Разпореждане по дело №7146/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 26072
Дата: 26 април 2016 г. (в сила от 12 януари 2018 г.)
Съдия: Станимира Стефанова Иванова
Дело: 20151100107146
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 юни 2015 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

гр.София, 26.04.2016г.

 

Софийски градски съд, І-во Г.О., 5-ти състав, в закрито заседание на двадесет и шести април, две хиляди и шестнадесета година, в състав:        

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИМИРА ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д. №  7146 по описа за 2015г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда  чл. 124 и сл. от ГПК(в сила от 01.03.2008г.).

Образувано по искова молба вх. № 71368/03.06.2015г. на Е.Д.М. срещу прокурор Р.С. от С.П. , с която е поискал от съда да осъди ответника да му заплати сумата от  50 000лв., лихва върху тази сума, като обезщетение за претърпени неимуществени вреди от поведение на ответника, проведено в качеството му на прокурор по пр.пр. № 431/2013г. на С.П., а именно – неизпълнила задължението по чл. 65 от НПК.

Съдът, като обсъди исковата молба намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 132, ал. 1 от Конституцията на Република България, при осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер. С посочената разпоредба законодателят е въвел принципа за т.нар. функционален имунитет на магистратите. Съдържанието на този принцип се проявява в гражданска и наказателна неотговорност за служебните действия на магистратите и постановени актове от тях по делата и преписките, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер. Магистратите имат функционален имунитет по чл. 132 от Конституцията, но същия не обхваща умишлени престъпления от общ характер. Функционалният имунитет е предназначен да осигури на магистратите независимост при осъществяване на своята дейност, за да могат те свободно и по съвест да решават възложените дела.

Гражданската и наказателната неотговорност е материално-правен елемент от правното положение на титуляра, която е приложима както по време на изпълнение на служебните задължения в това качество, така и след освобождаване от заеманата длъжност. Така уредения в чл. 132 от Конституцията на Република България функционален имунитет на магистратите  е абсолютна процесуална пречка за образуване и разглеждане на предявени искове срещу посочената категория лица за посочените действия и актове. Посочената разпоредба на чл. 132 от Конституцията не е свързана с материално-правната легитимация на ответника, т.е не следва да се преценява от решаващият орган по същество на спора. Преценката се извършва при проверка на допустимостта на производството. Това е така, тъй като нормата, уреждаща функционалният имунитет на магистратите поставя изначална невъзможност за възникване и реализиране на гражданската  и наказателната им отговорност за поведение, което е престъпление, което не е умишлено или което е от частен характер, а не е свързана със субектите, носители на правото и задължението по материалното правоотношение, нито с установяване на правопораждащите отговорността юридически факти.

В конкретния случай основанието на иска е поведение на ответника,  което е проведено в качеството му на прокурор  по наказателно производство образувано срещу ищеца. Доколкото наведените твърдения за поведението на ответника не попадат в изключението на хипотезата на чл. 132, ал.1, предл.1 от Конституцията на Република България, то съдът приема, че ответникът се ползва от функционален имунитет, поради което е налице  абсолютна процесуална пречка за образуване и разглеждане на предявените искове и производството по тях е недопустимо.

Не следва съдът да се произнася по искането по чл. 83 и по чл. 95 от ГПК доколкото съдът връща исковата молба, тоест указания на ищеца не се дават, а правна помощ се предоставя тогава , когато  ще има нужда от същата, какъвто не е случая, не се дава указание и за държавна такса

С оглед на гореизложеното съдът приема че следва да върне исковата молба и на основание на чл. 130 от ГПК съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ВРЪЩА искова молба вх. №   71368/03.06.2015г по която е образувано настоящото исково производство № 7146/2015г.

Разпореждането може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението до ищеца.

                                                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: