Решение по дело №7753/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1629
Дата: 24 февруари 2016 г. (в сила от 14 ноември 2017 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20141100107753
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 28.01.16г. /с участието на секретаря А. М./ гражданско дело 7753/14г. и констатира следното:

Предявени са искове от А. А. против ЗД „Е.И.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумата 200 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/; 6 205 лева /обезщетение за имуществени вреди - следствие от ПТП-е/ и чл. 86 от ЗЗД – за присъждане на законна лихва върху посочените суми, считано от 02.08.13г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 02.08.13г. е настъпило ПТП-е в резултат на което е загинала А. А. /майка на ищцата/. Произшествието е причинено от А. А.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквентна, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на А. А./ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал, съответно и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд, който акт е задължителен за настоящия граждански съд на основание чл. 300 от ГПК. Към датата на ПТП-е – А. А. е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

Горните обстоятелства /относими към фактическия и правен състав на иска по чл. 226 от КЗ/ са надлежно удостоверени със събраният доказателствен материал. Тези обстоятелства свидетелстват, че в процесната хипотеза са налице предпоставките на цитирания законов текст за присъждане на търсеното обезщетение.

Искът за неимуществени вреди е основателен – до размера на сумата от 150 000 лева:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи – когато е налице физическо увреждане на дадено лице /или когато е налице смъртен случай/ наличието на неимуществени вреди следва да се презумира, т.е. обезщетение принципно се следва във всички случаи на причинено телесно увреждане, или смърт. От друга страна - по делото са събрани и гласни доказателства /по делегация/, които очертават конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на отношенията в семейството приживе и след настъпването на инцидента/.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /свидетелски показания/. Съдът отчита също и възрастта на загиналата, възрастта на ищцата /основно/ и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата:

Приетите по делото експертизи /преценени в съвкупност/ налагат извода, че в момента на инцидента загиналата е била без поставен предпазен колан. Вещите лица удостоверяват, че дори и в конкретната хипотеза /при очертания механизъм на инцидента/ правилно поставен предпазен колан все пак би оказал „защитен“ ефект с оглед запазване на живота на пострадалата. Именно това обстоятелство в случая съставлява единственото основание за – частично редуциране на процесното обезщетение до размера на горната сума.

Искът за имуществени вреди /пропуснати ползи от загуба на издръжка от родител/ е основателен до размера на сумата от 6 202лева:

В резултат /в следствие/ на инцидента – ищцата /като непълнолетна/ е пропуснала възможността да получава издръжка от загиналата /нейна майка/. Тази имуществена вреда подлежи на обезщетяване в хипотезата на чл. 226 от КЗ. Претенцията е доказана по размер с приетата по делото счетоводна експертиза. Възраженията на ответника /касаещи тази претенция/ са неоснователни – обстоятелството, че наследницата разполага с възможност да претендира друг вид обезщетения /пенсия/ или възможност да търси издръжка от други лица – не може да дерогира /не я лишава от правото й/ да претендира пропусната издръжка от загиналия родител /всяко едно от тези права е регламентирано законово като самостоятелно, независимо от останалите такива подобни права/.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищцата следва да бъде присъдена и законната лихва върху първата главница за периода след 02.08.13г. /датата на произшествието/ доколкото застрахователят покрива изцяло отговорността на делинквента, а последният дължи лихва при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД. Върху обезщетението за имуществени вреди законна лихва принципно се дължи периодично /а не при условията на посочения текст от закона/, доколкото – такова е естеството и на самото главно задължение. С оглед това – тази претенция следва да бъде отхвърлена.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА ЗД „Е.И.“ АД да плати на А.М.А. ЕГН ********** сумите: 150 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/; 6 202 лева /обезщетение за имуществени вреди/; законната лихва върху първата сума от 02.08.13г. до цялостното й изплащане и 572 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за сумата над 150 000 лева, иска за имуществени вреди за сумата над 6 202 лева и иска за присъждане на законна лихва върху обезщетението за имуществени вреди.

ОСЪЖДА А.М.А. да плати на ЗД „Е.И.“ АД – 2 260 лева съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове; в това число и юрисконсултско възнаграждение/.

ОСЪЖДА ЗД „Е.И.“ АД да плати на адвокат Ч. – 5 210 лева адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: