Решение по дело №434/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 274
Дата: 30 септември 2019 г.
Съдия: Славейка Атанасова Костадинова
Дело: 20195001000434
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 

№ 274

 

гр.Пловдив, 30.09.201

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, търговско отделение І-ви състав, в открито заседание на осемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ПЕНЧЕВА

                     ЦВЕТЕЛИНА ГЕОРГИЕВА

 

при  секретаря Цветелина Диминова и в присъствието на прокурора... ................., разгледа докладваното от съдия Георгиева в.т.д. № 434 по описа за 2019г на Пловдивски апелативен съд, взе предвид следното:   

        

 

Производството е въззивно по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С решение № 215 от 22.04.2019г по т.д. № 733/2018г по описа на Окръжен съд – Пловдив, XV гр.с. e ОСЪДЕНО З. Б.и.“ АД, ЕИК, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на Ц.Г.П., ЕГН ********** *** сумата от 35 000лв, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, стрес и социална изолация от причинената й телесна повреда /счупване на костите на подбедрицата на десния крак/, както и сумата от 1150лв, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди /стойност на заплатен ортопедичен имплант/, които неимуществени и имуществени вреди са получени при ПТП на 16.04.2018г., виновно причинено от М.Н. К.– водач на застрахован при ответника „П.”, модел „.”, рег. №., ведно със законна лихва върху сумите, считано от 04.07.2018г.

ОСЪДЕНО е “З.”Б.И.”АД *** да заплати съдебни разноски - сумата 1614,50лв за дължимо адвокатско възнаграждение на основание чл.38, ал.2 ЗА и по сметка на Пловдивски окръжен съд – сумите от 1446,00лв за ДТ и 500лв за възнаграждения на вещи лица. 

По делото, по реда на чл.248 от ГПК, е постановено и определение № 1266 от 11.06.2019г, с което е изменено решението в частта за разноските, като определеното адвокатско възнаграждение е присъдено не на адв.В., а на „Адвокатско дружество В. ***. Определението не е обжалвано

Срещу постановеното от окръжния съд решение, в осъдителната му част за сумата над 10000лв, ведно с присъдената лихва, представляваща обезщетение за неимуществени вреди е  подадена въззивна жалба от "З. "Б.И."" АД ***, в която оспорва изводите на съда по определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди, поради липса на достатъчно медицински данни за претърпяната травма и поради направеното възражение за съпричиняване от пешеходката-ищца. Моли за отмяна на решението в обжалваната част, като претендира съдебни разноски и прави възражение за прекомерност на съдебните разноски на насрещната страна.

От ответницата по жалбата Ц.Г.П. от гр.П.е постъпил отговор, в който посочва, че пред окръжния съд е бил изяснен механизма на произшествието и претърпените от нея вреди, които съдът правилно е преценил и обезщетил. Моли в обжалваната част решението да бъде потвърдено като претендира съдебни разноски по реда на чл.38 от ЗА.

 

Подадената въззивна жалба е допустима, като депозирана в законоустановения срок от надлежна страна и с предписаното от закона съдържание.

Апелативният съд, след като съобрази оплакванията, изложени в жалбата и доводите на страните, с оглед разпоредбите на чл.271 от ГПК  приема, че постановеното решение е валидно и допустимо, а след  преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, на основание чл.235 от ГПК приема за установено следното:

Пред окръжния съд е бил предявен иск от Ц.Г.П. с твърдения, че на 16.04.2018г в гр.П. е претърпяла пътнотранспортно произшествие, причинено виновно от водача М. Н.К. при управление на лек автомобил „П.”, модел „.”. Последната е шофирала с превишена скорост, не е пропуснала и е блъснала на пешеходна пътека пресичащата ищца, като от удара последната е получила множество закрити счупвания на дясната подбедрица с разместване на фрагментите на фибията. Счупването довело до трайно затруднение движението на крайника за период по-дълъг от 30 дни и наложило операция с поставяне на индукционен пирон, след което лечението продължило в домашни условия. По случая било образувано ДП №ЗМ-15/2018г.по описа на ОД на МВР – П.. От получените травми ищцата е твърдяла, че търпи неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, които продължават и към настоящия момент; главоболие, проблеми със съня и кошмари, затворила се в себе си и не искала да излиза с приятели, развила тревожно-депресивно разстройство, изразяващо се в социална изолираност, отказ да продължи напред и да преживее инцидента, изпитва страх от МПС, тревожи се когато пресича пътното платно, има груб оперативен белег, който е с траен пожизнен характер.  Претендирала е и имуществени вреди в размер на 1150лв за проведеното операционно лечение. Посочва, че за обезщетяване на тези вреди е претендирала от ответника застраховател обезщетение, но той не се произнесъл по искането и поради това претендира от съда обезщетение за неимуществени вреди в размер на 35000лв, ведно със законната лихва.

Ответникът е оспорвал осъществяването на деликт от застрахованото лице М. К.и е направил възражение за съпричиняване от пострадалата, която не е пресичала на обозначеното място и не е направила необходимото, за да избегне удара. Оспорил е исковите претенции и по размер като прекомерни и поради неустановено лечение.

С оглед становищата на страните, събраните по делото писмени доказателства, приети експертизи и изслушан свидетел, окръжният съд е приел за безспорно обстоятелството, че е налице валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ със застрахователна полица №117002277593 с покритие от 20.08.2017г до 19.08.2018г. От приетата пред него автотехническа експертиза е приел за доказано, че водачът на автомобила К. виновно е причинила пътнотранспортното произшествие, като го е управлявала с несъобразена с конкретната пътна обстановка скорост, при нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП, не е пропуснала пресичащия пешеходец в нарушение на чл.116 от ЗДвП, като намали скоростта или спре, с което е нарушила чл.119, ал.1 от ЗДвП и е последвал удар, без с поведението си пешеходката да е допринесла за същия. Ударът ѝ е причинил твърдяните от нея имуществени и неимуществени вреди, установени с медицинска експертиза и свидетел, като за обезщетяването им съдът е приел за доказани в пълен размер предявените искове и ги е уважил, ведно със законната лихва.

Недоволно от решението в частта за присъденото обезщетение за неимуществени вреди за сумата над 10 000лв е застрахователното дружество, което поддържа становището си, че е налице съпричиняване от пострадалата, която пресичала пътното платно без да се съобрази с посоката и скоростта на движение на приближаващия автомобил и не е изпълнила задължението по чл.113, ал.1, т.1 от ЗДвП. Застрахователят счита, че търсеното обезщетение е прекомерно, а правилното е в размер от 20 000лв.

Ответницата по жалбата не е съгласна със заявеното от застрахователя и изцяло оспорва твърденията му за съпричиняване.

Въззивната инстанция намира, че окръжният съд правилно е разграничил обстоятелствата, по които между страните не се спори и е събрал относими доказателствени средства – експертизи, приел е писмените доказателства и е възприел дадените гласни показания пред него. Установил  е и механизмът на настъпилото пътнотранспортно произшествие, по който въпрос между страните също няма спор и се установява, че пострадалата е пресичала на пешеходна пътека, като след като е преминала две ленти от платното и е започнала пресичането на третата лента е била блъсната от виновния водач К.., която е възприела пресичащия пешеходец и при незабавно предприето спиране е можела да избегне удара. След като пешеходката е било ударена при започнало пресичане и при липса на неоправдано забавяне на пешеходната пътека или извършването на други действия, които да са я поставили в опасност, въззивната инстанция намира за законосъобразни изводите на окръжния съд, че липсва съпричиняване, липсва извършено нарушение на правилата за пресичане по чл.113 от ЗДвП. С приетата медицинска експертиза и изслушания свидетел са доказани претърпение от удара вреди от пострадалата, като са касае за счупвания на двете кости на долен крайник, придружени със силна болка, от която П. викала и била в шок. Необходима била оперативна намеса, до извършването на която, според показанията на нейната майка, детето й продължавала да търпи силни болки, а след нея била почти напълно обездвижена за около 40 дни следствие поставения тежък гипс, като била обездвижена.Установява се от изслушаната медицинска експретиза и от показанията на майката на пострадалата, че едва след 40-тия ден е бил поставен олекотен гипс, който е носила до края на 4-тия месец, с него е можела да прави по няколко крачти, като използва патерици и след това постепенно се раздвижила – целият период на лечение и възстановяване е продължил около 5-6 месеца. Към настоящия момент е налице възстановяване на счупването, но пострадалата продължавала да усеща болки при натоварване и при промяна на времето и се притеснява от белега на крака й, предстое отстраняване на поставеното при операцията метално тяло. В медицинската експертиза е направена препоръка за провеждане на балнеолечение в планов порядък Свидетелката дава показания и за това, че след катастрофата дъщеря й спряла да излиза и да се вижда с приятели, страхувала се да пресича улицата.

От всички тези обстоятелства въззивната инстанция намира за законосъобразен извода на първоинстнационния съд при определяне размера на паричното обезщетение за неимуществени вреди в размер на 35000лв, тъй като пострадалата е претърпяла много сериозна травма, от която е изпитвала първоначално силна, а след това продължителна болка, последвал е дълъг период на възстановяване, през който непрекъснато ѝ е била необходима чужда помощ, включително, за да е в състояние да продължи следването си. Следствие на счупването продължава да изпитва болки при натоварване и при влошаване на времето, както и ще е необходимо да бъде премахнато поставеното в крака ѝ метално тяло. Налице е породен постаянен страх от това да излиза навън и да пресича. С тези мотиви решението следва да бъде потвърдено в обжалваната част.

С оглед произнасянето на въззивната инстанция ответницата по жалбата има право на съдебни разноски за адвокатско възнаграждение пред тази инстанция, което възнаграждение се претендира при условията на чл.38, ал.2 от ЗА, а по размер - определено в размерите по  чл.7, ал.2, т.4 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Материалният интерес по жалбата на застрахователя е 25000лв и размерът на минималното възнаграждение е 830лв плюс 3% за горницата над 10000лв – 450лв или общо 1280лв. Върху него следва да бъде начислен ДДС – 256лв или общо 1536лв с ДДС, дължимо от застрахователя.

Мотивиран от горното, Пловдивският апелативен съд

 

 

 

                                 Р       Е       Ш       И:

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 215 от 22.04.2019г по т.д. № 733/2018г по описа на Окръжен съд – Пловдив, XV гр.с. в частта, в която "З. "Б.И."" АД *** е осъдено да заплати на Ц.Г.П., ЕГН ********** *** обезщетение за неимуществени вреди, настъпили от претърпяно ПТП на 16.04.2018г за размера над 10 000лв до 35 000лв, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 04.07.2018г до окончателното ѝ изплащане.

В останалата част, като необжалвано, решението е влязло в сила.

ОСЪЖДА "З. "Б.И."" АД ***, ЕИК.. да заплати на „Адвокатско дружество В. ***, ЕИК .. сумата от 1536лв с ДДС за извършени съдебни разноски пред въззивната инстанция – адвокатско възнаграждение за извършена адвокатска защита на Ц.Г.П. по реда на чл.38 от ЗА.

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                    

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                  2.