Решение по дело №941/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1365
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 28 октомври 2019 г.)
Съдия: Теодора Пламенова Шишкова
Дело: 20193110200941
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

Номер ...............2019г.                                                                                                     гр. Варна

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненски районен съд,                                                                                 XXXVI – ти състав

На девети май                                                                        две хиляди и деветнадесета година 

В публично заседание

                                                                                                 Районен съдия: Теодора Шишкова

Секретар: Неше Реджепова

като разгледа докладваното от съдията

а.н.д. № 941 по описа за 2019 година, установи следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на А.П.Г., с ЕГН ********** против Наказателно постановление № 18-0819-000796/20.04.2018 год. на Началник група към ОД МВР - Варна, сектор „ПП“ с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от ЗДвП, на осн.чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 /двеста/ лв.       

            Жалбоподателят А.П.Г. намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, необосновано и постановено при допуснати съществени процесуални нарушения. На първо място, бланкетно посочва, че оспорва изцяло фактическата обстановка изложена като приета в постановлението, поради което и моли за отмяна на същото.

В проведените съдебни заседания жалбоподателят, редовно призован, не се явява изпраща представител, който поддържа жалбата, като посочва, че АНО неправилно е приложил материалния закон, тъй като видно от събраните доказателства се касае за съвсем друго нарушение, а именно неправилно навлизане в съседна лента за движение по неизяснена причина, а не движение с несъобразена скорост, довело до загуба на контрол върху автомобила.

Въззиваемата страна сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Варна не изразява своето становище по отношение на депозираната жалба, нито се представлява от законен или процесуален представител по време на откритото съдебно заседание по делото.

От фактическа страна, съдът намери за установено следното:

На 09.02.2018 г. около 16:00 часа в гр. Варна жалбоподателят Г. управлявал  лек автомобил - Фолксваген Голф с ДК № В 6324 КН, като по бул. „Съборни“ на кръстовището с бул. „Сливница“ извършил маневра ляв завой след което продължил движението на автомобила без видима причина в насрещната лента за движение, в резултат на което ударил в задната част лек автомобил „Шкода Фабия“ с ДК № В 1479 РХ, управляван от св. К., който в този момент бил почти влязъл в завоя на бул. „Съборни“, като след случилия се удар автомобилът на Г. отклонил посоката си на движение и се ударил и в движещия се след автомобила на св. Г. лек автомобил „Тойота аурис“ с ДК № В 9987 НВ, управляван от св. К..

Разпитани пред съда и двамата свидетели участници в процесните събития са категорични, че водача на ударилия ги лек автомобил не се е движел с висока скорост, а явно като е взел завоя не е изравнил волана и в резултат на това е последвал удара последователно в и двата автомобила. Посочват още, че след ПТП-то установили, че водачът на лекия автомобил марка „Фолксваген“ е употребил алкохол и извикали служители на КАТ.

На г-н Г. бил издаден АУАН на 09.02.2018г. за допуснато от него нарушение, квалифицирано като такова на разпоредбата на чл. 20, ал.2 ЗДвП, който му бил надлежно връчен и който той подписал без възражения.

На 20.04.2018г. било издадено и процесното НП, което възприело изцяло фактическите и правни констатации, направени в АУАН.

Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни и писмени доказателства: свидетелските показания на св. К.Д., на св. Г.К. и К.К., които взаимно се допълват, не си противоречат и са в унисон  с другите документи, съдържащи се по административната преписка.

При така описаното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата, предмет на разглеждане в производството е процесуално допустима – подадена е в срока за обжалване, от надлежна страна и приета за разглеждане от съда.Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началник група към ОДМВР Варна, с-р Пътна полиция.

  Що се отнася до матриалноправната законосъобразност на издаденото НП, съдът намери следното:

По делото липсва спор относно фактът на случилото се ПТП и механизма на настъпването му, като единственият спорен момент касае обстоятелството дали скоростта на движение на автомобила, управляван от жалбоподателя Г. е била в пряка причинна връзка с настъпването на общественоопасния резултат.

Видно от показанията на разпитаните свидетели очевидци на реализираното ПТП и двамата са категорични, че скоростта на движение на л.а. „Фолксваген“ не е била висока, а нормална (според св. К.) и не е имало как да набере висока скорост (според св. К.).

Същите свидетели са категорични, че причината за настъпване на инициалния удар е била неправилно навлизане в съседна лента за движение продиктувана вероятно от предхождащата маневра ляв завой и количеството на употребения от водача алкохол, който остава извън предмета на разглеждане в настоящото АНП.

Тоест съобразно установеното по делото е видно, че в случая се касае за евентуално нарушение на разпоредбите на чл. 16, ал.1, т.1 и/или на чл.36, ал.2 ЗДвП, за което отговорността на жалбоподателя не е била релевирана от АНО, който е предпочел да се позове на общия текст на разпоредбата на чл. 20, ал.2 ЗДвП, но в случая в описанието на нарушението от фактическа страна отсъстват всякакви факти, които да обосновават именно наличието на несъобразена скорост с атм. условия, релефа, видимостта, интензивността на движение и т.н.

Нещо повече, ако не беше неправилното навлизане в съседната пътна лента, независимо от скоростта на движение на лекия автомобил ПТП нямаше да настъпи.

Посоченото според съда води до наличието на единствен и несъмнен извод за незаконосъобразност на издаденото НП както от материалноправна страна, така и от процесуалноправна такава доколкото нарушението не е описано в изискуемия от закона обем, което е довело до съществено нарушение на правото на защита на жалбоподателя и на практика до недопустимо неизследване на пълната и релевантна в случая фактическа обстановка.

Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 18-0819-000796/20.04.2018 год. на Началник група към ОД МВР - Варна, сектор „ПП“, следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0819-000796/20.04.2018 год. на Началник група към ОД МВР - Варна, сектор „ПП“ с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 от ЗДвП, на осн.чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП на А.П.Г. е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 /двеста/ лв.      

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Варна на основанията, по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

                                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: