Р Е
Ш Е Н
И Е
№ ………
гр. Вeлико Търново, 16.07.2019 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично заседание на 11.04.2019 год., в състав :
Председател: Даниел Йорданов,
при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 509/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:
Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на В.Х.Х. от гр. Гълъбово, представляван по пълномощие от адв. Я.Х. от АК гр. София, против Наказателно постановление № 24-0000033 от 07.02.2019 г. на Началника на ОО „АА” гр. Велико Търново в ГД "АИ" гр. Велико Търново, с което за нарушение на чл. 2, ал. 1 от Наредба № 41 от 04.08.2008 г. за условията и реда за провеждане на обучение на водачите на автомобили за превоз на пътници и товари и за условията и реда за провеждане на изпитите за придобиване на начална квалификация и на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 2 000 лева. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.
Жалбоподателят, редовно призован не се явява и не се представлява в съдебно заседание. Депозирал е писмено становище чрез процесуалния си представител.
Въззиваемата страна, чрез своя процесуален представител, заема становище, че атакуваното НП е правилно и законосъобразно, и моли съда да го потвърди.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното:
Административно наказателното производство е образувано със съставянето на АУАН № 256112 от 29.01.2019 г., с който е констатирано, че на посочената дата - 29.01.2019 г., около 15.10 часа, на път 1-5, Русе - Велико Търново, км. 100.735, местността "Дервент", жалбоподателят управлявал товарен автомобил "МАН 14.224Л", с рег. № СТ 24 95 ВР, кат. № 2, извършвайки превоз на товари за собствена сметка на земеделски стопанин от гр. Гълъбово, видно от поставената на автомобила табела "Превоз за собствена сметка" на основание чл. 19, ал. 1 от Наредба Н-8/27.06.2018 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка. Жалбоподателят извършвал превоза с МПС "МАН 14.224Л", с рег. № СТ 24 95 ВР, кат. № 2, за управлението на което се изисква СУМПС от категория "С", каквото той притежавал, но не притежавал карат квалификация на водача, което се потвърждавало и след направена справка в базата данни на ИА "АА" гр. София.
Контролният орган е приел, че по този начин жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл. 2, ал. 1 от Наредба № 41 от 04.08.2008 г. за условията и реда за провеждане на обучение на водачите на автомобили за превоз на пътници и товари и за условията и реда за провеждане на изпитите за придобиване на начална квалификация.
Актът за установяване на административно нарушение е съставен на място, в присъствието на жалбоподателя, връчен му надлежно и е подписан от него без възражения. Срещу акта не са постъпвали и писмени възражения в законоустановения три дневен срок.
Въз основа на АУАН е последвало и издаването на обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционната разпоредба на чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвП, налагайки на жалбоподателя административно наказание глоба в размер на по 2 000 лева.
Представени са и доказателства
за компетентността на административно наказващия орган да издава НП по ЗАвП.
Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства.
С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:
Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна.
В хода на административно наказателното производство, чийто заключителен акт е ревизираното НП, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на това основание. От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него НП са законосъобразни, издадени са от компетентни лица, в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, поради което съдът не възприема оплакванията на жалбоподателя в тази насока. Видно от установеното по делото и в АУАН, и в НП, са описани обстоятелствата при които е извършено нарушението – място, време, както и съставомерните признаци на самото нарушение, представени са и доказателства, подкрепящи административното обвинение. Правната квалификация на нарушението е правилна, поради което не се констатират и нарушения на материалния закон.
По същество: жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвП.
От обективна страна, същият като водач на моторно превозно средство, за управлението на което се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от визираните в Наредбата категории и подкатегории, когато с това превозно средство се извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка, е трябвало да притежава карта за квалификация на водача. Именно в това се е изразило и вмененото му във вина нарушение, тъй като е безспорно, че към датата на проверката не е притежавал карта за квалификация на водач. Снабдяването на по-късен етап с този документ е без значение за съставомерността на деянието от обективна страна. Същото важи и за притежаваното удостоверение за професионална компетентност за извършване на превоз на товари, тъй като съгласно чл. 2, ал. 2 от цитираната Наредба същото е необходимо условие за издаване на карта за квалификация на водача.
От субективна страна деянието е извършено при форма на вината непредпазливост, при нейната разновидност – небрежност, тъй като жалбоподателят е бил длъжен да знае задължението си по на чл. 2, ал. 1 от Наредба № 41 от 04.08.2008 г. и в случая е могъл да съобрази поведението си с посочената разпоредба. Следва да се има предвид, че за съставомерността на деянието от субективна страна е достатъчно да е налице непредпазливост /чл. 7, ал. 2 от ЗАНН/ като форма на вината, който признак според съда е надлежно установен в настоящото производство.
Процесното нарушение не може да бъде квалифицирано като маловажно по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Касае се за нарушение на формално извършване, при което за осъществяването му по дефиниция не е необходимо настъпването на определени противоправни последици. За да обяви неизпълнението на визираното задължение за административно нарушение, законодателят е осъзнал необходимостта да се защитят обществените отношения в тази сфера. При това положение за да е налице маловажен случай, е необходимо да се установят други особени смекчаващи отговорността обстоятелства, които да определят конкретното деяние като отличаващо се с маловажност. Такива в случая не се установяват от съда.
С оглед на това и като съобрази вида на извършеното нарушение, засягащо норми въведени в националното законодателство след присъединяване на страната към ЕС и действащи в пределите на общността, и в частност установяващи задължения за притежаване на съответните документи, сред които и този предмет на настоящото производство, и като съобрази че същите имат съществено значение относно осъществявания контрол върху движението на превозните средства, с които се осъществява обществен превоз или превоз за собствена сметка, с оглед съблюдаването на установените за това правила, съдът приема, че същото не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като с него се засягат обществените отношения свързани с описаните по – горе отношения и провеждани политики относно безопасността на този вид превози.
При определяне на наказанието наказващият орган е съобразил правилно основанието за налагането му и е наложил единственото предвидено в закона наказание за това нарушение.
Като окончателен се налага изводът, че обжалваното НП е правилно и законосъобразно, и като такова следва да бъде потвърдено.
Водим от горното, съдът
Р Е Ш И :
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 24-0000033 от 07.02.2019 г. на Началника на ОО „АА” гр. Велико Търново в ГД "АИ" гр. Велико Търново, с което на жалбоподателя В.Х.Х., с ЕГН **********, от гр. Гълъбово, на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвП е наложено административно наказание глоба в размер на 2 000 /две хиляди/ лева, като правилно и законосъобразно.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд - Велико Търново.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: