Определение по дело №905/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 560
Дата: 5 април 2022 г.
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20227180700905
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 април 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………..

 

гр. Пловдив, 5 април 2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд- Пловдив, ХVІІІ-ти състав, в закрито заседание на пети април, две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                            НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

 като разгледа административно дело №905 по описа на съда за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.215 от Закона за устройство на територията ЗУТ), във връзка с чл.60, ал.5 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Мирослав Атанасов Стамов, ЕГН **********, с адрес: ***, както и “МИРОТРЕЙД“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив бул. “6-ти септември“ №254, ет.2, ЕИК *********, представлявани и двамата от адвокат Мирослав Кобуров- пълномощник, обжалват Разрешение за строеж №10 от 24.02.2022г., издадено от временно изпълняващ длъжността (ВИД) главен архитект на Община Пловдив - Район “Централен”, за строеж “Вътрешно преустройство на жилище – СО (самостоятелен обект (в сграда)) с идентификатор 56784.519.723.3.8, находящо се на пети етаж в съществуваща сграда, в УПИ XII-847, кв.50-нов/2-стар по плана на “Централна градска част“, с възложител Дейвид Марк Коуди, с административен адрес на строежа: гр. Пловдив, ул. “Княз Александър I“ №7.

Претендира се обявяване нищожността на оспорения акт. Алтернативно се поддържа искане за отмяната му поради незаконосъобразност.

Освен това, в жалбата е формулирано особено искане за отмяна на разпореждането, с което е допуснато предварително изпълнение на оспореното разрешение за строеж, явяващо се предмет на настоящето производство.

По допустимостта на особеното искане за спиране на допуснатото предварително изпълнение на оспорения акт съдът констатира следното:

Според разпоредбата на чл.60, ал.5 от АПК, разпореждането, с което се допуска или се отказва предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщаването му, независимо дали административният акт е бил оспорен. А според чл.149, ал.1 от ЗУТ, за издаденото разрешение за строеж или за отказа да се издаде такова разрешение се съобщава на заинтересуваните лица при условията и по реда на АПК.

            Като доказателство по преписката (делото) е представено заверено копие на Служебна бележка за залепване на обяви, изготвена от служители на Община Пловдив - Район “Централен”, според която бележка на 29.03.2022г. на имот с административен адрес: ул. “Княз Александър I“ №7, е залепена обява с Изх.№94012-34149, адресирана до двамата жалбоподатели и други две заинтересувани лица, с която обява им се съобщава Разрешение за строеж №10 от 24.02.2022г. Според посочената служебна бележка, залепването ѝ е направено съгласно §4 от ДР на ЗУТ, която норма обаче е неприложима в случая.

            При това положение, следва да се приеме за установено, че разглежданото особено искане, обективирано в жалбата (листи 2-9), постъпила в съда на 04.04.2022г., се явява заявено в рамките на законоустановения срок. Освен това, искането е заявено и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустимо.

Разгледано по същество, искането е основателно.

Според чл.60, ал.1 от АПК, разпореждане за предварително изпълнение на административен акт се допуска, когато това се налага, за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда, или по искане на някоя от страните - в защита на особено важен неин интерес, при изискване на гаранция от страната в последния случай.

Процесното разпореждане е мотивирано с подадена към заявление с Вх.№94012-34149(1) от 17.02.2022г. декларация от Светлана Славчева Варадинова, според която декларация обектът (жилище, СОС с идентификатор 56784.519.723.3.8) е единствено жилище на сина ѝ Дейвид Коуди, чийто ползвател е Варадинова; в жилището са регистрирани и постоянно живеят членовете на семейството на Варадинова- Марк Коди; Дейвид Коуди; Лаура Коди, която има и съпруг на име Георги Радев, както и малък син на седем месеца- Лео Радев. Всички са принудени да напуснат жилището и да живеят под наем в апартамент, който е нает от Георги Радев. С оглед премахването на санитарното помещение и липсата на ВиК инсталация, с цел изпълнението на заповед за премахване на незаконно строителство (Заповед №РД-19-945 от 08.11.2019г. на кмета на Община Пловдив - Район “Централен”), жилището е станало необитаемо. Наетото жилище от обитателите на СОС с идентификатор 56784.519.723.3.8 не позволява нормалното съжителство на толкова хора, което прави изключително трудно спазването на елементарни хигиенни и противоепидемични мерки с оглед наличието на малко дето. Ето защо, при условие, че внесеният и одобрен инвестиционен проект е напълно идентичен с предходния, за който е установено, че отговаря на всички законови изисквания, с цел недопускане на значителни и трудно поправими вреди и след преценка за съразмерност по смисъла на чл.6 от АПК, се допуска предварителното изпълнение на Разрешение за строеж №10 от 24.02.2022г.

Мотивирано по посочения начин, процесното разпореждане не позволява формирането на извод за наличието на конкретна хипотеза по смисъла на чл.60, ал.1 от АПК.

Също така, обитаването на процесното жилище, за което се твърди да е без санитарно помещение и ВиК инсталация, е обективно невъзможно, според настоящия състав на съда.

От своя страна, евентуалното изпълнение в жилището на разрешеното вътрешно преустройство с оспореното по делото разрешение за строеж, преди влизане му в сила, също не предпоставя извод, че води до предотвратяване на значителна или трудно поправима вреда за някой от обитателите на жилището.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира, че разпореждането за допускане на предварителното изпълнение на Разрешение за строеж №10 от 24.02.2022г. се явява немотивирано и недоказано по основания, защитаващи важни държавни или обществени интереси, поради същото е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Така мотивиран и на основание чл.60, ал.5 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ разпореждане на ВИД главен архитект на Община Пловдив - Район “Централен”, с което е допуснато предварително изпълнение на Разрешение за строеж №10 от 24.02.2022г., издадено от ВИД главен архитект на Община Пловдив - Район “Централен”, за строеж “Вътрешно преустройство на жилище – СО с идентификатор 56784.519.723.3.8, находящо се на пети етаж в съществуваща сграда, в УПИ XII-847, кв.50-нов/2-стар по плана на “Централна градска част“, с възложител Дейвид Марк Коуди, с административен адрес на строежа: гр. Пловдив, ул. “Княз Александър I“ №7.

Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Адм. съдия:.........................

/Н.Бекиров/