Р Е Ш Е Н И Е
№..............от 08.11.2017г., гр.Кюстендил
В ИМЕТО НА НАРОДА
Кюстендилският
районен съд гражданска
колегия,
На двадесет и шести
октомври две хиляди и
седемнадесета година,
В публично заседание в
следния състав:
Председател:Чавдар Тодоров
Секретар:Зоя Равенска
като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№1594 по описа на съда за 2014г., и за да се произнесе взе предвид следното:
С влязло в сила съдебно решение по настоящето дело между А.Б.С., с ЕГН **********, с адрес *** и К. С. Д., с ЕГН **********, с адрес *** е допусната съдебна делба на недвижими имоти, съсобствени на страните, представляващи парцел ІІ, имот пл.№329, в кв.16 по плана на с.Шишковци, общ.Кюстендил, състоящ се от 510 кв.м., ведно с построената в него паянтова сграда с площ от 48 кв.м.
В производството по втора фаза на делбата, съдът е оставил без разглеждане и е прекратил производството по делото по претенцията на ищеца по чл.346 ГПК, а претенция по чл.349 ГПК като несвоевлеменно заявена не е приета за съвместно разглеждане.
Ответникът от своя страна е изразил становище за изнасяне на делбения имот на публична продан.
За поделяемостта и пазарната цена на имотите е допусната и приета като доказателство по делото съдебно-техническа експертиза, изготвена от в.л.Г..Вещото лице дава заключение, че делбения имот е неподеляем и действителната му пазарна стойност е в размер на 11 960 лв.
Съгласно разпоредбите на закона, делбата може да се извърши чрез няколко способа: ако имота е неподеляем-чрез изнасяне на имота на публична продан или при наличието на определени предпоставки чрез възлагането му на един от съделителите и парично или натурално уравнение на дяловете.Ако имота е поделим и правата на страните позволяват, съсдът съставя и обявява разделителен протокол и пристъпва към жребие.Ако съставянето на дялове и тегленето на жребие е невъзможно, съдът разпределя имотите между съделителите.
От приетото по делото заключение на в.л.Г. се установява, че жилищната сграда, при спазване изискванията на чл.40 ЗУТ е неподеляема.При това положение е невъзможно съставяне на разделителен протокол и провеждане на жребие, нито са налице предпоставките на чл.353 ГПК.При това положение единствения логичен способ за приключване на делбата, регламентиран в чл.348 ГПК е публична продан на делбените имоти, като сумите, получени от проданта следва да се разпределят между страните съобразно правата им в съсобственоста.
Съобразно правата си в съсобствеността, страните дължат заплащане на дължавна такса за извършване на съдебна делба в размер на 4% от стойността на дяловете си, като ищецът дължи 357 лв., а ответникът 119 лв.
Ответникът в производството е направила разноски във връзка с претенцията по сметки по реда на чл.346 ГПК, която в последствие е оставена без разглеждане, в размер на 440 лв.-изплатен адвокатски хонорар.Тази разноска по правилото на чл.350 вр.чл.78, ал.3 ГПК следва да се понесе от ищеца.
Водим от горното, съдът
РЕШИ:
Изнася на публична продан следните неподеляеми недвижими имоти:
Парцел ІІ, имот пл.№329, в кв.16 по плана на с.Шишковци, общ.Кюстендил, състоящ се от 510 кв.м., ведно с построената в него паянтова сграда с площ от 48 кв.м.
Сумата, получена от продажбата, следва да се разпредели между страните както следва: 3/4 ид.част за А.Б.С. и ¼ ид.част за К.С.Д..
Осъжда А.Б.С. да заплати по сметка на Районен съд гр.Кюстендил държавна такса в размер на 357 лв.
Осъжда К.С.Д. да заплати по сметка на Районен съд гр.Кюстендил държавна такса в размер на 119 лв.
Осъжда А.Б.С. да заплати на К.С.Д. деловодни разноски в размер на 440 лв.
Решението подлежи на обжалване в 2 седмичен срок от връчване му на страните пред Окръжен съд гр.Кюстендил.
Районен
съдия: