Решение по дело №3925/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1339
Дата: 4 ноември 2019 г. (в сила от 22 ноември 2019 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120203925
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

№ 1339                                              04.11.2019 г.                                   град Бургас

 

Бургаският районен съд                                                        V-ти наказателен състав

На петнадесети октомври                                   две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание, в следния състав:

 

                                                                   Председател: МАЯ СТЕФАНОВА

 

Секретар: Райна Жекова  

 като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД №3925 по описа за 2019 г на БРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл.59-чл.63 от ЗАНН.

Образувано по жалба на И.С.Г. с ЕГН********** *** срещу НП № 1419/04.07.2019г издадено от заместник кмета на Община Бургас, упълномощен със Заповед № 1133/09.05.2012г, с което за нарушение на чл.3 т.6 от Наредбата за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас (НООРТОБ) и на основание чл.34 ал.1 предложение първо от НООРТОБ на жалбоподателя е наложена административно наказание глоба в размер на 500 (петстотин) лева. 

В хода на съдебното производство жалбоподателят се явявал лично и със упълномощен адвокат. С жалбата се сочи неправилност на наказателното постановление и се навеждат доказателства за грубо отношение към жалбоподателя от страна на полицаите извършили му проверка. Представят се СМУ № 293/06.12.2018 г. и медицинска документация. Моли съда да отмени НП.  

За наказващия орган въпреки редовното призоваване представител не се явява. 

Видно от известието за доставяне на НП на лист №9 от делото жалбоподателят го е получил лично на 27.08.2019г, а жалбата е подадена в преклузивния 7- мо дневен срок по реда на чл.59 а.2 от ЗАНН. Жалбата изхожда от легитимирано лице, подадена е пред материално и териториално компетентен съд, съдържа изискуемите от закона реквизити и производството пред БРС е редовно образувано.

 В хода на съдебното следствие, съдът разпита в качеството на свидетел актосъставителя Г.К., свидетелите Д. К. и С.Ц. 

Съдът като обсъди събраните в съдебното следствие писмени и гласни доказателства взети поотделно и в тяхната съвкупност установи следната фактическа обстановка:

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на акт за установяване на административно нарушение от 17.01.2019 г.,  за това, че на 04.12.2018г, в 17,45 часа, в гр.Б., в ж.к.“Б. М.“ пред магазин „А.“ жалбоподателят извършвал действия в състояние на алкохолно опиянение–отправял обидни думи и ругатни към полицай С.Ц.–***, с които си действия нарушил моралните норми на поведение на обществено място. Правната квалификация на деянието в акта е по чл.3 т.6 от НООРТОБ.

АУАН е подписан от актосътавителя и от свидетели по неговото написване като и от жалбоподателя, като последният го е подписал без възражения. 

В 3-дневния срок по чл.44 ал.1 от ЗАНН не са направени писмени възражения по акта. 

  Като е взел предвид АУАН административнонаказващият орган е издал атакуваното НП  № НП-1419/04.07.2019 г. 

 В НП е описана същата фактическа обстановка и е направена същата правна квалификация по чл.3 т.6 от НООРТОБ. На основание чл.34 ал.1 от НООРТОБ на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500 (петстотин) лева.

 Горната фактическа обстановка се потвърждава по несъмнен и категоричен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Съдът счита, че направените в жалбата възражения за нарушаване на процесуалния закон са неоснователни. И двата акта са съставена от компетентни органи в кръга на правомощията им по закон и в сроковете на чл.34 от ЗАНН. От формална страна са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. 

Съгласно разпоредбата на чл.3 т.6 от НООРТОБ е забранено на територията на Община Бургас извършването на действия, с които се нарушават моралните норми на поведение на обществени маста. В Наредбата е дадена легална дефиниция на действията, с които се нарушават моралните норми: това се употреба на ругатни, псувни и други неприлични изрази на публично място пред повече хора, в оскърбително отношение и държане към гражданите, към органите на властта или в скарване, сбиване или други подобни действия, с които се нарушава обществения ред и спокойствие.

Видно от избраната правна квалификация и от текста на акта и НП, както и от легалната дефиниция цитирана по-горе, от обективна страна е посочено, че жалбоподателят на 04.12.2018г, пред магазин „А.“, находящ се в ж.к. „Б. М.” в гр.Б. в пияно състояние е отправял обидни думи към полицай С.Ц. *** (по това време на работа – униформен), с което си поведение жалбоподателят е нарушил моралните норми на обществено място. За това, че мястото е обществено не е  необходимо да се събират доказателства, освен това в посочения час пред магазина вероятно е имало повече от две лица. Въпреки, че полицай Ц. не си спомни за конкретния случай, съдът счита, че описаната в акта и в НП фактическа обстановка не бе опровергана. Видно от представеното СМУ 293/06.12.2018 г., в него пред съдебен лекар жалбоподателят посочил, че на 04.12.2018 г., около 20,00 часа, бил бит от познати лица. Описаните в съдебномедицинско удостоверение нанесени телесни повреди не могат да се отнесат като употреба на сила от страна на полицията. Съдът като прецени, че  тази фактология не бе опровергана, е длъжен да се съобрази с текста на НП и да приеме, че описаното в него се е случило в действителност. Тези действия на жалбоподателя независимо от състоянието на алкохолно опиянение е извършил виновно при форма на вината умисъл, тъй като същият не може да черпи права от състоянието си по време на извършвана на деянието, понеже сам се е привел в това състояние. Правилно е избрана нормата на чл.34 ал.1 от НООРТОБ. Съдът намира, че определеното наказание е следвало да бъде съобразено с имущественото състояние на дееца. По мнение на съда същото следва да бъде намалено, независимо че и в съдебното заседание не бяха представени доказателства касаещи семейното и имотното състояние на дееца. Съдът счита, че и глоба в размер на 100 (сто) глоба би осъществила целите на закона визирани в чл.12 ЗАНН. В тази се част наказателното постановление следва да бъде изменено, а в останалата си част потвърдено.

При съставянето на акта и издаването на НП не са били допуснати нарушения, които да са довели до накърняване правото на защита на жалбоподателя.    

Мотивиран от горното и на основание чл.63 ал.1 предложение първо и второ от ЗАНН, Бургаският районен съд, V наказателен състав

 

Р  Е  Ш  И :

         

ИЗМЕНЯ наказателно постановление НП № 1419/04.07.2019 г., издадено от заместник кмета на Община Бургас, упълномощен със Заповед № 1133/09.05.2012 г., с което на И.С.Г. с ЕГН********** *** за нарушение на чл.3 т.6 от Наредбата за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас (НООРТОБ) и на основание чл.34 ал.1 предложение първо от НООРТОБ е наложена административно наказание глоба в размер на 500 (петстотин) лева, в частта му относно размера на глобата като я НАМАЛЯВА  от 500 (петстотин) на 100 (сто) лева. 

 ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление НП № 1419/04.07.2019г издадено от заместник кмета на Община Бургас, упълномощен със заповед №1133/09.05.2012г,  в станалата му част.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд  в Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                      СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.