Р Е
Ш Е Н
И Е
№ ..........
гр. Велико Търново, 08.12.2020 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично заседание на 06.10.2020 г., в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,
при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 964/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:
Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано
е по жалба на П.Х. *** против Наказателно постановление № 20-1275-000728 от 19.05.2020
г., издадено от ВПД началник Сектор Пътна полиция при ОДМВР - гр. Велико
Търново, с което за нарушения на чл. 23, ал. 1 и чл. 123, ал. 1, т. 2, б. А от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, пр. 2 и чл. 175, ал. 1, т. 5 от с.з. са му
наложени административни наказания съответно глоба в размер на 200.00 лева и
глоба в размер на 200.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от
шест месеца. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.
В съдебно заседание, чрез своя пълномощник, жалбоподателят поддържа жалбата си.
Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище по нея.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:
С
Акт за установяване на административно нарушение Серия GA № 218809 от 11.05.2020 г., инициирал настоящото административно-наказателно
производство, служители на Сектор ПП при ОДМВР гр. Велико Търново констатирали
извършени от жалбоподателя нарушения на разпоредбите на чл. 23, ал. 1 и чл.
123, ал. 1, т. 2, б. А от ЗДвП, изразяващи се в това, че на посочената в акта
дата – 11.05.2020 г., в 23:00 часа, в гр. Велико Търново, ул. "Стефан
Стамболов", до № 29, в посока към ул. "Опълченска", управлявал собствения си лек автомобил "Опел
Астра", рег. № ВТ 32 25 КР, син металик, като не спазил необходимото
безопасно разстояние и блъснал отзад спрелия пред него лек "Алфа Ромео 147",
с рег. № ВТ 10 41 КС, който вследствие на удара се премесил напред и блъснал
отзад спрелия пред него за пропускане на пешеходци преминаващи по пешеходна
пътека лек автомобил "Опел Астра", с рег. № ВТ 16 63 ВВ, с което реализирал
ПТП, от което пострадала пътничката возеща се на предна дясна седалка в лек
автомобил с регистрационен номер ВТ 10 41 КС Р.Д.Д. на 19 г. Жалбоподателят, като
участник в ПТП с пострадало лице не изпълнил задължението си да уведоми
съответната служба на МВР, като напуснал мястото на същото и бил установен на
12.05.2020 г. в 02.30 часа.
Актът за установяване на административно нарушение е съставен в присъствието на жалбоподателя, връчен му е надлежно и е подписан от него с отбелязване, че има възражения, но такива не са вписани. Не са подадени и писмени възражения.
Въз
основа на АУАН е последвало и издаването на обжалваното наказателно
постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта
фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционните разпоредби на чл. 179, ал. 2, пр. 2 и чл. 175,
ал. 1, т. 5 от ЗДвП, налагайки на жалбоподателя административни наказания съответно глоба в размер на 200.00 лева
и глоба в размер на 200.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от
шест месеца.
Към преписката са
приложени доказателства за компетентността на контролния и административно
наказващ органи да издават съответно АУАН и НП по ЗДвП.
От приложената по делото
справка за нарушител/водач, издадена от ОДМВР Велико Търново, е видно, че
жалбоподателят и преди това е наказван за нарушения по ЗДвП.
От разпита на полицейския служител е видно, че той и колегата му не са преки очевидци на събитията около ПТП. Жалбоподателят е установен по-късно и са снети обяснения от него, другите участници в ПТП и пострадалото лице.
От разпитаните по делото свидетели очевидци се установява, че действително на посочените по-горе време и място е настъпило ПТП, но след като водачите са констатирали, че то е само с материални щети, са решили да не съобщават на надлежните органи за него. Впоследствие пострадалата е споделила, че чувства болка в главата, поради което е отведена в ЦСМП при МОБАЛ гр. Велико Търново, от където служебно са уведомени органите на пътна полиция. Видно е, че към момента на ПТП за жалбоподателя не е било известно, че има пострадало лице. Никой не е имал видими наранявания и оплаквания. Според свидетелите причината за настъпване на ПТП е внезапното появяване на пътното платно на група пешеходци.
С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:
Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна.
НП е издадено при непълно изясняване на обстоятелствата предмет на производството. Не обсъден въпроса, относно субективния елемент на нарушението по чл. 23, ал. 1 от ЗДвП, а именно – могъл ли е жалбоподателят при създалата се ситуация да предвиди и предотврати настъпването на ПТП и съответно до колко обективно е имал възможността да спре движението на управлявания от него автомобил. Видно от съдържанието на АУАН и НП, липсва констатация за скоростта на движение на моторното превозно средство и спазваната дистанция, за да се прецени до колко водачът не е се е поставил сам в невъзможност да реагира и избегне настъпването на ПТП. Както се установи основната причина за настъпването му е внезапната поява на група пешеходци на пътното плътно. Това показва, че не са обсъдени всички релевантни за отговорността обстоятелства - съответно налице ли е от субективна страна нарушение или случайно деяние по смисъла на чл. 11 от ЗАНН, вр. с чл. 15 от НК. Ето защо, съдът счита, че е необоснован извода за виновно извършване на деянието, с което е нарушена императивната разпоредба на чл. 53 от ЗАНН.
Вмененото на жалбоподателя нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. А от ЗДвП също е несъставомерно. Задълженията на водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие при което са пострадали хора са разписани в чл. 123, ал. 1, т. 2, б. А до б. Е. Систематичното тълкуване на посочените разпоредби води до извода, че всички тези задължения на водача са кумулативно изискуеми и налагащи оставане на местопроизшествието до пристигане на съответните органи, като разума на законовите разпоредби налага извода, че преценката дали е налице пострадало лице е изпълнима на мястото на произшествието. В настоящият случай жалбоподателят е изпълнил задължението си по чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, като без да създава опасност за движението по пътя, е спрял, за да установи какви са последиците от произшествието. Това направил заедно с другите водачи на МПС и участници в ПТП и при това те са установили, че от ПТП има само материални щети. Едва по-късно пострадалата се е оплакала за наличието на болки в главата, и то след като участниците вече са напуснали местопроизшествието. В този смисъл за жалбоподателя не е било субективно известно, че от ПТП има пострадало лице към момента на неговото настъпване и по време на установяване на последиците му, поради което и не следва да му се вменява във вина неизпълнението на задълженията по чл. 123, ал. 1, т. 2 от ЗДвП.
Като окончателен се налага изводът, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва да се отмени.
Водим от горното и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1275-000728 от 19.05.2020 г., издадено от ВПД началник Сектор Пътна полиция при ОДМВР - гр. Велико Търново, с което на жалбоподателя П.Х.Х., с ЕГН **********,***, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 2 и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП са наложени административни наказания съответно глоба в размер на 200.00 лева и глоба в размер на 200.00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, като законосъобразно.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд – гр. Велико Търново.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: