Решение по дело №162/2013 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 196
Дата: 7 октомври 2013 г. (в сила от 27 март 2014 г.)
Съдия: Росица Марчева Чокова
Дело: 20132300100162
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2013 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ  

№.............................        07.10.2013г.                                              гр.Ямбол

 В ИМЕТО    НА    НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН   СЪД – VІІІ-ми граждански състав

на  седемнадесети септември                                                                         2013г.

 в открито съдебно заседание в състав:

Председател: РОСИЦА ЧОКОВА

при секретар П.У.

прокурор      Ж.Илиев

като разгледа докладваното от   съдията   Р.Чокова

гр.дело №162 по описа за 2013г.,

за да се произнесе взе предвид следното :

Производството по делото е по реда на чл.336 и сл. от ГПК, вр. чл.5 от ЗЛС. Образувано е въз основа на искова молба, подадена от Ц.Д. *** против Д.Й.Г., в която се сочи, че ответницата-нейна майка след смъртта на баба й преди около година страда от душевно заболяване и не е в състояние да се грижи са себе си,за работите си и , поради което след прегледи е била настанена в  отделението по психиатрия в МБАЛ”Св.Пантелеймон” с диагноза”тревожно депресивно разстройство”. Иска се поставянето и под запрещение като формата му се определи в съответствие със  заключението на вещото лице.В течение на производството искът се поддържа. Представена е и писмена защита с доводи за основателността на претенцията.

В срока за отговор ответницата не е взела становище по предявения иск.

Ответницата, разпитана лично от съда съгласно разпоредбата на чл.337 ал.1 от ГПК, показва ориентация за време, място и собствена личност. Сочи, че пие лекарства за гуша, че е отпаднала и че скоро е лежала в болницата, защото е била разстроена.

Прокурорът дава становище,че не са налице условията на закона за поставяне на ответника под запрещение в т.ч. и ограничено..

ЯОС,след преценка на събраните по делото доказателства и становищата на страните,прие за установено следното

по фактите:

Ищцата сочи, че ответницата е нейна майка,  която от много години е без постоянна работа като този и статут и постоянните финансови затруднения довели до промяна в душевността и, изразяваща се в затваряне в себе си, ограничаване на приятелствата и контактите.Ищцата не можела да предизвика никакъв разговор с нея, а много често с дни не излизала от стаята си. Сочи, че когато през м.февруари 2012г. е починала майката на ответницата  към която тя била изключително привързана и на която разчитала и  загубата е довела до трайно влошаване в състоянието на майка и поради привързаността към нея. В резултат на това през последната година ответницата непрекъснато плачела, оплаквала се от шумове, които я преследвали, изпитвала непреодолим страх от всеки и от всичко. Случвало се понякога да не излиза с дни, друг път пък излизала и я нямало с часове без да може да даде обяснение къде и с кого е била.Твърди още, че състоянието на ответницата варира от безпомощност до силна раздразнителност; че в определени моменти се поддава на влияние без да вниква какво се изисква от нея, подписва документи без да ги чете и да знае за какво се отнасят. Поради това не е в състояние сама да се грижи за себе си и да се ориентира в обстановката.

По делото по искане на ищцата са разпитани  в качеството на свидетели лицата П.С. и Т.К. и двете без родствена връзка със страните по делото.

Св. С.- е приятелка от 10 години с ответницата, откогато датира и познанството им и живеят на една улица.Същата установява, че тогава ответницата не работела, че е живеела и живее в апартамента на родителите си. Когато починала майката на ответницата-през м.януари миналата година в поведението  на Д. настъпили промени, изразяващи се в това, че като излезеше от къщи не смеела да се прибере, ходела напред  назад по улиците, не осъществявала никакви контакти с хора, дори избягвала и приятелите си в т.ч. и нея.Сочи случаи, когато тя лично е отивала в тях и ответницата не я е пускала  в жилището. Ищцата и е споделяла, че майка и не е добре.Установява, че майката на Д. докато била жива командвала в къщата, че Д. не можела да вземе решение за каквото и да е било. Свидетелката не знае защо  ответницата не е работила,  но  установява, и че тя не си е търсила работа. През зимата  24 – 25 декември миналата година разбрала, че Д. изчезнала  за 3-4 дни  без да се е прибирала вкъщи, което е наложило да бъде издирвана от  полицията, но не знае къде са я намерили.  Присъствала е на случаи, в които  например Д. и Ц. за нещо са се скарали, след което Ц. излизала, а Д.  започва да и крещи и погледа  и физиономията й  са  се променяли и започвала да я гледа странно. Чувала е от нея, че  ще се хвърли през терасата, ще се обеси, не можела да живее. И  по този повод когато чула, че Д. е изчезнала си помислила, че може да е  посегнала на живота си.  Изказва предположение че Д. лесно се влияе от чужди мнения, отделно от това сочи, че никога не е проявявала някаква инициатива, дори за елементарни неща- да отидат на разходка или  да поседнат на пейка пред блока. Според свидетелката в житейски елементарни случаи ответницата не можела да вземе никакво решение и започвала да се чуди какво трябва да направи и  очаквала някой друг да реши проблема. 

Свид. Т.К. –от 40 години е приятелка на родителите на Д. и познава и нея и дъщеря и. Установява, че Д. е била ограничено дете, обгрижвано  непрекъснато от родителите си и по-различна от другите деца:била по-мълчалива, трябвало  да й казват какво да прави. Свидетелката установява, че ответницата е работила в „Недялко Царев”, където работели бавно развиващите се; че след раждането на Ц. – баба й и дядо  са я отгледали,  тъй като нямали доверие  на   Д. единствено я кърмеше, че Д. не претърпяла развитие в характера си в годините, останала си все така добродушна, водела се по чужди мнения, не можела да взема решения за нищо, тъй като докато майка и е била жива тя контролирала всичко и на нея не и се е налагало да взема решения за нищо.  Свидетелства за моменти, в които  Д. е била разстроена  и това е съпроводено  с някакви звуци като пищене, блъска си главата с твърди предмети и докато не й дадат успокоително, тя не се успокоявала. След  такива моменти се затваряла в стаята си и в себе си и мълчи, или пък се заключва на терасата  и казва, че ще се хвърли от нея. След като починала майка й имало е случаи,  в които ни е молила  да спи у нас, тъй като Ц. не   й  е давала да си води приятел  и по- конкретно за някакъв И.- циганин.  Говорила й  да не осъществява случайни контакти и да не пуска непознати мъже вкъщи. Категорична е, че Д. не може да защитава интересите си в елементарни житейски ситуации и  при малък натиск  може да бъде убедена да направи  всичко, тъй като тя е и много страхлива. Свидетелката не знае защо Д. е лежала в в психиатрично отделение, но тя  и споделила, че си има една стаичка в блока, където си крие дрехите и там се преоблича. Когато изчезнала за 3-4 дни ( по Нова година), Ц. и се обадила, за  да я пита  дали майка и не е у тях, тъй като е направила голяма беля и   е  изчезнала. Знае, че са я търсили по  цялото поречие на р.”Тунджа” до с.Ханово с полиция. Накрая я намерили в тая стаичка на блока им в мазето. Ако дъщеря й не и поръчвала да свърши нещо през деня, тя  си стояла цял ден и си гледала в една точка, без да може да съобрази, че може да свърши някаква домакинска работа. Ако й поръчала да свърши нещо, го свършвала. Знае, че Ц.   избягвала да  й дава повече пари, защото  Д. ги харчела без да мисли, че няма да има за другия ден.  Ц. се грижила за всичко. Преди да почине  майка и и поръчала на свидетелката да помага на Ц., защото голямо тегло ще има с Д.. От ищцата знае, че няколко месеца преди Нова година, Д. е подписвала  някакви документи под натиск за 1000 лв. Един И., който е циганин  й искал пари, за да замине за Германия  и щял от там да й праща пари, за да й помага. И затова е подписала  тези документи  за 1000 лв. на М. В тази връзка  е била толкова притеснена, че не е смеела дори да каже на Ц., а и е била гузна, че  не й е върнал парите толкова време.

От два-три месеца не се е чувала с Д., тъй като тя не вдига телефона си, но  знае  за последните  събития, които се случват с Д.  от Ц., на която се опитвала понякога да помага. След като починала майка й положението на Д. се влошило, тъй като нямала вече тая опора, която била  за нея майка й.

Съдът назначи и изслуша единична съдебна психиатрична експертиза и комплексна съдебна психиатрична и психологична експертиза, заключенията на които възприема като обективни и компетентни.

Според първата от тях на поставените две задачи: .1.Какво е психичното заболяване от което страда ответницата Д.
Й.Г.” и 2.може  ли   в  резултат  на   заболяването   си   ответницата  да   разбира свойството и значението на постъпките си   и да се грижи сама за своите интереси и в каква степен” след   запознаване   с   материалите   по   делото, медицинската документация и личен преглед   на лицето вещото лице е дало следните отговори: 1.ответницата не страда от слабоумие или душевна болест. Към момента състоянието и може да бъде определено като тревожно-депресивно разстройство, ситуативно обусловено. Заболяването и не покрива критериите за хронично психично заболяване в тесния смисъл на думата. Освен това, по време на подписването на гражданските актове -договор за заем на паричните средства от 23.08.2012г. и разписка от 24.09.2012г. освидетелстваната не е имала нито бързо- преходно разстройство на съзнанието, нито временно психично заболяване; 2. че ответницата е  могла   и   може     да   разбира   свойството  и  значението  на постъпките си и да се грижи сама за своите работи.

Съгласно комплексната  съдебна психиатрична и психологична експертиза извършена след запознаване с материалите по делото,анализ на наличната документация, в това число и медицинската, след извършено психологично изследване, експертите дават следните отговори на поставените четири въпроса: 1.  Налице ли е у Д.Г. вродена умствена изостаналост и свързана ли е последната с вродено заболяване?-От приложената медицинска документация / лична амбулаторна карта/ става ясно, че Д.Й.Г. страда от вроден хипертиреоидизъм. Децата с нелекуван хипотиреоидизъм развиват сериозни физически и умствени отклонения, но при навременно открИ.е и поддържащо лечение, както в нейния   случай, не се наблюдават усложнения. В заключението  експертът-психолог е посочил, че от направените психологични изследвания става ясно, че интелектът функционира на ниво леко степенно изоставане със съхранена способност за адаптация към ежедневните изисквания на заобикалящата социална среда. Лицата в това състояние подлежат на обучение. Поведенческите, емоционалните и социалните затруднения, както и нуждите от лечение и подкрепа, свързани с тях са по-­близо до тези на хората с нормален интелект, отколкото до специфичните проблеми на лицата с умерена и тежка умствена изостаналост.Т.е. не са налице данни за умствена изостаналост (слабоумие ) или състояние на придобито оглупяване с промени в интелектуално-мнестичната сфера, които определят невменяемост и недееспособност.2. Отразила ли се е тази изостаналост върху общото и развитие, както и върху житейския и статус?Видно от представената служебна бележка Д.Й.Г. е посещавала помощно училище от 5-ти до 8-ми клас. Завършила е основно образование и практикувала професия. Такива личности оставени в условия на изолация и не обучение, не са в състояние да усвоят пълноценно навици и умения. При обучение и възпитание, те могат да развият добри социални умения и междуличностни взаимоотношения. В този смисъл и поради липсата на изразена психотична продукция, на терена на лекостепенното изоставане във интелектуалното функциониране, в резултат на поставянето й в среда, благоприятстваща обучението и възпитанието й, при Д. са настъпили добри междуличностни, трудови и социални умения. Тревожността, която се проявява при нея има ситуативен характер - предизвикана от и след подписания правен акт, който я ощетява в значима степен.3. .В резултат на характеровите си особености може ли ответницата да разбира свойството и значението на постъпките си и да се грижи за своите интереси и в каква степен? Характерна е незрялост в емоционално-волевата сфера - така наречения психически инфантилизъм. Това не се разглежда като болест, а като комплекс от заострени черти в характера. Ответницата може да разбира свойството и значението на постъпките си и може да се грижи за своите интереси. 4.Налице ли са у същата трайно изградени психозадръжки и ако същите са занижени налага ли се действията и постъпките й да бъдат контролирани и ръководени от друго лице? В резултат на поставянето й в среда, благоприятстваща обучението и възпитанието й, при Д. са настъпили добри междуличностни, трудови и социални умения. Не се наблюдават отклонения в задръжните процеси. Тя може да съзнава и контролира действията си.

В открито съдебно заседание експертизите се поддържат от вещите лица като дават ясни и конкретни отговори на зададените им въпроси. В.л. А. установява, че при Д.Г. се наблюдава много силна емоционална тревожност, което предпоставя леко степенното изоставане в интелектуалната сфера, но лицето няма умствено изоставане нито вродено, нито придобито. На база на това, което са изследвали, Д.Г. може да взема решения непрекъснато и осъзнава последствията от решенията си. От там произтича нейната тревожност. Запозната е с материалите по делото и това, което са казали свидетелите, но това което в.л. е констатирало е, че Д. може да взема решения и да се грижи сама за себе си. Това, че е нерешителна, колеблива, са черти на характера, които може да се дължат на възпитанието в семейството. В.л.пояснява какво означава използваната в заключението фраза„Редуцирани възможности” и че тя означава „ограничени възможности”като обяснява, че има моменти, когато човек в нормално състояние може да се поддаде на внушение и други моменти - когато не може. Сочи, че при Д. е по същия начин. Има моменти когато е по-лабилна, има моменти когато е стабилна. Тази лабилност и нерешителност при вземане на решения е черта на характера, но не е болестно състояние. И конкретно при нея се касае за емоционална криза, изпадане в тревожност. Това е според свидетелите, а не това, което е установило вещото лице. След като е подписала сериозен граждански акт, вещото лице сочи, че е нормална реакцията след това да изпадне в криза, тревожност и последиците, които установяват свидетелите: да се скрие за известно време далеч от близките си, защото изпитва чувство за вина.

В.л.д-р Л.Д.-психиатър заявява, че Д.Г. не фигурира в картотеката като лице, което е било обучавано през тези години в помощно училище „И. Вазов”, а освен това след направен анализ на състоянието на Д.- интелектуално и телесно, защото има и телесни проблеми, вещото лице е прегледало цялата документация, включително и документ от ТЕЛК Ямбол и ЦТЕЛК София, правени са й консултации от психиатър, в които нито веднъж не е посочено никакво интелектуално изоставане. Последната комисия в ЦТЕЛК София от 2006 г. със специална комисия от трима психиатри, изрично пишат, че е психично здрава. На въпроса дали има умствена изостаналост в тесен смисъл на думата „умствена изостаналост”, която ще  даде възможност да се определи нейната недееспособност - няма. Айкюто й е 58 %, което теоретично е на долната граница към леката умствена изостаналост, но тя е към нормата и не отива към умствена изостаналост умерена степен, което вече можело да даде възможност на вещите лица да коментират. Сочи, че нещата са определени инструментално, това са инструментите, с които психиатрите работят, това са прецизни и точни неща, които показват айкюто, което отива към нормата в нормалната й граница – 58 %. Има някои лица, които завършват с добър успех помощно училище, а работата на Д. в „Недялко Царев” е определена от телесното й заболяване. Психично болните също боледуват, но не всички са поставени под пълно запрещение, съществуват само две думички – „умствена изостаналост”. За състоянието на Д. казва, че е придобито, наслоено, определено от някакви други агенти – травма или други заболявания. Тя има хипотиреоидизъм, който при нея се отразява като лека забавеност (физическа, а не умствена). Лекувана е с минимални дози в последните няколко години и е с нормални стойности на хормоните и затова вече ЦТЕЛК и ямболският ТЕЛК определят, че състоянието й е компенсирано и тя няма тази патология. При нея е имало добро протичане на заболяването. Не са запазени документите. Вещото лице сочи, че най е важно айкюто към момента, защото все пак то има тенденция да се променя, а при нея е запазено с години близко към нормата. Вещото лице е категорично, че ако е налице документацията от помощното училище за Д.Г., това не би променило заключението, защото това е само и единствено един факт, че е била в помощно училище и при положение, че в годините поддържа айкюто, няма смисъл от тези документи.

Съдът приема двете заключения като обективни и компетентни.

От изложените фактически положения,съдът прави следните изводи

по правото:

Предявеният иск е с пр.осн.чл.336 и сл. ГПК вр. с чл.5/ЗЛС. Ищцата е легитимирана да води на настоящия процес, тъй като е от категорията лица, визирани в чл.336 ал.1 ГПК.

Така предявеният иск е неоснователен като недоказан.

Предмет на иска по чл.5/ЗЛС - поставяне на едно лице под запрещение, е дееспособността му, а основанието на този иск е наличието на душевна болест или слабоумие и невъзможността на страдащия от такава болест да се грижи за своите работи. Двете изисквания следва да са налице,за да се постанови ограничаване дееспособността или обявяване пълната недееспособност на лицето.

В конкретния случай, от събраните по делото доказателства и личните впечатления на съда от ответницата, безспорно се установява, че ответницата Д.Й.Г. не боледува от душевна болест или слабоумие и може да се грижи за своите работи. В открито съдебно заседание разказът на ответницата е съвсем спокоен, изреченията на същата са стегнати и свързани помежду си и същата спокойно  и логично отговаря на  зададените и въпроси.  Според вещите лица ответницата може да разбира свойството и значението на постъпките си и може да се грижи за своите интереси, тъй като нейното айкю е  58% близо до нормата, въпреки, че е боледувала от „хипотиреоидизъм”, изразяващ се при нея като леко физическо, а не умствено забавяне, който в резултат на лечението е компенсирано и тя няма тази патология. В.л. се позовават и на решението на ЦТЕЛ София от 2006 г. със специална комисия от трима психиатри, където изрично е записано, че Д.Г. е психично здрава. Т.е. не са налице данни за умствена изостаналост (слабоумие ) или състояние на придобито оглупяване с промени в интелектуално-мнестичната сфера, които определят невменяемост и недееспособност. В резултат на поставянето й в среда, благоприятстваща обучението и възпитанието й, при Д. са настъпили добри междуличностни, трудови и социални умения. Не се наблюдават отклонения в задръжните процеси. Тя може да съзнава и контролира действията си. Лабилността и нерешителността на ответницата при вземане на решения е черта на характера, но не е болестно състояние. Описаната от свидетелите емоционална криза на ответницата и изпадането и в тревожност, вещото лице определя като нормална реакция: да се скрие за известно време далеч от близките си, защото изпитва чувство за вина след като е подписала сериозен граждански акт(договорът за заем от 20 000лв. и  разписката за 45 000лв.на л.18 и л.19 от делото). Т.е. тя осъзнава напълно какво е направила.

 

Предвид изложеното, така предявеният иск е неоснователен като недоказан и като такъв следва да бъде отхвърлен.

 

Водим от изложеното, Я О С

 

Р         Е         Ш       И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявеният от  Ц.  Д.Д. от гр.Яммбол с ЕН ********** против Д.Й.Г. *** с ЕГН ********** иск с правно основание чл.336 ГПК вр. с чл.5/ЗЛС за поставянето и под запрещение (ограничено или пълно).

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред АС-гр.Бургас.

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: