Определение по дело №3102/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1379
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20193110203102
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№1379/19.7.2019г.г

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД              Петнадесети наказателен състав

на деветнадесети юли                             две хиляди и деветнадесета година

в закрито съдебно заседание  в  състав:

 

 

                                                       СЪДИЯ при ВРС: Валя Цуцакова

 

като разгледа ЧНД № 3102 по описа на ВРС-15-ти състав, за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е с правно основание чл.244 ал.5  от НПК.

           Образувано е по жалба на И.Ж.И.-ЕГН **********,  срещу  постановлението на прокурор при ВРП за спиране на наказателното производство по ДП № 2322/14г.. по описа на ІІІ РУП-ОД на МВР-Варна, от 05.06.2019г., образувано срещу ВИНОВНОТО ЛИЦЕ, за престъпление по чл.129 ал.1  от НК  и в последствие водено срещу С. И. К. за това, че на 12.09.2014 г. в гр.Варна, причинил на И.Ж.И. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на проксималната фаланга на пети пръст на дясната ръка / с разместване на фрагменти, което е обусловило трайно затруднение в движенията на десния горен крайник за период от около 5-6 седмици - престъпление по чл.129, ал.2, пр.З, вр. ал.1 от НК.

           Предвид  писмото от ВРП, че не разполагат с доказателства за датата на връчване на процесното постановление, съдът намира, че жалбата е допустима за разглеждане, като подадена в срок и изхождаща от легитимирано лице по см. на чл.244 ал.5 от НПК.

           С жалбата се иска отмяна на постановлението за спиране на наказателното производство и връщане на делото на прокурора съсъ задължителни указания относно прилагането на закона, като се твърди, че не са били изпълнени указанията на ВРС, дадени с определение на съда в предходен момент, сочи се, че обвиняемият е бил обявен единствено на ОДИ, при наличието на данни, че обвиняемият пребивава в Англия и се счита, че не са били предприети мерки за установяване на точното му местонахождение.

           Съдът, като разгледа постановлението на ВРП, с което се спира наказателното производство по ДП № 2322/14г.. по описа на ІІІ РУП-ОД на МВР-Варна, от 05.06.2019г.,, ведно с материалите по делото,  установи следното:               

           Наказателното производство по ДП № 2322/14г.. по описа на ІІІ РУП-ОД на МВР-Варна е било образувано на 05.12.2014г. срещу ВИНОВНОТО ЛИЦЕ, за престъпление по чл.129 ал.1 от НК.

          С постановление от 10.08.2018г. в качеството на обвиняем по горепосоченото ДП е бил привлечен С. И. К., като му е било предявено обвинение за извършено престъпление по чл.129 ал.2пр.3 вр.ал.1 от НК в присъствието на упълномощен защитник.

          Непосредствено след привличането на К. в качеството на обвиняем е бил проведен разпит в присъствието на защитника му, като изрично К. е посочил, че живее в Англия, не може да посочи точен адрес, тъй като променя местоживеенето си, но е посочил конкретен телефон за връзка с него в чуждата държава.

          След привличането на К. в качеството на обвиняем от дата 10.08.2018г., по делото не са били извършени никакви други следствени действия, като след разпита на обвиняемия е приложен само един протокол за разпит на свидетел, който обаче, е бил проведен преди предявяване на постановлението за привличане на горепосоченото лице в качеството на обвиняем и преди неговия разпит.

          С постановление от 05.06.2019г. наказателното производство по делото е било спряно на основание чл.244 ал.1т.1вр. чл.25 ал.1т.2  от НПК.

           В обстоятелствената част на постановлението за спиране се сочи следното:

          Наказателното производство по горепосоченото досъдебно производство е водено срещу С. И. К. за това, че на 12.09.2014 г. в гр.Варна, причинил на И.Ж.И. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на проксималната фаланга на пети пръст на дясната ръка / с разместване на фрагменти, което е обусловило трайно затруднение в движенията на десния горен крайник за период от около 5-6 седмици - престъпление по чл.129, ал.2, пр.З, вр. ал.1 от НК.

         В хода на разследването на 10.08.2018 г. Стоян И. К. е бил привлечен в качеството на обвиняем и му е била наложена мярка за неотклонение „Подписка". Впоследствие е било необходимо да бъде повторно разпитан и да му се предявят материалите по разследването, но било установено, че същият е заминал за Англия. С. И. К. е обявен на ОДИ с телеграма №56098/2019 г. Били са изпратени писма до МП, НСлС, Сектор ОАПС - ОД на МВР - Варна, призовки, видно от които обв. К. не се намира в следствените арести и затвори в Р България, и е преминал границите на Р. България.

       При така изложените мотиви прокурорът е приел, че обективната истина по делото не може да бъде разкрита в отсъствие на обв. К., тъй като е необходимо извършването на процесуално - следствени действия с негово участие и производството следва да се спре до издирването му, поради което и  на основание чл. 199 от НПК, чл.244, ал.1, т.1, вр. чл.25, ал.1, т.2 от НПК е спрял наказателното производство по ДП № 2322/14г.. по описа на ІІІ РУП-ОД на МВР-Варна.

         Предвид горното съдът намира, че постановлението за спиране на наказателното производство е необосновано и незаконосъобразно по следните съображения.

         На първо място съдът реално е лишен от възможност да прецени какви са били мотивите на прокурора да спре наказателното производство и дали са налице предпоставките за спиране, тъй като реално от обстоятелствената част на постановлението за спиране на наказателното производство не става ясно каква фактическа обстановка приема прокурорът за установена и не е ясно защо се счита, че обвиняемият следва да бъде повторно разпитан/ тъй като при наличието на упълномощен адвокат и при доказателства, че обвиняемият е бил наясно с основанията за образуване на ДП и че е привлечен в качеството на обвиняем, непредявяването на материалите от разследването лично на обвиняемия, при наличие на съответните законови предпоставки, няма как да ограничи разкриването на обективната истина по делото/.

         Освен горното съдът споделя и възражението в жалбата, че при наличието на безспорни данни, че обвиняемият се намира в чужда държава/ установена коя още при разпита му/, той е обявен единствено на ОДИ и е издирван единствено на територията на РБългария и е прието, че няма как да се установи местонахождението му.

        Както съдът е посочил по-горе, обвиняемият редовно е упълномощил защитник, но доказателства, че защитникът няма връзка с К. по делото липсват.

         Безспорно от материалите по делото е видно, че обвиняемият, макар и да не е посочил конкретен адрес, е посочил конкретен телефон за връзка с него в чуждата държава, но доказателства, че е правен опит за връзка с обвиняемия на този телефон по делото липсват и в този смисъл, макар и да не се сочат конкретни мотиви какви действия следва да се извършат с обвиняемия, съдът намира, че способите за установяването му и призоваването му по надлежния ред за извършване на някакви действия, не са изчерпани.

         Очевидно от приложената по делото докладна, изготвена при опити обвиняемият да бъде призован през 2019г., е видно, че полицейският служител е установил контакт по телефон  с родственица на обвиняемия/ неизяснено точно каква, тъй като не е отразено в докладната/ и е установено, че К. пребивава в чужда държава, поради което не става ясно защо е прието, че обвиняемият не може да бъде установен и да бъде призован по надлежния ред.

        Вярно е, че нормите на чл.244, ал.1, т.1, вр. чл.25, ал.1, т.2 от НПК дават възможност за спиране на наказателното производство, но само тогава, когато са изчерпани способите за установяване и призоваване на обвиняемия  и когато обективната истина не би могла да се разкрие в отсъствие на обвиняемия.

         По така изложените съображения съдът намира, че възраженията в жалбата са основателни,  постановлението за спиране на наказателното производство е необосновано и незаконосъобразно и на основание чл.244 ал.5  от НПК:

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

          ОТМЕНЯ постановлението на ВРП за спиране на наказателното производство по ДП № 2322/14г.. по описа на ІІІ РУП-ОД на МВР-Варна, от 05.06.2019г., водено срещу С.И. К., за престъпление по чл.129 ал.2пр.3вр.ал.1 от НК.

          ВРЪЩА досъдебното производство на ВРП за извършване на необходимите следствени действия, посочени в обстоятелствената част на определението.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  е окончателно.

          Да се уведоми жалбоподателя.

 

                                                               СЪДИЯ  при ВРС: