Решение по дело №345/2020 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 91
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 19 август 2020 г.)
Съдия: Янко Венциславов Чавеев
Дело: 20201870200345
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ …91

гр. Самоков, 03 август 2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

САМОКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, пети състав, в публично съдебно заседание, проведено на трети август през две хиляди и двадесетата година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ  ЯНКО ЧАВЕЕВ

 

при участието на секретаря Дарина Николова,

като разгледа докладваното от съдията

АНД № 345 по описа на същия съд за 2020 г.

въз основа на доказателствата по делото и закона

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА М.Б.Г., роден на *** ***, български гражданин, с постоянен и настоящ адрес ***, женен, неосъждан, с основно образование, не работи, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 10.10.2018 г. около 17,30 ч. в гр. Самоков, по улица „Отец Паисий“, е управлявал моторно превозно средство – четириколесен мотоциклет /АТВ/, марка „R.“, модел „..“, без регистрационни табели, с рама № .., което не е регистрирано съгласно чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата по надлежния ред, установен в Наредба № І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства /обн. ДВ, бр. 31/2000 г./ – престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност за престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК и МУ НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 лв. /хиляда лева/.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира пред Софийския окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

                                     

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към решение № 91 на Самоковския районен съд от 03 август 2020 г.

по АНД № 345/2020 г. по описа на същия съд

 

Съдът е сезиран с постановление на РП – Самоков, с което се предлага обвиняемият М.Б.Г. ***, да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба” за извършено от него престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

В съдебно заседание РП – Самоков не се представлява.

В хода на съдебните прения обвиняемият изразява становище за основателност на предложението на РП – Самоков.

При упражняване на правото си на последна дума обвиняемият моли да му бъде наложено административно наказание „глоба” в минимален размер.

От детайлния и съвкупен анализ на доказателствата, събрани на ДП № 493/2018 г. по описа на РУ – Самоков и приобщени в съдебното производство на основание чл. 378, ал. 2, вр. чл. 283 от НПК, по несъмнен начин се установява, че на 10.10.2018 г. около 17,30 ч. в гр. Самоков, по ул. „О.П.”, обвиняемият М.Б.Г. е управлявал моторно превозно средство – четириколесен мотоциклет (АТВ) марка „Ranger”, модел „TS 150N”, без регистрационни табели, с рама № L85AG1FBXH1045340, което не е регистрирано съгласно чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) по надлежния ред, установен в Наредба № І-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (обн. ДВ, бр. 31/2000 г.).

От събраните на досъдебното производство доказателства – гаранционна карта и проформа-фактура, колкото и нечетлива да е последната, се установява, че най-късно на 30.06.2018 г. обвиняемият е закупил гореописаното превозно средство - четириколесен мотоциклет (АТВ) марка „Ranger”, модел „TS 150N”, което представлява „моторно превозно средство“ по смисъла на § 6, т. 11 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП. Придобиването на собствеността от страна на обвиняемия върху посоченото МПС не е регистрирано в КАТ, поради което и за това МПС не са издадени регистрационни табели. Показанията на свидетелите Димитър Вуков и Ангел Димитров обосновават извод, че след като на инкриминираната дата обвиняемият – правоспособен като водач на МПС – е управлявал в гр. Самоков по ул. „О.П.” гореописаното МПС, което не е имало видими външни белези на регистрация по Наредба № І-45/2000 г. /обн. ДВ, бр. 31/2000 г./, а именно – регистрационни табели, той е съзнавал, че управлява моторно превозно средство, което не е било регистрирано по реда на Наредба № І-45/2000 г. и се е съгласявал, примирявал се е с настъпване на обществено-опасните последици от деянието си, изразяващи се в засягане на проследимостта на собствеността, а оттам и на ползването и на техническото състояние на МПС, в защита на които в нашата страна е установена задължителната им регистрация.

Затова целта на нормативно установената задължителна регистрация на МПС, извършвана по реда на посочената Наредба № І-45/2000 г. (обн. ДВ, бр. 31/2000 г.), а именно постигане на проследимост на собствеността, а оттам и на ползването и техническото състояние на МПС, с които могат да бъдат извършени най-разнообразни нарушения на ЗДвП или други противоправни деяния, както и на проследимост на фискалната изрядност на техните собственици във връзка с притежанието им, е в случая изцяло осуетена. В тази връзка следва да се допълни, че обвиняемият е извършил деянието повече от 3 месеца след като е закупил посоченото МПС. Това обосновава степен на обществената опасност на деянието на обвиняемия, която го квалифицира като престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, а не като административно нарушение по чл. 175, ал. 3, предл. първо от ЗДвП.

Ето защо от обективна и субективна страна това деяние на обвиняемия съставлява престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

Налице са всички законоустановени предпоставки за освобождаване на пълнолетния обвиняем от наказателна отговорност за извършеното от него умишлено престъпление с налагане на административно наказание.

За престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода за срок до една година или глоба от 500 лв. до 1000 лв.

Обвиняемият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на Глава Осма, раздел ІV от Общата част на НК.

От престъплението не са причинени съставомерни и посочени в постановлението на прокурора имуществени вреди, поради което не се обсъжда въпросът за възстановяването им.

Не са налице пречките, визирани в чл. 78а, ал. 7 от НК, за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

 

С оглед освобождаването на пълнолетния обвиняем от наказателна отговорност, съдът му наложи глоба в пределите на това административно наказание от 1000 лв. до 5000 лв., установени в чл. 78а, ал. 1 от НК.

При определяне на конкретния размер на административното наказание “глоба”, на основание чл. 27, ал. 2 от ЗАНН съдът взе предвид степента на обществена опасност на деянието и дееца, конкретното съотношение между смекчаващите и отегчаващите вината на обвиняемия обстоятелства, както и съобрази социалното му и материално положение.

Като смекчаващи отговорността на обвиняемия обстоятелства следва да бъдат взети предвид ниската степен на обществена опасност на обвиняемия, добрите му характеристични данни и невисоката степен на обществена опасност на деянието, обусловена от разкриването му при рутинна проверка, извършена от свидетелите Вуков и Димитров, без да са налице данни за създадена от обвиняемия конкретна опасност за движението с управляваното от него МПС.

 При тези конкретни смекчаващи отговорността на обвиняемия обстоятелства, както и при липсата на отегчаващи такива, а и с оглед социалното му и материално положение, съдът му наложи административно наказание “глоба” в размер 1000 лв. – в минималния законоустановен размер на това административно наказание, съгласно чл. 78а, ал. 1 от НК.

Съдът намира, че така наложеното на обвиняемия административно наказание е справедливо и е от естество да постигне целите на административното наказване, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

В двете фази на наказателното производство – на досъдебното производство и в съдебната му фаза не са извършени разноски, които да бъдат възложени за заплащане от обвиняемия.

По изложените съображения съдът постанови решението си.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: