Решение по дело №4689/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1062
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 11 ноември 2019 г.)
Съдия: Милена Николова Николова
Дело: 20183110204689
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

         Р Е Ш Е Н И Е

 

     № ……………………. г.,

 гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XХII състав, в открито съдебно заседание на седми май две хиляди и деветнадесета година в състав:  

 

                              СЪДИЯ: МИЛЕНА НИКОЛОВА                     

  с участието на секретаря Величка Велчева, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 4689 по описа за 2018 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на „И.“ ЕООД срещу наказателно постановление № 03-007668 от 25.05.2017 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на дружеството на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 413, ал. 2 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за това, че на 15.05.2017 г. в гр. Варна в качеството на работодател не е обезопасил в опасната зона излята плоча на кота + 6,20 м. в обекта на контрол – строителен обект, намиращ се в гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54, блок 1 срещу опасността падане от височина с помощта на горно и междинно перило за ръка и бордова лента за крака или с помощта на друго еквивалентно алтернативно решение – нарушение по чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (Наредбата).

          Дружеството – жалбоподател „И.“ ЕООД намира наказателното постановление за незаконосъобразно, като бланкетно посочва, че са налице допуснати съществени процесуални нарушения и оспорва фактическата обстановка. Отправено е искане за отмяна на наказателното постановление.

          В проведеното открито съдебно заседание въззивното дружество чрез своя процесуален представител адв. С.Т.в пледоарията си по същество и в писмено становище по делото навежда доводи за допуснати множество процесуални нарушения при издаването на наказателното постановление. На първо място се твърди, че е нарушена нормата на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, тъй като в наказателното постановление не се съдържат факти, обосноваващи качеството на работодател на въззивното дружество. На следващо място се твърди, че не са посочени доказателствата, които обосновават това качество. Излага съображения, че е нарушен принципът „ne bis in idem“, тъй като са издадени три отделни наказателни постановления за едно и също нарушение, доколкото всяка една плоча от строителната площадка не представлява сама по себе си строителна площадка съобразно ЗУТ.  Твърди се, че по делото е установено, че към 15.05.2017 г. целият етап на изграждане на грубия строеж на етап 3 (блок 1) е бил превъзложен изцяло на „Смарт – строй 2015“ ЕООД, което е следвало със свои работници да изгради кофража, включително изливането на плочите и обезопасяването им. Оспорва обстоятелството въззивното дружество да има качеството на строител или работодател в процесния обект, нито дори същият да е участник в строителството. Твърди, че дори и това да се приеме, то отговорността следва да е по чл. 413, ал. 1 КТ или по ЗУТ. Поддържа искането за отмяна на наказателното постановление.

          В проведеното открито съдебно заседание въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Д.О., която моли за потвърждаване на наказателното постановление, аргументирайки се, че в конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява качеството на работодател на въззивното дружество. Навежда доводи, че са налице три отделни административни нарушения, които са обусловили и издаването на три отделни наказателни постановления.Навежда доводи, че отговорността е едновременно в качеството на работодател и строител, като се позовава на разпоредбата на чл. 6 от Наредбата. Посочва, че в случая е недопустимо контролните органи по спазване на безопасни и здравословни условия на труд да търсят отговорност по ЗУТ, а разпоредбата на чл. 413, ал. 1 КТ се прилага само за физически лица.

 

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

 

          От фактическа страна:

 

          На 21.10.2014 г. бил сключен предварителен договор за учредяване на право на строеж и прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за проектиране и строителство между прехвърлителите С.Н.И., М.Т.И., Я. П.Я. и Я. Я., от една страна, и приобретателят „И.“ ЕООД, от друга страна. По силата на посочения договор приобретателят се е задължил да изгради и завърши жилищните сгради в степен на завършеност и изпълнение на довършителните работи по БДС (на шпакловка и замазка), а именно блокове 1,2,3 и да довърши изграждането на блок 4 в Многофункционална обществено-административна и/или жилищна сграда с административен адрес гр. Варна, район „Приморски“, ул. „Дубровник“ № 54.

          На 11.12.2015 г. бил сключен договор за строителство № СС-02/11.12.2015 г. между въззивното дружество, в качеството на възложител, и „Смарт – строй 2015“ ЕООД, в качеството на строител, по силата на който строителят се задължил да извърши СМР в обект, находящ се адрес гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54, както следва: направа на кофраж на плочи и вертикали, монтаж на арматура, полагане на бетон и направа на зидария.

          С нотариален акт за прехвърляне на идеални части от поземлен имот и взаимно учредяване на вещно право на строеж върху поземлен имот срещу задължение за извършване на строителство № 69, том I, рег. № 1803, дело № 43 от 17.02.2016 г. по описа на нотариус С.Д. – нотариус с рег. №  от Регистъра на НК, С.Н. И., М.Т.И. Я. П. Я.и Я.Н.Я.  прехвърлили идеални части от ПИ с идентификатор 10135.2554.612 на съсобственика си „И.“ ЕООД. Собствеността била прехвърлена срещу задълженията на дружеството за проектиране и строителство, подробно описани и поети съгласно посочения по-горе предварителен договор.

          На 15.05.2017 г. служители на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, измежду които и св. С.И.П. извършили проверка за спазване на трудовото законодателство в строителен обект, намиращ се в гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54. 

          Проверката била извършена по повод постъпил сигнал в Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна за необезопасени плочи в обекта.

          В хода на проверката св. С.И.П. установил, че плочата на кота + 6,20 м. в блок 1 на строителния обект не е обезопасена в опасната зона срещу опасността падане от височина с помощта на горно и междинно перило за ръка и бордова лента за крака или с помощта на друго еквивалентно средства.

          В обекта се е установило, че има работници на „И.“ ЕООД, за което бил съставен констативен протокол, в който били посочени и св. Р.Ц.С. и св. С.Ц.С., които удостоверили с подписа си, че са служители на въззивното дружество повече от 1 година с работно време от 13,00 часа до 16,00 часа, имат два почивни дни в работната седмица (събота и неделя) и получават трудово възнаграждение от 240 лева.

          Св. П. съставил акт за спиране на работа и движение в опасната зона на плочи с коти +3,40 м., +6,20 м. и + 9,00 м., намиращи се в блок 1 на обекта. Актът за спиране бил връчен на Т. Щ.Т. (технически ръководител в „И.“ ЕООД).

          На същия била връчена и призовка за явяване на представител на дружеството в ДИТ – Варна за представяне на съответните документи, свързани със спазването на трудовото законодателство.

          Приемайки, че дружеството е извършило нарушение по чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи св. С.И.П. съставил на 18.05.2017 г. АУАН на въззивното дружество за това, че на 15.05.2017 г. в гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54 в качеството си на работодател „И.“ ЕООД е допуснало плоча на кота +6,20 м. да не е обезопасена в опасната зона срещу опасността падане от височина с помощта на горно и междинно перило за ръка и бордова лента за крака или с помощта на друго еквивалентно алтернативно решение. АУАН бил връчен на Т.Т., упълномощен представител на дружеството, който написал в частта за обяснения и възражения, че нарушението е отстранено веднага след проверката.

          В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 ЗАНН срок дружеството не е депозирало писмено възражение срещу съставения АУАН.

          На 25.05.2017 г. г. директорът на дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна приемайки идентична фактическа обстановка, като тази, изложена в АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 и чл. 413, ал. 2 КТ наложил на въззивното дружество имуществена санкция в размер на 1500 лева за извършеното нарушение на чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

         

          По доказателствата:

 

          Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни доказателствени средства: показанията на св. С.И.П., Р.Ц.С. и С.Ц.С.; и писмени доказателства и доказателствени средства: АУАН, заповед от 12.01.2010 г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, призовка на основание чл. 45, ал. 1 АПК, акт за спиране, разписка, констативен протокол, извлечение от търговския регистър, протокол за извършена проверка на „И.“ ЕООД ***, договор за строителство с приложение, наказателно постановление № 03-007669 от 25.05.2017 г., издадено от директора на ДИТ - Варна, протокол за извършена проверка на „Смарт-строй 2015“ ЕООД, наказателно постановление № 03-007670 от 31.05.2017г., издадено от директора на ДИТ - Варна, АУАН от 22.05.2017 г., съставен срещу „Смарт-строй 2015“ ЕООД, наказателно постановление № 03-007667 от 25.05.2017 г., издадено от директора на ДИТ - Варна, извлечение от книга за начален инструктаж на подизпълнители – „Дубровник“, започната през месец януари 2015 г., извлечение от книга за ежедневен инструктаж по безопасност и здраве при работа  на ЖС Дубровник, започната на 03.04.2017 г., два броя заповеди с № 116/03.12.2015 г. и № А-76/04.08.2017 г. на гл. архитект на Община Варна, предварителен договор за учредяване на право на строеж и прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за проектиране и строителство от 21.10.2014 г. между С.Н.И., М.Т.И., Я.П.Я.и Я.Н.Я., от една страна, и „Изолации“ ООД, от друга страна, нотариален акт № 69 от 17.02.2016 г. на нотариус С. Д. с рег. №  на НК за прехвърляне на идеални части от поземлен имот и взаимно учредяване на вещно право на строеж върху поземлен имот срещу задължение за извършване на строителство и заверено копие на Разрешение за строеж № 241/07.12.2007 г. на Главен архитект на Община Варна за жилищна сграда в гр. Варна, ул.“Дубровник“, № 54.

          Съдът кредитира гласните доказателствени средства – свидетелските показания на св. С.И.П., Р.Ц.С. и С.Ц.С. като обективни и достоверни, доколкото същите не съдържат противоречия в себе си, последователни и логични са, а освен това съответстват на представените по делото писмени доказателства.

          При анализа на доказателствената стойност на съставения АУАН съдът съобрази разпоредбата на чл. 416, ал. 1 КТ, съгласно която редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното. Доколкото по делото не са налице доказателства, които да опровергават констатациите на контролните органи, а напротив показанията на св. С.И.П., Р.Ц.С.и С.Ц.С. подкрепят и затвърждават удостовереното в АУАН, то последният също служи като основа на направените от съда фактически изводи.

          Съдът кредитира всички останали писмени доказателства като достоверни и допринасящи за разкриване на обективната истина по делото.

 

          От правна страна:

 

Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

Съдът в рамките на служебната проверка не констатира съществено нарушение на процесуалните правила, визирани в ЗАНН. АУАН е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, изброени в чл. 42 ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43 ЗАНН. НП е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 ЗАНН.

При анализа на приложимата нормативна уредба, съдът намира, че е налице нарушение на чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, съгласно която паданията от височина се предотвратяват чрез приспособления (съоръжения, ограждения), които са достатъчно високи и са изградени най-малко от защитна бордова лента за крака, главно перило за ръце и средно перило за ръце или чрез еквивалентно алтернативно решение.

От събраните по делото доказателства по несъмнен начин се установява, че на кота + 6,20 м. в блок 1 на строителния обект, находящ се на административен адрес гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54, излятата плоча не е била обезопасена с поставени горно и междинно перило за ръка и бордова лента за крака или с помощта на друго еквивалентно алтернативно решение.

Съгласно чл. 16, т. 1, б. „а“ и „б“ от Наредбата (ред. изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г.)  строителят осигурява извършването на СМР в технологична последователност и срокове, определени в инвестиционния проект и в плана за безопасност и здраве; комплексни ЗБУТ на всички работещи, вкл. на подизпълнителите и на лицата, самостоятелно упражняващи трудова дейност, при извършване на СМР на изпълняваните от него строежи, в съответствие с минималните изисквания на тази наредба.

§1, т. 2 от Наредбата дава легална дефиниция на понятието "Строител" - лицето, определено в ЗУТ, което самостоятелно наема работещи по трудово правоотношение. Съгласно §1, т. 1 от КТ "Работодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, което самостоятелно наема работещи по трудово правоотношение, както и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и др.).

Предвид изложеното съдът намира, че въззивното дружество към процесната дата е имало едновременно качеството и на работодател, и на строител, поради което и същото носи административнонаказателна отговорност по чл. 413, ал. 2 КТ, съгласно която работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв.

Доколкото е налице бездействие от страна на дружеството да обезопаси процесната кота срещу опасността от падане от височина и възможността същото да бъде субект на административнонаказателна отговорност, съдът намира, че правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност за извършено нарушение по чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

 

По възраженията на въззивното дружество:

 

Съдът намира, че в случая не е налице твърдяното нарушение на нормата на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, тъй като в наказателното постановление изрично е посочено, че юридическото лице се санкционира именно в качеството му на работодател, като не е необходимо да бъдат посочвани обстоятелствата, които обуславят този извод, тъй като качеството на работодател се установява от събраните от наказващия орган доказателства, а непълнотата на доказателствата не може да бъде основание за отмяна на наказателното постановление. Това е така по две причини: първо, защото страните по делото са длъжни да посочат всички доказателства в подкрепа на своите становища и, най-вече - защото съдът решава делото по същество, което от процедурна гледна точка означава, че той никога не връща делото за ново разглеждане от административнонаказващия орган, а го решава сам, по същество (цит. от „Административен процес“, издание от 2009 г. на „Сиела софт енд паблищшинг  АД, с автори проф. д-р Кино Разаров и доц. д-р Иван Тодоров, стр. 386). Качеството на работодател е съставомерният факт, който подлежи на установяване и който в конкретния случай е посочен в обстоятелствената част на наказателното постановление.

Съдът намира за неоснователно възражението, че е нарушен принципът „ne bis in idem“. От съдържанието на представените по делото три наказателни постановления се установява, че са налице три отделни нарушения, тъй като с необезопасяването на всяка излята нова плоча на различна кота, дружеството осъществява състава на административното нарушение по чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Съгласно чл. 18 от ЗАНН, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно лице е извършило няколко отделни нарушения, то наложените наказания се изпълняват поотделно за всяко едно от тях. Следователно в конкретния случай правилно наказващият орган е наложил отделно наказание за нарушението, извършено на кота + 6,20 м. в блок 1 на процесния строителен обект, като без значение е обстоятелството дали административните наказания са наложени с едно или три отделни наказателни постановления.

Неоснователно е и възражението на въззивното дружество, че целият етап на изграждане на грубия строеж на етап 3 (блок 1) е бил превъзложен изцяло на „Смарт – строй 2015“ ЕООД, което е следвало със свои работници да изгради кофража, включително изливането на плочите и обезопасяването им. Това на първо място не се установява от доказателствата по делото, тъй като от представения по делото договор за строителство се установява, че въззивното дружество е възложило на „Смарт – строй 2015“ ЕООД СМР в жилищна сграда с административен адрес гр. Варна, ул. „Дубровник“ № 54, без да е посочено дали за всички или някои от блоковете в строителния обект се отнася договорът. На второ място, независимо, че изграждането на съответния блок 1 е възложено на подизпълнител, то съгласно анализираната по-горе нормативна уредба отговорността за спазване на правилата за безопасност и здраве при работа по Наредбата са в тежест на строителя, който в случая е „Изолации“ ООД.

Съдът намира, че отговорността на дружеството не може да бъде реализирана на основание чл. 413, ал. 1 КТ, тъй като същата е относима към административни нарушения, извършени само от физически лица. Неоснователно е и възражението на въззивното дружество, че отговорността следва да се реализира по реда на ЗУТ, тъй като контролните органи на ДИТ – Варна нямат правомощия да установяват нарушения по ЗУТ.

 

По отношение на имуществената санкция:

 

В случая е приложима разпоредбата на чл. 413, ал. 2 КТ, съгласно която работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв.

При индивидуализиране на имуществената санкция съдът отчита като смекчаващо отговорността обстоятелство, че в административно-наказателната преписка не се съдържат данни дружеството „Изолации“ ООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съда да приеме, че нарушението е извършено за първи път, което от своя страна налага извода за едно като цяло отговорно и правилно отношение на въззивното дружество към законоустановения ред в страната.

Съдът не отчете отегчаващи отговорността обстоятелства.

Поради наличието единствено на смекчаващо отговорността обстоятелство правилно наказващият орган е наложил имуществена санкция в минимален размер от 1500 лв.

Поради гореизложените съображения, съдът намира, че наказателното постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 03-007668 от 25.05.2017 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, с което на „И.“ ЕООД, ЕИК ********* на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 413, ал. 2 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение по чл. 61 от Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (ДВ, бр. 37/2004 г.).

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението е изготвено.

 

         

                                                          СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: