Определение по дело №480/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 647
Дата: 26 юли 2019 г. (в сила от 26 юли 2019 г.)
Съдия: Кристина Николаева Костадинова
Дело: 20191700500480
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 

№ 647

гр. Перник/26.07.2019 г.

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, I състав, в закрито заседание на двадесет и шести юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МЕТОДИ ВЕЛИЧКОВ

ЧЛЕНОВЕ: КРИСТИАН ПЕТРОВ

мл. съдия КРИСТИНА КОСТАДИНОВА 

като разгледа докладваното от мл. съдия Костадинова в. ч. гр. д. № 480 по описа на ОС – гр.Перник за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274 от ГПК.

Образувано е по частна жалба с вх. № 19692/05.07.2019 г., подадена от С.В.П., с ЕГН: **********, чрез пълномощника му – адв. В.М., срещу Определение № 2346/10.06.2019 г., постановено в закрито заседание по гр.д. № 8040/2018 г. по описа на Районен съд – гр. П., с което исковата молба е върната и производството по делото е прекратено поради недопустимост на предявения от С.В.П. срещу „Топлофикация Перник“ АД положителен установителен иск с правно основание по чл. 422 от ГПК вр. с чл. 49 вр. с чл. 45 от ЗЗД, като е обезсилена и издадената по ч.гр.д. № 6894/2018 г. по описа на РС – гр. П. заповед за изпълнение.

В частната жалба се излагат доводи, че постановеният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен, постановен в нарушение на материалния закон.

В тази връзка на първо място се твърди, че доколкото съдебният изпълнител не е правораздавателен орган, който да установява вземания, то в хода на производството по принудително изпълнение, същият може да присъжда разноски единствено в полза на взискателя, но не и на длъжника. Акцентира се върху обстоятелството, че разпоредбата на чл. 79, ал. 1 от ГПК не предвижда възможност за съдебния изпълнител да присъжда разноски в полза на длъжника при прекратяване на изпълнителното дело.

На следващо място се твърди, че дори длъжникът да претендира разноски в своя полза пред съдебния изпълнител, то евентуален отказ на същия да му присъди такива не би подлежал на обжалване по арг. от чл. 435, ал. 2 от ГПК. Обръща се внимание, че обжалване от страна на длъжника на разноските в изпълнителното производство е допустимо само когато такива са възложени в негова тежест. Твърди се, че в обратната хипотеза ако съдебният изпълнител уважи искането за разноски на длъжника и му присъди такива, то взискателят би бил поставен в невъзможност да оспори същите по арг. от чл. 435, ал. 1 от ГПК.

На последно място се обръща внимание и върху обстоятелството, че производството пред районния съд е преминало през размяна книжа и е обявено за решаване, като именно в този срок е постановено обжалваното определение. С тези аргументи се иска отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия. Претендират се и разноски в настоящото производство.   

В срока по чл. 276 от ГПК от насрещната страна по делото – „Топлофикация Перник“ АД е депозиран отговор на частната жалба, с който същата се оспорва изцяло като неоснователна. Излагат се доводи за правилност и законосъобразност на обжалваното определение като се твърди, че изложените в същото мотиви са правно обосновани и съответстват на фактическите отношения между страните. Цитирана е и съдебна практика. По тези съображения се иска частната жалба да бъде оставена без уважение, а обжалваното определение да бъде потвърдено. Претендират се разноски.

По допустимостта:

Частна жалба с вх. № 19692/05.07.2019 г. е процесуално допустима – подадена е от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, в законоустановения срок като отговаря на изискванията за нейната редовност, в това число е заплатена дължимата държавна такса за разглеждането й.

         Пернишкият окръжен съд, като взе предвид доводите, изложени от страните и представените по делото доказателства, и след като съобразно Тълкувателно решение № 6 от 15.01.2019 г. по тълк. дело № 6/2017 г. на ОСГТК на ВКС прецени служебно всички правно релевантни факти, намира за установено следното от фактическа страна:  

 

 

 

от отт

Производството по гр.д. № 8040/2018 г. по описа на РС – гр. П. е образувано по исковата молба на С.В.П. срещу „Топлофикация Перник“ АД. Със същата е предявен осъдителен, впоследствие изменен в положителен установителен иск по чл. 422, вр. с чл. 415 от ГПК вр. с чл. 49 вр. с чл. 45 от ЗЗД като се иска съдът да признае за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 200 лева – представляваща обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение за представителство по изп.д. № 20187530400432  по описа на ЧСИ С. Б.. В исковата молба се твърди, че по посоченото изпълнително дело ищецът е бил конституиран като длъжник в качеството си на наследник на починалия първоначален длъжник В. Д. П.. Уточнява се, че процесното изпълнително производство е било образувано въз основа на заповед за изпълнение от *** г. и изпълнителен лист, издадени по ч.гр.д. № 6737/2009 г. по описа на ПРС. Твърди се обаче, че в хода на производството по принудително изпълнение, последните са били обезсилени с определение, влязло в сила на 06.06.2018 г., доколкото се е установило, че лицето В. П. е починало преди образуването на заповедното производство. Посочва се, че въпреки това по изпълнителното дело в качеството на длъжник е бил конституиран ищецът като това е станало по молба на взискателя. В тази връзка се твърди, че доколкото срещу ищеца е било водено изпълнително производство, същият е ангажирал адвокат за защита на правата и интересите му, на когото е заплатил и възнаграждение. Излагат се доводи, че въпреки последвалото прекратяване на изпълнителното дело поради обезсилване на заповедта за изпълнение и изпълнителния лист, на ищеца са причинени имуществени вреди от незаконосъобразно насоченото срещу него принудително изпълнение, които вреди се изразяват в заплатения адвокатски хонорар и за които отговорност следва да носи взискателят – ответник по предявения иск.    

В постъпилия по делото отговор ответникът е изложил подробни съображения, с които е оспорил исковата претенция.

С обжалваното определение първоинстанционният съд е прекратил производството по делото поради недопустимост на иска. В тази връзка решаващият състав е отбелязал, че отговорността за разноски е уредена в разпоредбите на чл. 78 от ГПК, които се намират в частта „Общи правила“ в ГПК. По тези съображения е счел, че цитираните законови текстове на общо основание намират приложение и в изпълнителния процес, доколкото последният представлява продължение на исковото производство. В тази връзка районният съд е изложил аргументи, че при прекратено изпълнително производство съдебният изпълнител е този, който следва да се произнесе по отговорността за разноски в изпълнителното дело. По тези съображения решаващият състав е достигал до извода, че след като длъжникът е пропуснал да поиска разноски в последното, правото на такива от негова страна е преклудирано, поради което не може такива разноски да се претендират в отделно производство. С тези аргументи районният съд е приел иска за недопустим и е прекратил производството по делото.      

При така установената фактическа обстановка, настоящият въззивен състав намира от правна страна следното:

В разпоредбата на чл. 435, ал. 2, т. 7 от ГПК е предвидена процесуална възможност за длъжника да обжалва разноските по изпълнението като законовият текст действително е формулиран общо и не уточнява дали касае отговорността за разноски, възложени в полза или в тежест на длъжника. Тази непълнота във формулировката на законодателя въззивният съд намира за преодоляна чрез приетата задължителна съдебна практика, обективирана в Тълкувателно решение № 3/10.07.2017 г. по тълкувателно дело № 3/2015 г. на  ОСГТК на ВКС. Съгласно т. 2 от последното на обжалване подлежи всеки акт на съдебния изпълнител, в който се определя размера на задължението на длъжника за разноските по изпълнението. В тази връзка следва да се приеме, че на обжалване по смисъла на чл. 435, ал. 2, т. 7 от ГПК подлежат актовете на съдебния изпълнител, които същият издава съобразно уредената в чл. 79 от ГПК отговорност за разноски. С тези актове съдебният изпълнител осъществява компетентността си за възлагане на сторените /или дължимите/ в изпълнителното производство разноски от взискателя върху длъжника.

Цитираната разпоредба на чл. 79, ал. 1 от ГПК обаче не урежда процесуална възможност в случай на прекратяване на изпълнителното производство на основание чл. 433 от ГПК съдебният изпълнител да има правораздавателни функции и да присъжда в полза на длъжника сторени от него разноски в изпълнителното производство, като да осъжда взискателя да му ги заплати. Това разрешение е и логично, тъй като съдебният изпълнител вече е прекратил изпълнителното производство и не може да извършва никакви действия по прекратеното дело.

Същевременно обаче, съгласно общото правило на чл. 78, ал. 4 от ГПК при прекратяване на делото ответникът има право на разноски. Предвид обстоятелството, че разпоредбите на чл. 78, ал. 4 и чл. 79 от ГПК се намират в Част първа „Общи правила”, последните действително важат не само да исковия процес, но и за изпълнителното производство, както правилно е отбелязал и районният съд. В този контекст следва извод, че на длъжника като страна по изпълнителното дело се дължат разноските, които последният е направил в изпълнителния процес. По тези съображения длъжникът има право да му бъдат възстановени онези имуществени вреди под формата на разноски, които същият е направил в изпълнителния процес. Отговорността за последните в настоящата хипотеза е именно на взискателя и е последица от обстоятелството, че вредите се претендират заради незаконосъобразното завеждане на изпълнителното дело, което той е инициирал, а не от процесуално незаконосъобразни действия на съдебния изпълнител.  

След обезсилване на заповедта за изпълнение и изпълнителния лист, издадени по ч.гр.д. № 6737/2009 г. на РС – гр. П. изпълнителното дело подлежи на прекратяване и е прекратено. Длъжникът обаче има право да претендира заплащане на разноските, направени в изпълнителното производство, но това може да стане в отделен съдебен процес по общия ред. Посочената конструкция се налага от изведения по-горе извод, че съдебният изпълнител не е компетентен да присъжда суми за разноски в полза на длъжника (посочените изводи кореспондират и и със съдебната практика – напр. Определение № 1691/05.22.2017 г. по в.гр.д. № 2408/2017 г. на Софийския АС).  

По тези съображения обжалваното определение е неправилно и като такова следва да бъде отменено, като делото следва бъде върнато на РС – гр. П. за продължаване на съдопроизводствените действия.

По исканията за разноски на страните:

         Предвид резултата от настоящото дело отговорността за разноски подлежи на разпределение с оглед крайния извод в производството по иска.

Така мотивиран, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ Определение № 2346/10.06.2019 г., постановено в закрито заседание по гр.д. № 8040/2018 г. по описа на Районен съд – гр. П., с което исковата молба е върната и производството по делото е прекратено поради недопустимост на предявения от С.В.П. срещу „Топлофикация Перник“ АД положителен установителен иск с правно основание по чл. 422 от ГПК вр. с чл. 49 вр. с чл. 45 от ЗЗД, като е обезсилена и издадената по ч.гр.д.  № 6894/2018 г. по описа на РС – гр. П. заповед за изпълнение.

ВРЪЩА делото на Районен съд – гр. П. за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.  

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                                                                                         2.