Определение по дело №289/2020 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 342
Дата: 15 май 2020 г. (в сила от 15 май 2020 г.)
Съдия: Галина Димитрова Жечева
Дело: 20203200500289
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 май 2020 г.

Съдържание на акта

                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                       

                                                 №342

  

                                гр.Добрич     15.05.2020 год.      

 

                       В      И М Е Т О     Н А      Н А Р О Д А

 

Добричкият окръжен съд                                  гражданско отделение

На петнадесети май                                           2020 год.

В закрито заседание в следния състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАЛАТЕЯ ХАНДЖИЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ:ДИАНА ДЯКОВА

                                                    ГАЛИНА ЖЕЧЕВА

 

Секретар:………………………

Прокурор:………………………

като разгледа докладваното от съдия ГАЛИНА ЖЕЧЕВА

въззивно гражданско дело №289 по описа за 2020 год.,

за да се произнесе,съобрази следното:

 

Производството е образувано по повод подадена от “Е.“ ЕАД,ЕИК ***,със седалище и адрес на управление с.Ц.,общ.Б.,на основание чл.240 от ГПК молба вх.№1453/24.02.2020 г. за отмяна на неприсъствено решение №7/10.01.2020 г. по гр.д.№685/2019 г. на Районен съд-Б..

Като постави на разглеждане депозираната молба за отмяна,Добричкият окръжен съд установи следното:

С определение №206/28.02.2020 г. по в.гр.д.№166/2020 г. на ДОС подадената директно в деловодството на Добричкия окръжен съд молба за отмяна е изпратена на първоинстанционния Балчишки районен съд за администриране чрез прилагане на първоинстанционното дело,извършване на проверка за редовността на молбата и депозирането й в срок,размяна на книжа с насрещната страна.Районният съд не е изпълнил вменените му задължения.Първоначално е указано на дружеството-подател да внесе държавна такса по сметка на ДОС за разглеждане на молбата в размер на 368,80 лв,за което разпореждане “Е.“ ЕАД е уведомено чрез съобщение,връчено чрез изпълнителния директор на дружеството Д.Е.У.на 23.03.2020 г.Впоследствие с разпореждане №276/22.04.2020 г. районният съд приема,че поради откриване с решение от 11.03.2020 г. по т.д.№15/2019 г. на ДОС на производство по несъстоятелност на горното дружество последното не дължи държавна такса по молбата за отмяна,поради което делото е изпратено отново на ДОС без събрана от подателя на молбата държавна такса,като не е извършена и размяна на книжа с насрещната страна по спора.

Въззивният съд намира,че в случая се дължи държавна такса в размер на 368,80 лв по сметка на Добричкия окръжен съд за водене на делото по молбата за отмяна.Предвиденото в чл.620 ал.5 от ТЗ освобождаване на търговец в несъстоятелност от предварително внасяне на държавна такса се отнася за точно определена категория дела-за делата,които се водят за попълване масата на несъстоятелността и по отменителен иск.Безспорно това са делата,свързани с правата на синдика,изрично посочени в Раздел I на Глава четиридесет и първа на Търговския закон "Попълване масата на несъстоятелността",а именно за събиране на невнесен капитал,за прекратяване на договори,както и за предявяване на исковете по чл.645 ал.3,чл.646 и чл.647 от ТЗ.Независимо че не са сред изброените в закона,като действия за попълване масата на несъстоятелността следва да се преценяват и всички останали предприети от синдика действия,имащи за цел възстановяване и съхраняване масата на несъстоятелността.Необходимото условие за това обаче е действието да е инициирано от синдика-без значение дали от негово собствено име като орган на несъстоятелността или от името на длъжника като негов представител.Този извод произтича от самия термин "попълване масата на несъстоятелността",тъй като "попълването" предполага проява на активност от определено лице.Ето защо следва да се приеме,че разпоредбата на чл.620 ал.5 от ТЗ е приложима само по делата,които са образувани по иск на синдика,респ. на търговеца-длъжник,но не и по делата,по които длъжникът е ответник-така определение №301/22.03.2011 год. по ч.т.д.№107/2011 год. на ІІ т.о. на ВКС,определение №1/03.01.2020 год. по ч.т.д.№2589/2019 год. на ІІ т.о. на ВКС.От друга страна търговско дружество,което е обявено в несъстоятелност,не попада в кръга на лицата,изчерпателно изброени в чл.5 от ЗДТ,които са освободени от заплащане на държавна такса.Горното обосновава незаконосъобразност на извода на БРС,че такси в производството не са дължими от търговеца в несъстоятелност.

С решение №29/11.03.2020 год.  по т.д.№15/2019 год. на Добричкия окръжен съд са прекратени правомощията на органите на длъжника.След откриване на производството по несъстоятелност представителството на дружеството съгласно разпоредбата на чл.658 ал.1 т. 1 от ТЗ се осъществява от синдика.Синдикът съгласно изричната разпоредба на чл.658 ал.1 т.7 от ТЗ притежава правомощието да участва в производствата по делата на предприятието на длъжника и да завежда от негово име дела.Съобразно разпоредбата на чл.668 от ТЗ временният синдик също има правомощията по чл.658 от ТЗ.Предвид изложеното съобщението за задължението за заплащане на държавна такса по молбата за отмяна следва да бъде връчено на дружеството в несъстоятелност чрез назначения му временен синдик,а не чрез изпълнителния директор Дейвид Уелингс,на когото при вече прекратени правомощия на същия на 23.03.2020 г. е връчено съобщението от 11.03.2020 г. за внасяне на ДТ по сметка на ДОС.

На следващо място първоинстанционният съд следва да укаже на дружеството чрез неговия синдик да изправи нередовността на молбата за отмяна,изразяваща се в липса на точно и мотивирано изложение на основанията за отмяна по чл.240 ал.1 т.1-3 от ГПК /в молбата не се съдържа изложение била ли е лишена страната от възможност да участва по делото и поради коя от причините по т.1-3 на ал.1,чл.240 от ГПК/.Не е депозиран и препис от молбата за връчване на другата страна.

Районният съд следва да връчи и препис от молбата за отмяна на другата страна с право на отговор.

Администрирането на молбата по чл.240 от ГПК е задължение на първоинстанционния съд,поради което настоящото въззивно производство следва да бъде прекратено и делото следва да се изпрати на БРС за администриране на молбата за отмяна.

Определението е необжалваемо,тъй като не прегражда развитието на производството по молбата.След надлежното й администриране от БРС същата следва да се изпрати обратно на ДОС за разглеждането й.

Водим от гореизложеното,Добричкият окръжен съд

 

                                 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д.№289/2020 г. по описа на Добричкия окръжен съд.

ИЗПРАЩА делото на Балчишкия районен съд за администриране на подадената от „Е.“ ЕАД-с.Ц.,общ.Б. молба за отмяна по чл.240 от ГПК-събиране на държавна такса по сметка на ДОС,излагане от дружеството-молител на обстоятелства по чл.240 ал.1 т.1-3 от ГПК,представяне преписи от молбата за отмяна и евентуална уточняваща молба за връчване на другата страна,за които нередовности,подлежащи на отстраняване,да се уведоми горното дружество чрез синдика му;връчване препис от молбата за отмяна и евентуална уточняваща молба на другата страна /ищеца по делото/ с право на писмен отговор.

Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                              2.