Присъда по дело №733/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 209
Дата: 14 юни 2010 г. (в сила от 30 юни 2010 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20105220200733
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 април 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2010                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  14 ЮНИ                                                   2010 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. И.П.

                                                                2. М.Б.

Секретар: П.Б.

Прокурор: АТАНАС АТАНАСОВ

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 733 по описа за 2010 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия В.Г.Б., роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, женен, с начално образование, безработен, осъждан с негативни характеристични данни, ЕГН-********** за ВИНОВЕН в това, че през периода 23.08.2009г. – 24.08.2009г. в гр.Пазарджик, при условията на продължавано престъпление, чрез използване на техническо средство -  джобно ножче, противозаконно е отнел чужди движими вещи – 4 броя акумулатори за автобуси 210 Аh, 12V на обща стойност 144лв. /сто четиридесет и четири лева/, от владението на „П. Л.” ООД гр.Велинград, в качеството на правоприемник на „Т.”ЕООД – гр.Пазарджик с управител Б.  А.Б. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено при условията на  опасен рецидив,  поради което и на основание чл.196, ал.1 т.2, във връзка с чл.195 ал.1 т.4, във връзка с чл.194 ал.1 във връзка с чл.26 ал.1 във връзка с чл.29 ал.1 буква „а” и буква „б” и чл.55, ал.1 т.1  от НК го ОСЪЖДА на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като го ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото му обвинение, а именно за кражба на акумулатори на стойност, представляваща разликата от 144лв. до 800 лв.

На основание чл. 61 т.2 от ЗИНЗС определя СТРОГ първоначален режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затвор.

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимия  В.Г.Б. да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС сторените по делото разноски в размер на 55 лв.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

 

                                    2.

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 733/2010 г.

МОТИВИ:

          Обвинението е против подс.В.Г.Б. *** за престъпление по чл.196 ал.1 т.2 във връзка с чл.194 ал.1 във връзка с чл.29 б.”А” и “Б” от НК  за това, че  през периода 23.08.2009г. - 24.08.2009г. в гр.Пазарджик, при условията на продължавано престъпление, чрез използване на техническо средство – джобно ножче, противозаконно е отнел чужди движими вещи – 4 броя акумулатори за автобуси 210 Ah, 12V на обща стойност 800лв. от владението на „Т”ЕООД – гр.Пазарджик, с управител Б.А.Б. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено при условията на „опасен рецидив”, по деяния както следва:

- На 23.08.2009г. от автобус, находящ се на паркинга на бившата автогара в гр.Пазарджик противозаконно е отнел чужди движими вещи – 2 броя акумулатори по 210 Ah, 12V на обща стойност 400лв. /четиристотин лв./, от владението на „Т”ЕООД – гр.Пазарджик, с управител Б.А.Б. *** без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои.

- На 24.08.2009г. от автобус, находящ се на паркинга на бившата автогара в гр.Пазарджик противозаконно е отнел чужди движими вещи – 2 броя акумулатори по 210 Ah, 12V на обща стойност 400лв. /четиристотин лв./ от владението на „Т”ЕООД – гр.Пазарджик, с управител Б.А.Б. *** без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои.

Производството пред първата инстанзция е по реда на гл.27 от НПК - чл.371 т.1 от НПК.

Представителят на РП-Пазарджик поддържа обвинението против подсъдимия и пледира за осъдителна присъда.

В съдебно заседание подсъдимият се явява лично и със служебен защитник, признава се за виновен по обвинението, признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на ОА и не желае да се събират доказателства за тези факти.

          Районният съд след като се запозна със събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при спазване разпоредбата на чл.301 от НПК, прие за установено от фактическа стран следното:

                На 23.08.2009г. подс.В.Б. се нуждаел от пари, затова тръгнал с велосипеда си по улиците на гр.Пазарджик, да събира старо желязо от контейнерите за смет. Смятал впоследствие да предаде желязото в пункт за изкупуване на отпадъци и по този начин да си набави средства. Понеже не успял да открие желязо, същия ден, около 10,00 часа отишъл в района на бившата автогара в гр.Пазарджик, където видял своя познат - св.В.Й.. Двамата седнали на пейка и започнали да разговарят и консумират алкохол.

          По същото време, на паркинга на бившата автогара в гр.Пазарджик имало 11 на брой автобуси, собственост на фирма „Т”ЕООД, преобразувана в последствие в „Про Линк” ООД – гр.Велинград, с управител била св.Б.А.Б.. Районът на автогарата се охранявал само между 19,00 ч. и 07,00ч. от охранители, зачислени на щат към фирмата.

          В процеса на разговор между подсъдимия и св.В.Ц.Й. станало въпрос, че паркираните на бившата автогара автобуси са стари, но имат акумулатори. Тогава у подсъдимият решил да открадне акумулатори от паркираните автобуси, които впоследствие да предаде, като отпадък и по този начин да се снабди с парични средства. В изпълнение на решението си той се приближил до един от автобусите, чийто страничен капак бил отворен. През капака видял два акумулатора по 210 Ah, 12V. С помощта на джобно ножче, което носил със себе си, отрязал клемите и кабелите, чрез които акумулаторите били прикрепени към автобусите. След като ги освободил от кабелите, взел двата акумулатора и тръгнал към мястото, на което бил оставил велосипеда си. С помощта на св.В.Й. акумулаторите били натоварени на багажника, след което, заедно с тях подсъдимият напуснал района на бившата автогара.

Действията на подсъдимия, свързани с демонтиране и отнемане на акумулаторите били наблюдавани от св.Г.Г., който по същото време се намирал в района на бившата автогара, в близост до местостоянката на такситата. 

На следващия ден – 24.08.2009г. подсъдимият отново отишъл в района на бившата автогара в гр.Пазарджик, с намерение да открадне други акумулатори от паркираните там автобуси. Приближил до един от тях и използвайки джобното си ножче, отрязал свързващите кабели на двата акумулатора, които били по 210 Ah, 12V. После подсъдимият безпрепятствено взел двата акумулатора, натоварил ги на велосипеда и се отдалечил от района на бившата автогара.   

Четирите акумулатора, обект на извършените престъпни деяния, били предадени от подсъдимия в пунктове за изкупуване на отпадъци, намиращи се на ул.”Рила”№3 в гр.Пазарджик и на ул.”Петрохан”№16 в същия град и приети от св.Х.Г. и св.С.Г. – работници в съответните пунктове. За предадените на 24.08.2009г. акумулатори била издадена покупко-разплащателна сметка от ЕТ ”ХИКС-ГЪЛЪБИНОВИ”–гр.Пазарджик, с отразено в същата количество предадено желязо – 50кг., за което е заплатена сумата от 15лв. В разписката фигурират името, личните данни и подписа на подсъдимия, като лицето, предало материала.

В края на месец август 2009г., св.Б. подала жалба до органите на полицията, за извършена кражба на акумулатори от автобусите, собственост на фирмата, която представлявала. При извършените издирвателни мероприятия, извършителя на деянието бил установен, като в обясненията, дадени пред гл.полицай Д.Л, Б. направил пълни самопризнания.

          От заключението на приетата по делото съдебно-оценъчна експертиза общата стойност на вещите, обект на престъпно посегателство, към инкриминирания период възлиза на 800,00лв., по пазарни цени с приспаднато овехтяване. В съдебно заседание вещото лице пояснява, че е дал първоначалната оценка на вещите само по описание, като е приел, че акумулаторите са били работещи. Предвид събраните във фазата на съдебното следствие гласни доказателства посредством дадените от подсъдимия обяснения, които не се опровергават от никое друго гласно или писмено доказателство, категорично се установява, че акумулаторите са били изключително амортизирани и неработещи. С оглед на това вещото лице коригира оценката си, като дава нова оценка на всеки от акумулаторите и ги оценява като скраб в размер общо на 144 лева. Съдът кредитира именно допълненото заключение на вещото лице, доколкото категорично се установи, че процесните акумулатори въобще не са били работещи. Именно поради това и те са били оставени в изпочупените паркирани автобуси, а не са били прибрани в помещенията на бившата автогара.

В резултата на описаното по-горе било отпочнато настоящото наказателно производство.

          Видно от свидетелството за съдимост на подсъдимия Б.  той е осъждан общо десет пъти преди настоящото деяние, като по НОХД № 30982005 год., НОХД № 1019/2007г., НОХд № 117982007г. и НОХД № 2869/2007г. и осъждан за кражби като са му налагани ефектимвни наказания лишаване от свобада под и над една година. Настоящото деяние подсъдимият е извършил при  условията на опасен рецидив по смисъла на чл.29 ал.1,бук.”А” и „Б” от НК, тъй като то е осъществено в срока по чл.30 ал.1 от НК от влизане в сила и изтърпяване на наказанията по горецитираните  присъди.

          Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе  въз основа на самопризнанията на подсъдимия за фактите, изложени в обстоятелствената част на ОА и събраните в досъдебната фаза на процеса доказателста, които подкрепят самопризнанието, а именно показанията на свидетелите Б., Й., Г., Г., Герев, Г.  и Щ., заключението на  оценъчната експертиза и писмените  доказателства, приети по делото.

          Съдът дава пълна вяра на гласните доказателства, събрани по делото, т.к. те са непротиворечиви, взаимно допълващи се и кореспондират с останалите, събрани по делото доказателства, които преценени поотделно и в тяхната съвкупност очертават обективно гореописаната фактическа обстановка.

При така установената и възприета фактическа обстановка съдът намира, че с поведението си подс.В.Б. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.196 ал.1,т.2 във вр. с чл.194 ал.1, във вр. с чл.26 ал.1 и във вр. с чл.29 ал.1,букви А и Б от НК , като през периода 23.08.2009г. – 24.08.2009г. в гр.Пазарджик, при условията на продължавано престъпление, чрез използване на техническо средство -  джобно ножче, противозаконно е отнел чужди движими вещи – 4 броя акумулатори за автобуси 210 Аh, 12V на обща стойност 144лв. /сто четиридесет и четири лева/, от владението на „Про Линк” ООД гр.Велинград, в качеството на правоприемник на „Т”ЕООД – гр.Пазарджик с управител Б.  А.Б. ***, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е извършено при условията на  опасен рецидив.

Деянието е извършено умишлено с желани и настъпили общественоопасни последици, при пряк умисъл съгласно материалноправната характеристика визирана в чл.11 ал.2 от НК.

Подсъдимят е съзнавал всички обективни елементи на осъществения от него престъпен състав, включително и квалифициращите, т.к. е наясно със съдебното си минало и посочените по-горе осъждания, както и с това, че настоящото деяние върши в рамките на петгодишния срок от изтърпяване на тези му наказания, при което действа при условията на опсен рецидив. Съзнавал е още, че за извърлшването на кражбата си служи с техническо средство – джобно ножче, без което махането на клемите от акумулаторите би било значително затруднено.

Съдът оправдава подс.Б. по първоначално повдигнатото му обвинение, а именно за кражба на акумулатори на стойност, представляваща разликата от 144 лв. до 800 лв., като изходи от фактът, че процесните акумулатори са били амортизирани и абсолютно негодни да се използват по предназначение и единтвената икономическа стойност, която те формират е да се оценят като отпадъчен материал.

          При определяне вида и размера на наказцанието, което следва да се наложи на подсъдимия съдът съобрази разпоредбата на чл.36 от НК относно целите и на  чл.54 и сл. от НК, относно неговата индивидуализация.

Съдът отчете високата степен на обществена опасност на конкретното деяние  като съобрази фактът, че е извръшено при условията на продължавана престъпна дейност и опасен рецидив, предизвикващо явно неодобрение и нетърпимост на обществото и заслужаващо по – високата марална, социална и правна укоримост. Подсъдимият е личност с висока степен на обществена опасност.Осъждан е многократно- 10 пъти, преди  настоящото деяние за  престъпления от общ характер има изключително негативни характеристични данни, като последното си наказание ЛС е изтърпял на на 13.02.2009 година.

Подбудите за извършване на престпълението следва да се търсят в личността на подсъдимия, в ниското му правосъзнание, които са една рефлексия от изкривената ценностна система на подсъдимия, който се оформил като личност, проявяваща изключителна престъпна упоритост в процеса на социалното общуване и битуване, като всичко това е резултата и от ниския жизнен и икономически стандарт на дееца.

Като смекчаващи отговрността обстоятелства, следва да се отчетат направените самопризнания, оказаното съдейсдтвие на полицейските и разследващи органи, тежкото семейно и материално положение на подсъдимия и естеството и ниската стойност на вещигте предмет на посегателрсдтво.  Като отекчаващи – се отчетоха миналите осъждания, които не влияят на правната квалификация и не са елемент от състава и негативните характеристични данни.

 

При тези данни и като отчете наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно отонсителната им тежест  съдът намери, че е налице едно изключително смекчаващо отговорността обстоятелство – естеството и ниската стойност на вещите, почти ½ от МРЗ, при наличието на което и най-лекето предвидено в закон анаказание ще се окаже несъразмерно тежко. С оглед на това съдът приложи разпоредбата на чл.55 ал.1,т.1 от НК и определи наказанието ЛС под минимума предвиден в конкретния престъпен състав, като счете,  че за конкретното престъпление на подс.Б.  следва да се наложи наказание в размер на шест месеца лишаване от свобода, което е съответно на тежестта на престъплението и с което ще се постигнат целите на наказанието.

С оглед разпоредбата на чл.61 т.2 от ЗИНЗС, се определи първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода.

Неприложима е разпоредбата на чл.66 от НК,т.к. преди настоящото деяние,подсъдимият е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер.

          На основание  чл.189 ал.3 от НПК подс.Б. беше осъден да заплати в полза на държавата по сметка на ПРС сторените по делото разноски в размер на 55 лева за експертиза.

         

          По тези съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: