Определение по дело №154/2023 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: 62
Дата: 17 ноември 2023 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20237090700154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1050

гр. Габрово, 17.11.2023 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД– ГР. ГАБРОВО в закрито съдебно заседание от седемнадесети ноември, две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН  КОСЕВ

СЪСТАВ: ЕМИЛИЯТОДОРОВА

ДАНИЕЛА ГИШИНА

като разгледа материалите по а.н. дело № 154 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството по настоящото адм. н. дело е образувано въз основа на искане, депозирано в деловодството на Административен съд Габрово /ГАС/ с вх. № СДА-01-2078 от 14.11.2023 г., подадено от „*“ ****, С., ЕИК: *********, за възобновяване на производството  по АНП с направено особено искане за незабавно спиране на изпълнението на НП № 07-2200091 от 07.10.2022 г., издадено от Директора на ДИТ – Габрово.

На 14.11.2023 г. в съда е входирана молба, с която е направено особеното искане за незабавно спиране изпълнението на влязлото в сила НП, като аргументите са в насока, че при участие в процедура по възлагане на обществена поръчка от дружеството се изискват доказателства за липсата на основания за отстраняване по чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП. Същият участва в няколко такива процедури.

От съдържанието на самото искане става ясно, че процесното НП е вече изпълнено, като имуществената санкция е изплатена още на 17.10.2022 г. При това положение особеното искане няма предмет – не може да се „спре“ изпълнение на НП или друг акт, който вече е изпълнен. Доколкото определената с това НП имуществена санкция е платена, то искането за спиране на изпълнението е недопустимо и следва да се остави без разглеждане. Изпълнението на НП се изчерпва със заплащане на определената с него имуществена санкция, което в случая е извършено и искането за спиране е лишено от предмет. В този смисъл, напр., Определение № 232 от 10.01.2023 г. на ВАС по адм. д. № 11592/2022 г., VII о.; Определение № 229 от 10.01.2023 г. на ВАС по адм. д. № 11653/2022 г., VII о.; Определение № 226 от 10.01.2023 г. на ВАС по адм. д. № 11587/2022 г., VII о.; Определение № 108 от 5.01.2023 г. на ВАС по адм. д. № 11591/2022 г., VII о. и др.

По тези съображения с Определение № 1033 от 16.11.2023 г. съдът е оставил без разглеждане особеното искане. Като подлежащо на оспорване в 7-дневен срок същото не е влязло в сила към настоящия момент.

Въпреки това с нова молба от 17.11.2023г. дружеството отново е поискало спиране на изпълнение на влязлото в сила НП. В молбата си то не изтъква нови факти и обстоятелства, нито оспорва предходното си твърдение, че наложената с процесното НП, по повод на което се иска възобновяване на АНП, имуществена санкция е вече заплатена, т.е. изпълнение е вече реализирано, напротив, заявява още веднъж, че санкцията е платена.

Дали така платената по него сума е дължимо или недължимо платена /съгласно твърденията в новото искане/ е без значение, след като тя е платена по влязло в сила НП, което, докато не бъде отменено по правилата на особения способ и ако бъде изобщо отменено чрез него, при положение, че се допусне възобновяване на административно-наказателното производство, не може да се счита за недължимо платена, нито пък това има отношение към искането.

След като е разпоредено плащане на това публично задължение от името на дружеството, то това се предполага, че е направено от лица, които следва да са оправомощени за такова действие, за да допусне банката, обслужваща длъжника по НП, такова плащане. Ако плащането е наредено от неоправомощени лица, то дружеството-платец следва да насочи оплакванията си към банката или към лицата, които с поведението си са му причинили вреди, ако докаже неправомерно тяхно поведение, но в рамките на административно-наказателното производство е недопустимо да се разглеждат подобни мотиви, претенции и да се решават такъв тип спорове. В случая е съществено, че е налице влязло в сила НП и че наложената с него санкция е заплатена /изпълнена/. 

Настоящият съдебен състав следва само да отбележи, че дори и да не бе платена тази сума, НП е влязло в сила и съставлява редовен изпълнителен способ. Дори и да постанови „спиране изпълнението“ на същото, за което няма правна и логична причина да бъде сторено, то това не би довело до целения от жалбоподателя ефект. Същият се стреми да постигне участие и неотстраняване в процедури по обществени поръчки, при които пречка за това е обстоятелство по чл. 54, ал. 1, т. 6 и по чл. 56, ал. 1, т. 4 от ЗОП, в случая - установено с влязло в сила НП нарушение на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3, чл. 63, ал. 1 или 2, чл. 118, чл. 128, чл. 228, ал. 3, чл. 245 и чл. 301305 от КТ. Спирането на изпълнението на НП не би означавало, че ще се счита, че такова нарушение не е налице, изпълнението в случая означава единствено и само изпълнение на наложената санкция по аргумент от чл. 79 на ЗАНН, но що се отнася до това, дали нарушение, установено с влязло в сила НП, ще се счита за неизвършено – това не може да се постигне със способа на извънредната отмяна, докато тече такова производство.

Освен това повторно направеното искане за спиране на изпълнението е недопустимо както на вече изложените основания в Определение № 1033 от 16.11.2023 г. на АС – Габрово, така и поради факта, че то се прави още веднъж при невлязло в сила Определение, с което съдът вече се е произнесъл по същото искане и което подлежи на касационен контрол, както е указано в самия съдебен акт. Повторно искане за спиране изпълнението на влязло в сила НП пред съда може да се прави само въз основа на нови обстоятелства, а такива не са посочени. Новите, или по-скоро същите, но разширени мотиви, не съставляват нови обстоятелства.

Предвид на гореизложеното, настоящото повторно искане за спиране изпълнението на процесното НП, което е влязло в сила и чиято санкция е вече изпълнена /платена/, по което е вече налице постановен отказ, който не е влязъл още в сила и за което не са налице посочени нови обстоятелства, се явява недопустимо и следва да се остави без разглеждане.

 

Предвид на така изложеното и на основание чл. 73, във вр. с чл. 72, ал. 4 от ЗАНН,  Административен съд Габрово

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ Особено искане за незабавно спиране на изпълнението на влязло в сила Наказателно постановление № 07-2200091 от 07.10.2022 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Габрово.

 

Препис от настоящия съдебен акт да се връчи на дружеството, в едно със съобщението за неговото изготвяне.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването, с частна жалба, подадена чрез Административен съд – Габрово до Върховен Административен съд.

 

 

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/ГАЛИН  КОСЕВ/

 

 

 

    СЪСТАВ:1.

/ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА/

 

 

 

2. 

/ДАНИЕЛА ГИШИНА/