Решение по дело №147/2019 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 10
Дата: 30 април 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Ганчо Манев Драганов
Дело: 20193250200147
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№________

гр.Тервел 30.04.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Тервелски районен съд  в публично съдебно заседание на тридесети април, две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                       Председател: Ганчо Драганов

с участието на секретаря Милена Димова и с участието на прокурора............................................................................. разгледа докладваното от районния съдия Ганчо Драганов А.Н.Д.дело №147 по описа  за  2019 година на Районен съд - Тервел и за да се произнесе взе предвид следното:

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Делото е образувано по жалба на Й.П.Д. с ЕГН**********, адрес ***, срещу Наказателно постановление № 779 от 29.10.2019 година  на  Директора на РДГ Варна, по силата на което за установено административно нарушение с АУАН серия ГТ № 700108 от 10.09.2019 за това, че на 30.08.2019г. в отдел №37-к, землище с.Ангелари, общ.Тервел, на територия на ДЛС Тервел, извършва паша на 50бр. кози в акациево насаждение, с което е нарушил чл.124  т.4 от Закона за горите, като на основание чл.270 от Закона за горите  на нарушителя е  наложено административно наказание – “глоба” в размер на 100 лева.

           Със същото постановление на основание чл.8, ал.1, т.1 от Наредба за определяне на щетите е определено нарушителя да заплати обезщетение за нанесените щети в размер на 150 лева.

Жалбоподателя редовно  призован, се явява лично и чрез процесуалния си представител адв.Д.Ц.  поддържа жалбата си. По същество моли да бъде отменено атакуваното наказателно постановление поради това, че не е извършил такова нарушение и нарушение на процесуалните правила в производството.

Въззиваемата страна  РДГ Варна редовно призована се представлява от гл.юрисконсулт В.Г..

По делото се приеха следните писмени доказателства: наказателно постановление №779/29.10.2019г., известие за доставяне, акт №779/10.09.2019г., констативен протокол №700672 от 30.08.2019г., заповед №РД 49-199/16.05.2011г., писмо с изх.№ОГ-04-2176/17.09.2019г., рапорт от горски стражар П.Р., рапорт от Ч.Ф., писмо до ДЛС от Кметство с.Коларци с изх.№218/12.09.2019г., разписка за връчване на покана, покана, обратна разписка, заповед №РД-11-106/11.09.2019г.

По делото бяха разпитани  актосъставителя П.А.Р. и свидетелите при установяване на нарушението и при съставяне на АУАН М.А.И. и Д.И.Д., както и свидетелите Ч.Ш.Ф. установил нарушението и съставил констативния протокол и М.Р.П. получил поканата за връчване в с Коларци.

          На 30.08.2019г. около 16 и 30 ч. горските стражари свидетелите Ч.Ш.Ф. и М.А.И. установили при обход, че в отдел №37-к, землище с.Ангелари, общ.Тервел, на територия на ДЛС Тервел имало животни на паша – 50 броя кози които били в полезащитния пояс с акациево насаждение. Имало и други животни, които също били на паша, но те не били в пояса. Свид.Ф. съставил констативен протокол, но без присъствието на нарушителя, като знаел, че животните са заведени там от жалбоподателя Д.. На 02.09.2019 г. била изготвена и изпратена писмена покана до кметство с Коларци за връчване по надлежния ред на нарушителя Й.П.Д. с която покана същият бил поканен в ДЛС – Тервел за съставянето на АУАН. Самата покана била получена в кметство с.Коларци на 10.09.2019 г. видно от приложената по делото обратна разписка. Въпреки че поканата не била връчена на Й.П.Д. и надлежно оформена, на 10.09.2019 г. актосъставителя П.А.Р. *** съставил АУАН, в който е описано, че нарушителят отказва да подпише акта и това е удостоверено с подписа на свидетеля по съставяне на акта и констатиране на нарушението М.А.И..      

Независимо от основанията за атакуване на издадения от особена юрисдикция правораздавателен акт, съдът прецени административнонаказателното производство изцяло, какъвто е пределът на въззивната проверка, визиран в чл. 314 ал. 1 от НПК, към който препраща чл. 84 от ЗАНН, при което установи следното:

  Жалбата, като депозирана в срока по чл. 59 ал. 2 от ЗАНН, от лице, разполагащо с активна процесуална легитимация, е допустима.

Разгледана по същество, същата се явява основателна по следните съображения:       

          Районният съд, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства приема, че в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са основание за цялостна отмяна на атакуваното наказателно постановление.

Видно от обратната разписка приложена по делото и свидетелските показание на свид. М.Р.П., поканата за явяване на Й.П.Д. *** за съставянето на АУАН е получена в кметство с.Коларци на 10.09.2019 г. От приложената писмена покана и разписка за връчване се вижда, че поканата не е връчена и не е оформена от кметството с.Коларци изпратената им специална разписка за връчване. Въпреки това на същата дата 10.09.2019 г. актосъставителя е съставил АУАН в отсъствие на нарушителя.

На първо място, съгласно чл. 40 ал.1 от ЗАНН, Актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. Вярно е, че съгласно ал.2 на същия чл. 40 от ЗАНН има изключение от това правило, а именно когато нарушителят след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. В конкретния случай по безспорен начин се установява, че липсва надлежно връчване на поканата още повече, че тя е и получена в кметство с.Коларци на същата дата когато е съставен и АУАН и няма как въобще да е била връчена в срок дори длъжностното лице да е имало желание да го стори.

На второ място, дори да се приеме, че АУАН е съставен надлежно, което не е така, както се установи по горе, по делото липсва каквито и да е писмени доказателства, относно предявяването на АУАН на нарушителя съгласно чл.43 ал.1 или 4  от ЗАНН. Актосъставителят е длъжен да предяви АУАН дори той да е съставен в отсъствие на нарушителя за да може а разбере последния, в извършването на какво точно нарушение е обвинен за да може да организира своята защита. Нещо повече, тъй като АУАН не е предявен на нарушителя то на последния е отнета и възможността да го оспори в тридневния срок от подписването му съгласно чл.44 ал.1 от ЗАНН. Всички тези процесуални нарушения правят АУАН незаконосъобразен.

Независимо, че АУАН е незаконосъобразен предвид установените процесуални нарушения, административнонаказващият орган издал атакуваното наказателно постановление, като в него посочил, че го издава на база доказателствата от АУАН.  Издаденото на наказателно постановление на база незаконосъобразен АУАН, прави и самото наказателно постановление незаконосъобразно.

Всички тези процесуални нарушения са довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице, поради което са от категорията на съществените и са самостоятелно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление без да се разглежда делото по същество. 

 Предвид горното съдът намира жалбата за основателна и като такава следва да я уважи, като отмени като незаконосъобразно атакуваното наказателното постановление. 

Водим от горното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 779 от 29.10.2019 година  на  Директора на РДГ Варна.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд гр.Добрич в 14 - дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

                          

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ :