросъвестно правата предоставени им с устава и закона и изпълняват точно задълженията си вменени им с устава и закона; Да изпълняват решенията на органите за управление на Сдружението; Да извършат реално определените им с този устав вноски и членски внос в посочения от решенията на Общото събрание размер;

Да не предприемат действия, с които биха увредили доброто име на Сдружението; Да бъдат лоялни както към Сдружението, в която членуват, така и в отношенията си с останалите членове.

Да дава информация по въпроси свързани с неговата дейност Да представя документи, които се изискват по решение на УС на Сдружението

Членовете на Сдружението са длъжни да не предприемат действия, които биха ги квалифицирали като неизправни. В случай, че подобни действия бъдат предприети, Сдружението чрез управителните си органи може да ангажира дисциплинарната им отговорност.

Управителният съвет има право след като констатира допуснатото нарушение, вида и тежестта му да наложи на неизправния член на Сдружението следните дисциплинарни наказания: забележка, предупреждение за изключване, изключване поради отпадане.

В същото време УС може заедно с налагане на наказанието да определи срок, в който провинилия се член на Сдружението да преустанови вредоносното си поведение и отстрани произтеклите от това поведение наблагоприятни за Сдружението последици.

При груби или системни /извършени два и повече пъти за един ловен сезон / нарушения на закона, устава или решенията на органите на Сдружението допуснати от

страна на член на Сдружението - Управителния съвет може да наложи на последния най-тежката санкция-изключване от Сдружението. Решението на УС по предходната алинея може да се обжалва пред Общото събрание. Обжалването на решението не спира неговото изпълнение.

Членството в Сдружението се прекратява при наличие на някое от следните основания:

1.в случаите на чл.10 ал.З от Устава;2. с едностранно волеизявление до сдружението; 3.смърт или поставяне под ограничение или пълно запрещение; 4.при прекратяване на Сдружението по реда на Чл.13 и сл.   от ЗЮЛНЦ; 5. при отпадане.

Отпадането поради невнасяне установените имуществени вноски и системно неучастие в дейността се констатира по документи и по реда, предвиден в Чл.10, ал.З от Устава.

Органи на Сдружението са: 1.Общо събрание 2.Управителен съвет 3.Председател на Управителния съвет.

Общо събрание. В състава на Общото събрание на Сдружението се включват всички всички членове на сдружението- физически лица и юридически лица -представлявани от законните си представители.

Общото събрание:

1 .Съставя, утвърждава, изменя и допълва устава на Сдружението;

2.Определя броя на членовете на Управителния съвет и ги избира и освобождава с явно гласуване;

3. Взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;

4. Приема бюджета на Сдружението;

5. Приема отчета за дейността на У С ;

6.Отменя решенията на другите органи на Сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;

Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на Сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай управителният съвет в месечен срок не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.

Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание и по чия инициатива то се свиква. По въпроси, които не са били предварително вписани в дневния ред и надлежно оповестени, Общото събрание не може да взема решение.Ограничението по предходната точка не важи за отстраняване на членовете на Управителния съвет и за избиране на нови членове вместо тях. Поканата се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко седем дни преди насрочения ден. За свикването и провеждането на извънредно ОС се прилагат правилата за свикване и провеждане на редовно ОС.

Общото събрание е редовно, ако на него присъстват и/или са представени повече от 1/2 от членовете му. При липса на кворум в първоначално обявения час, събранието се провежда колкото и членове да се явят.

Ако в дневният ред са включени въпроси, решенията по които следва да бъдат взети с квалифицирано мнозинство-необходимият за редовността на насроченото Общо събрание кворум е присъствието и/или представителството на повече от 2/3 от членовете на Общото събрание.

В Общото събрание всеки член има право на един глас.Допуска се гласуване по пълномощие, след представяне на писмено пълномощно. Нормата на представителство е един пълномощник на не повече от пет членове. Преупълномощаване не се допуска.

Общото събрание взема решенията си с обикновено мнозинство от гласовете на членовете му - присъстващи и представени. За изменение и допълнение на устава, за преобразуване и прекратяване на Сдружението, е необхоД.мнозинство 2/3 от гласовете на членовете му - присъстващи и представени.Гласуването в Общото събрание е явно.Събранието може да реши в определени случаи да се гласува тайно. Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до: 1. него, неговия съпруг(а) или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително; 2. юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.

За проведените заседания на Общото събрание се съставят протоколи, към които се прилагат: екземпляр от поканата и от изготвения присъствен лист /установяващ наличието на кворум/. Протоколът отразява направените по отделните въпроси изказвания, направените предложения по същество, резултатите от гласуването и взетите решения.

Протоколът се подписва от председателя на събранието и от протоколчика и се подрежда в специалната протоколна книга на Сдружението. За деловото протичане на заседанието присъстващите избират председател и протоколчик.

Управителен съвет: Управителният съвет е управителен орган с изпълнителна компетентност в Сдружението .Членовете му се избират измежду членовете на Сдружението. Управителният съвет се състои от 17 /седемнадесет / лица членове на Сдружението. Юридически лица, които са членове на сдружението, могат да посочват за членове на управителния съвет и лица, които не са членове на Сдружението. Общото събрание избира и председателя на УС, който е и председател на Сдружението. Управителният съвет се конституира въз основа на произведен избор.Той се отразява в съответното решение на Общото събрание, което се заявява за вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Ямболски окръжен съд. Не могат да бъдат предлагани и избирани за членове на Управителния съвет лица, които са: 1.Лишени от право да заемат ръководна, отчетническа или материалноотговорна длъжност и 2.В брак, в родство по права линия, или са братя и сестри с други членове на Управителния съвет.

Управителният съвет е постоянно действащ орган.Той представлява и ръководи Сдружението, и взема решения по всички въпроси, които този Устав и законът не са включили в компетентността на други органи на Сдружението.

Управителният съвет ръководи Сдружението като: 1.Ръководи текущата работа на Сдружението в периода между две ОС; 2.Свиква ОС ,изпълнява неговите решения и дава отчет в писмен вид пред него; 3.Организира воденето на книгите на Сдружението; 4. Подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет; 5.Взема решение за придобиване и отчуждаване на.недвижими имоти и вещни права върху тях; 6.Определя реда и организира извършването на дейността на сдружението и носи отговорност за това; У.Взема мерки за подпомагане на изпаднали в затруднение членове на Сдружението; 8.Определя адреса на сдружението;9.Взема решения по всички въпроси, свързани със Сдружението и неговата дейност, и когато законът или уставът не предвиждат това изрично; 10. Взема решение за откриване и закриване на клонове; 11. Взема решение за участие в други организации; 12. Приема основните насоки и програма за дейността на сдружението!З. Взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски Н.Взема решение за допълнителни и целеви парични вноски 15. Приема и освобождава членове на сдружението при условията на този устав 16. Избира зам. Председател на Сдружението от своя състав.

По решение на общото събрание на основание чл.ЗО ал.З от ЗЮЛНЦ функциите на управителен съвет могат да се изпълняват и от едно лице - управител. Управителният съвет може да образува свои органи-комисии, съвети, които да подпомагат дейността му. УС се свиква на редовно заседание от председателя най-малко веднъж на шест

месеца. Председателят на У С е длъжен да го свика на извънредно заседание по писмено искане на една трета от членовете му, в което е посочен дневния ред.Ако председателят не направи това в 7 дневен срок от постъпване на искането, извънредното заседание се свиква от членовете на съвета направили искането. Заседанието на УС е редовно ако на него присъстват най-малко половината от членовете на съвета или техните представители. Решенията си Управителния съвет взема с явно гласуване и с обикновено мнозинство от присъстващите членове или техните представители. Решения за определяне на лице за извършване на ликвидацията придобиване и разпореждане с имуществото и недвижимите имоти на сдружението при спазване изискванията на този устав, за определяне реда и организиране извършването на дейността на сдружението и за приемане на нови членове на сдружението се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите членове на УС. За заседанията на Управителния съвет се водят протоколи, в които се вписват взетите решения, подписват се от присъствалите и се подреждат в протоколната книга.Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието. Управителният съвет в изключителни случаи може да взема и неприсъствено решенията си, стига всичките му членове да са изразили писменото си съгласие за това.Всеки член на УС има един глас и го упражнява лично или чрез изрично упълномощен с писмено пълномощно представител.

Членовете на Управителния съвет са длъжни под страх от ангажиране на отговорността им да упражняват предоставените им с този устав и закона права добросъвестно и вменените им с устава и закона задължения точно и своевременно.Те са длъжни да управляват делата на Сдружението с грижата на добрия търговец и да не превишават пределите на оправдания стопански риск.

Председател и заместник-председател на Сдружението. Председателят на Сдружението се избира от Общото събрание. Председателят и зам. председателят са членове на УС. Председателят на Сдружението е председател и на УС.Той участва в неговата работа с равен глас. Председателят на Сдружението работи под ръководството и контрола на Управителния съвет и е длъжен да осигури изпълнението на взетите решения.

Председателят на Сдружението: 1 .Организира, ръководи и отговаря за цялостната дейност на Сдружението;2.Назначава административния секретар, служителите и техническия персонал на Сдружението; 3.Управлява и стопанисва имуществото на Сдружението и извършва самостоятелно разпореждане с парични средства без ограничения.; 4.Изпълнява програмата на Сдружението; З.Изпълнява бюджета на Сдружението ; б.Представлява Сдружението пред трети лица; 7.Организира заседанията на УС; 8.Организира дейността по техническото и административното осигуряване на цялостната дейност на Сдружението

^ Заместник председателят на УС се избира от УС и замества във функциите председателят при негово отсъствие.! Председателят и зам. Председателят не са в трудови правоотношения със Сдружението и за дейността си не получават възнаграждение.

Прекратяване. Сдружението се прекратява при наличие на- някое от следните основания: 1.По решение на Общото събрание;2.С решение на Окръжния съд по регистрацията, когато: 2.1 .Преследва забранени със закона цели или извършва забранена от закона дейност; 2.2. Не е учредено по законния ред 2.3.Ако в продължение на три месеца остане с по-малко членове, отколкото са нужни според устава за образуване на управителния съвет; 2.4. Ако е обявено в несъстоятелност.

При прекратяването на Сдружението и извършване на ликвидация разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се разпределя по реда на ЗЮЛНЦ.

ВПИСВА ОСВОБОЖДАВАНЕТО като членове на Управителния съвет на:

Г.П.С. ЕГН **********

Д.Й.С. ЕГН **********

Д.Г.С. ЕГН **********

Д Г.С. ЕГН **********

И.А.И. ЕГН **********

С.А.И. ЕГН **********

И.П.И. ЕГН ********** и ги заличава като членове на УС.

ВПИСВА УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ в състав:

1  Г.И. П. ЕГН **********

* С.Н.С. ЕГН **********

* К.Д. Г. ЕГН **********

* А. Г. К. ЕГН **********

5 К. В.Р. ЕГН **********

* Д. Х.Д. ЕГН **********

* Н. П.Г. ЕГН **********

* О. И. В. ЕГН ******

9 И.П.И. ЕГН **********

** К.Х. К. ЕГН **********

** Д. К. Р. ЕГН **********

** К.Х. Х. ЕГН **********

** И. Г. Х. ЕГН **********

** Б. Т. Б. ЕГН **********

** Г.П.С. ЕГН **********

** А. И. Д. ЕГН **********

** И.Д. И. ЕГН **********

ВПИСВА лице, което да изпълнява функциите на Управителен съвет, съгласно разпоредбите на чл.ЗО, ал.З от ЗЮЛНЦ - Г.П.С. с ЕГН **********.

Ловно-рибарско сдружение "КАЛЕТО-2001-ММПГМ" ще се представлява от Председателя - Г.П.С. с ЕГН ********** *** Петко войвода № 4.

Решението не подлежи на обжалване.

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: